Startup Enctec: Otočená pätica CPU a chladenie od chrbta

Inovatívna základná doska s reverznou päticou

Pri niektorých veciach zostáva rozum stáť, minimálne na moment. V prípade bizarného projektu Enctec Rev. B250 to však nemienime nijako zvlášť pejoratívne. Ale schválne, komu sa okamžite vybaví zmysel dosky, ktorá v inak v pomerne bežnom midi-towery umožňuje montáž procesora z druhej strany? No, zopár súhlasných argumentov by sa pre takéto netradičné riešenie dalo nájsť.

O firme Enctec väčšina z vás ešte asi nečítala a pokiaľ áno, tak zrejme práve v súvislosti s projektom Rev. B250. Jedná sa o základnú dosku, ktorá má procesorovú päticu reverzne. Oproti iným základným doskám to znamená, že sa k nej pristupuje z opačnej strany. Zatiaľ čo všetko ostatné je normálne, spredu, procesor sa inštaluje zozadu. Vďaka tomu vzniká väčšia variabilita pri voľbe chladiča. Môže byť vyšší, širší, ale i z nižšie položeným rebrovaním, keďže v takomto prípade sa nemusí vyhýbať pamäťovým modulom tak, ako sa to požaduje od konvenčných riešení.

Rev. 250 je priemyselne vybavená doska formátu ATX (305 × 244 mm) – zo staršieho, ale vo výrobe stále používaného, výbava obsahuje videovýstupy D-Sub, DVI-D, sloty PCI a sériový port RS-232. Nechýbajú ale ani moderné konektory ako HDMI, USB typ C gen. 1 či interne dvojica slotov PCI Express ×16 jeden PCI Express ×1 či M.2. Na pripojenie úložísk je potom k dispozícii aj šesť portov SATA a nadštandardná je aj gigabitová sieť (Intel i211) s dvoma konektormi RJ-45.

Jadrom dosky je pritom čipová súprava B250 pre generáciu procesorov Skylake a Kaby Lake. Z dnešného pohľadu je tak podpora procesorov už zľahka neaktuálna, ale to dozaista z dôvodu, že návrh takejto dosky a jej výroba trvala dlhší čas. Vzhľadom na skromnejšiu napájaciu kaskádu, ktorá je navyše bez chladiča, budú vhodné procesory triedy Core i3 a i5, prípadne úpornejšie Core i7. S priaznivejšou klímou by mala byť v poriadku aj prevádzka s Ci9-8700.

Dosku výrobca prezentuje s viacerými typmi chladičov. Najzvláštnejšia je konfigurácia s nižším pasívnym chladičom, ktorý celkovo slušnú plochu dobieha v zvyšných osiach. V bežnej skrine by takéto riešenie, samozrejme, kolidovalo s bočnicou, no tu sa ukazuje ako šikovné riešenie výrez v kombinácii s krytom. Ten je na lepší odvod tepla zospodu i zvrchu otvorený.

   

Na webe Enctecu je veľa rôznych ukážok aj s vodníkmi AIO či vysokým pasívnym chladičom SilverStone Heligon HE02. V kombinácii s otvorenou skrinkou typu Thermaltake Px to vyzerá zostava pozoruhodne. Aj keď ťažko povedať, pre koho by mala byť takáto skladba komponentov optimálna. Priaznivcom originálnych návrhov a nadšencom však dozaista niečo príde na um.

Na záver treba povedať, že celé je to startupová kampaň a záujem o Enctec Rev. B250 môžete prejaviť v tomto formulári. A my budeme radi, ak pod článkom v komentári zanecháte svoj tip na konkrétne použitie. Pre aký počítač a do akého prostredia by takto obrátená pätica mala opodstatnenie?


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Smysl mi ta idea dává jen coby z návrhu nedělitelná sestava desky a skříně. Jedno bez druhého jako produkt k prodeji asi příliš fungovat nebude. Za pokus ale palec nahoru.

   1. Já bych celý ten nápad nezahazoval. S jinými parametry (AM4 i kvůli cTDP) a v ucelené formě tu pro něj kousek koláče bude.

    1. to budu ale minimalne predaje, kedze v ucelenej forme si ludia radsej kupia ps5 ( ked bude k dostupna:) ) a ostatni zostanu pri klasike.

 2. Na GN dnes řešení předvedli, už s vlastním chladičem (kapacitou zdá se neúměrný možnostem nechlazeného napájení). Enctec uspokojivě avizuje brzké uvedení uceleného řešení zahrnujícího skříň. Příliš přesvědčivě celá snaha nepůsobí, ale dotahují, jak se sluší. (odkazy neprošly z podezření na spam)

 3. Zkoušel jsem to opakovaně (včera i dnes, tag), k řádnému přihlášení byl slepě vybízen v dialogu, bezvýsledně. Datovaný příspěvek je, zájemce použije vyhledávač.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *