Termopasta Streacom v ekobalení sľubuje špičkové vlastnosti

Nová teplovodivá pasta Streacom TX13 má mať veľmi vysokú tepelnú vodivosť pri veľmi nízkej viskozite

Streacom nedávno predstavil prvú teplovodivú pastu, ktorú bude predávať pod svojou značkou. Táto termopasta nesie označenie TX13 a pozornosť púta nielen údajmi o obdivuhodnej tepelnej vodivosti, ale aj svojim netradičným balením. Okrem toho, že je vyrobené recyklovaných materiálov a papier používa viac než ostatné, tak vyniká aj trochu zvláštnym, ale presným dávkovaním.

Aj teplovodivá pasta môže z času na čas prekvapiť. V našich testoch to bola svojho času Phobya HeGrease Extreme, ktorá predbehla očakávania a zaradila sa na čelo 27-členného pelotónu. Tú teraz Streacom TX13 môže vo viacerých smeroch prekonať.

Streacom sa pri tejto paste nesústredil len na kvalitu samotnej zlúčeniny, ale aj jej balenia. TX13 sa balí do väčšieho papierového vrecka (to bežne pri iných pastách býva z nejakého syntetického materiálu), v ktorom je päť menších vrecúšok. Tie pre hermetický uzáver sú už z plastu, ale z takého, čo pochádza z recyklovaných kreditných kariet. Na podporu lesov navyše Streacom podporuje projekt Eden a z predaja každého balenia ide časť finančného výťažku na výsadbu stromčekov.

   

Vrecúšok s termopastou vnútri hlavného balenia je až päť kusov. Streacom to zdôvodňuje tým, že pasta je pred každou aplikáciou rovnako čerstvá ako v deň výroby. Objem je pritom nastavený iba na jednu aplikáciu.

Množstvo 0,25 g má byť vhodný pre všetky procesory s IHS do rozmerov 40 × 40 mm. Do tých sa zmestí aj tepelný rozvádzač na aktuálnych procesoroch Intel HEDT. Procesory do mainstreamových pätíc Intel LGA 1200 a AMD AM4 majú tepelný rozvádzač menší. Viac než jedno vrecúško tak budete potrebovať iba na procesory AMD Threadripper. Firma Streacom pritom dodáva, že stanovené množstvo je tak akurát na bežné CPU (s IHS menšími, než má Threadripper) bez ohľadu na techniku nanášania. Nezáleží teda na tom, či preferujete kvapku na stred, aplikáciu na kríž alebo si dáte tú prácu a pastu rozprestriete na IHS do tenkej vrstvičky.

Mohlo by vás zaujímať: Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?

TX13 by mala byť jedna z redších a termopást, hodnota viskozity je v parametroch stanovená na 95 Pa·s. To je síce viac než napríklad pri Arctic MX-2 (85 Pa·s), ale menej ako pri pastách Thermal Grizzly (110 –170 Pa·s), z ktorých najvyššiu udávanú tepelnú vodivosť má model Kryonaut – 12,5 W/mK (pripomíname, že táto pasta v porovnávajúcom teste HWCooling dosahovala najlepšie výsledky).

Streacom TX13 má mať tepelnú vodivosť ešte o 0,9 W/mK vyššiu (13,4 W/mK). Súčasne pritom má nižšiu viskozitu, vďaka ktorej sa pod tlakom chladiča lepšie prispôsobí nedokonalým povrchom. Ak tieto parametre zodpovedajú realite, tak Streacom TX13 by mohla jedna z najefektívnejších (aj nie vôbec najefektívnejšia) termopást s takto nízkou viskozitou. Rozsah pracovných teplôt pre dosahovanie optimálnych výsledkov je široký (-30 až +180 °C) a v bežnej praxi (na CPU ani GPU) ho neprekročíte.

Dostupnosť v obchodoch a ani cenu termopasty TX13 zatiaľ nezverejnil. Parametre a doterajšia politika Streacomu však napovedajú, že zrejme nepôjde o nič lacné a cena za jedno balenie (s piatimi vrecúškami pasty na jedno použitie) by sa mohla pohybovať okolo dvadsať eur. To je ale iba náš odhad a možno bude táto podľa všetkého prémiová pasta nakoniec lacnejšia alebo výrazne drahšia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Streacom chystá DB1 Max, pasívnu skrinku pre procesory do 65 W

Skrinka s označením DB1 vám môže byť povedomá, písali sme o nej už dávnejšie. Momentálne je ale zaujímavejší variant „Max“, ktorý má vyjsť v prvom kvartáli budúceho roka. Nový prívlastok tu neznamená výrazne väčšie rozmery, ale chladiaca kapacita sa navýšila poriadne. Streacom trochu prepracoval interiér, aby bolo možné bez ventilátorov chladiť non-T procesory Intelu. Aj keď je to trochu (dosť) na úkor slabšej kompatibility so základnými doskami. Celý článok „Streacom chystá DB1 Max, pasívnu skrinku pre procesory do 65 W“ »

  •  
  •  
  •  

Prvé detaily pasívnej skrinky Calyos Streacom s TDP ~600 W

Možno si spomeniete na crowndfundingovú kampaň firmy Calyos, ktorej cieľom bolo zostrojiť a predávať netradičnú skrinku s pasívnymi chladičmi pre highendové počítače. Pôvodní tvorcovia to nakoniec síce nakoniec sami nedotiahnu, ale  našli v tejto veci silného partnera – Streacom. Vzájomná spolupráca už nejaký čas beží a posledná aktualizácia prác na skrinke prináša pozoruhodné obrázky. Celý článok „Prvé detaily pasívnej skrinky Calyos Streacom s TDP ~600 W“ »

  •  
  •  
  •  

Streacom má najmenšiu pasívnu skrinku pre dosky Mini-ITX

Firma Streacom, ktorá je známa produkciou luxusnejších PC skriniek, pridáva do ponuky svoju najmenšiu skrinku – DB1. Atraktívne na nej je hneď už to, že na chladenie komponentov nepoužíva žiadne ventilátory, je maličká a pritom má zvládnuť odviesť až 45 W stratového tepla. To je hranica, na ktorej začínajú napríklad už i desktopové procesory AMD Renoir Ryzen 3/5/7 4×50 Pro. Celý článok „Streacom má najmenšiu pasívnu skrinku pre dosky Mini-ITX“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. takže päť balení z bordelplastu je ekologickejších ako jedna plne recyklovateľná kovová tuba? pričom v tej tube je násobne viac dávok nanesenie ako v tomto „päťnásobnom a dosť“ nezmysle? ešte tie papierové vrecká môžu kvôli najvyššej ekologickosti potlačiť portrétmi svätej záškoláčky a ekolibtardi budú krochkať blahom!

    1. Tak snad se hledá i průnik s cenovou dostupností. Příště můžeš přivěsit ještě svůj životopis, tvl.

    2. Je snad špatně, že se tady zpracovává druhotná plastová surovina, máš pro ni nějaké vyhrazené/lepší využití, nebo bys tu kreditku raději viděl plavat v moři, Grétě na truc? Dle všeho ti princezna chybí i ke guláši s pěti místo piva. Když si dáš z tuby ještě dávku, možná ji uvidíš i v produktu některého z orgánů určených k vyměšování 😉

    3. Dostupnost kterého materiálu asi aktuálně nejvíc takříkajíc plave na vodě, Miro? A nebude s ohledem na ekonomiku a konkurenci snazší druhotnou surovinu zpracovat na jednorázový obal než na předmět trvalé potřeby? Tak určitě to ta Gréta zamýšlela zrovna takhle, viď. Za tvými slovy je stejně blbá ideologie jako u protistrany. Schovat se za neplnoletou (nesvéprávnou) ukřičenou osobu a jí to hezky spláchnout. Každý, kdo si ji vezme do huby, a je mi srdečně jedno o koho jde, prostě v mých očích prohrál tím nejtrapnějším, nejzoufalejším způsobem.

      1. trafená hus, v tomto prípade trafený gretén zagágal. mimochodom, máš v mene preklep, namiesto „t“ je správne „c“

        1. Nad tým rozdelením do piatich menších balení som sa tiež trochu pozastavil. Je fajn, že sú obaly z recyklovaného materiálu, ale že to bude ďalej recyklovať aj koncový používateľ už nikto nezaručí a plastový odpad môže byť v konečnom dôsledku ešte vyšší než zo striekačkových balení. To presné dávkovanie by sa mi asi viac pozdávalo v tradičnej tubičke s odmerkou a aby bola pasta vždy čerstvá, tak asi stačí poriadny uzáver s tesnením (ako majú oproti bežným pastám napríklad tie pasty Thermal Grizzly) a dôslednosť pri práci v zmysle nenechávať pastu otvorenú ani laxne uzatvorenú, skrátka robiť veci poriadne.

        2. Mám rád mnohovýznamová sdělení, tvé odhalení beru za projev tvé třeskuté bystrosti. Třeba později příjdeš na to, že ukrývá i pobídku, aby sis na mě raději založil složku. Unijní ekoteroristi na tebe skákají z balení teplovodivé pasty výše, nemáš už na výběr, ach! A to se nedá léčit? Máš můj nejhlubší soucit!

          1. ty si fakt pacient, samoľúby narcis milujúci svoje ego až do nevydržania okolia, nezostávaj príliš dlho pred zrkadlom!

            1. Ano, taky jsem možná žid a spoluviník pádu Lehman Brothers, nebo černá špína co nečuchla k práci a žije z dávek, nebo možná řídím Audi, kdo ví. Třeba řidím s kloboukem na hlavě, být tebou, dávám si pozor.

                1. Ale no ták, doteraz sme sa tešili vždy z rozumnej a vecnej diskusie bez invektív. On má pravdu asi každý. Síce to vyzerá, že som stopercentne podporil tvoj názor, Miro, ale aby to bolo teda kompletné, tak musíš uznať, že vyrábať kovové striekačky je dosť nezmysel (pre tie nerentabilné výrobné náklady). 🙂

                  1. nemyslel som striekačky, ale obyčajné blbé hliníkové tuby plus možno nejaký ten inertný povlak vo vnútri, hliník je kov stopercentne recyklovateľný, krásne v prírode rozložiteľný, technológia zvládnutá bezmála storočie, výrobné náklady kúsok nad cenou materiálu,(čo je snáď gram), určite nižšie ako päť obalov z bordelplastu… ale zaslepeným ekoteroristickým bezmozgom ovládajúcim eurohnoj, rozhadzujúcim miliardy vyzbierané z našich daní v mene božom z okna sú nejaké racionálne argumenty úplne u prdele – v merítku EU samozrejme, nie nejakej tuby od teplovodivej pasty…

                    1. A sledoval jsi ceny kovů (jejich dostupnost) v posledních měsících? A vzal jsi v potaz, že existují lidé, kterým těchto pět balení vystačí třeba deset i více let (a jeví se tak praktičtější mít pastu v menších dokonale vzduchotěsně uzavřených dávkách)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *