Thermaltake má vodníka s dvoma blokmi. Jeden je na pamäte

Nový kvapalinový chladič Floe RC Ultra. Dva sú nielen bloky, ale i displeje

Ozvláštniť kvapalinové chladiče typu AIO je pomerne zložité. Už len pre jednoduchosť, ktorú sú charakteristické. Thermaltake s jedným nápadom ale predsa len prišiel a oznámil chladič ktorý má okrem toho procesorového aj blok na pamäte. Obidva bloky majú pritom svoje vlastné LCD displeje, na ktorých sa môžu zobrazovať napríklad pracovné frekvencie CPU alebo RAM alebo i teploty.

Novinka Floe RC Ultra je trochu univerzálnejší kvapalinový chladič AIO, než je bežné – vedľa procesora chladí aj pamäte. Realizované je to formou druhého bloku. Ten ale na ľubovoľné pamäte neosadíte, pretože je vyrobený na mieru modulom ToughRAM RC, na žiadne iné sa kompatibilita nevzťahuje. Tieto pamäte sú k dispozícii v rôznych rýchlostných variantoch (s XMP na 3200, 3600, 4000 a 4400 MHz), ale iba vždy iba v súprave 2× 8 GB. Chladič podporuje síce štyri pamäťové moduly, ale maximálna kapacita je „iba“ 32 GB.

Pamäte ToughRAM RC síce majú svoje vlastné pasívy, ale v kombinácii s použitím bloku chladiča Floe RC Ultra sa má chladiaci výkon zvýšiť o 27, respektíve 29,6 %. S rýchlejšími pamäťami, ktoré majú prirodzene o trochu vyššiu spotrebu, je ten rozdiel v chladení (s blokom a bez neho) väčší.

Thermaltake pomerne podrobne popisuje, v akých podmienkach chladenie pamätí testoval. To po dobu 30 minút vo vysokej záťaži CPU a pamätí v Aida64. V bežnej praxi (počas hrania alebo v pracovnom nasadení) bude však dosahovaná spotreba pamätí väčšinou nižšia a tým sa zmenší aj prínos dodatočného chladenia. A treba poznamenať i to, že zahrievanie pamätí nebude kritické nikdy, ani po odstránení základných pasívov na najvýkonnejších moduloch s XMP na 4400 MHz.

Dôležitou súčasťou bloku je 3,9″ LCD s rozlíšením 128 × 480 px. Ten komunikuje výhradne cez firemnú aplikáciu TT RGB Plus 2.0 a okrem rôznych svetelných efektov môže zobrazovať aj ľubovoľné GIFy či obrázky v JPEGu, ale i praktickejší monitoring frekvencií a zahrievania GPU, CPU i RAM a tak podobne. Displej je aj na bloku CPU, ten má 2,1″ a rozlíšenie 480 × 480 px. Výhoda dvoch displejov môže byť v tom, že súčasne môžete mať prehľad nad pracovnými frekvenciami CPU i GPU alebo sa bude na jednom zobrazovať frekvencia napríklad procesora a na druhom jeho zahrievanie. To, sa, samozrejme, obvykle dá i v rámci jedného displeja, ale niekoho môže zaujať aj takéto možnosť. Komunikačné rozhranie je USB 2.0.

   

Za koľko presne sa bude chladič predávať zatiaľ nevieme, ale lacný určite nebude. A s ohľadom vyššiu cenovú kategóriu je trochu škoda, že materiál na výrobu radiátora je hliník (a nie meď). Veľkostné varianty radiátorov sú dva – 240 (CL-W324-PL12GM-A) a 360 mm (CL-W325-PL12GM-A). Výrobca chladiče vybavil najrýchlejšími modelmi ventilátorov Toughfan 12 – Turbo. Tie pri maximálnej rýchlosti 2500 ot./min majú podľa špecifikácií dosahovať nadštandardne vysoký tlak 3,78 mm H2O.

Je však na zváženie, či znovu nebudú takéto výkony na tenkom radiátore s bežnou hrúbkou (27 mm) kontraproduktívne. Testy iných chladičov (ale s podobnou hrúbkou radiátorov i hustoty rebier) nám už totiž dvakrát ukázali (najprv na MSI MSI MPG Coreliquid K360 a potom i Fractal Design Celsius+ S36 Prisma), že od určitých otáčok (a tlaku) už výrazne viac než chladiaci výkon stúpa hladina hluku. Na dosahovanie optimálneho pomeru chladiaceho výkonu k hladine hluku tak musíte siahnuť po manuálnom ladení a minimálne zastropovaní maximálnych otáčok na nejaké nižšie.

Podpora pätíc zahŕňa všetky súčasné platformy (a i niektoré staršie) – Intel LGA 1200, 115x, 2066, 2011(-3), 1366 a AMD AM4, AM3(2), AM2(+) a FM1/2.

Chladič, ktorý má v okruhu aj blok na RAM, si môžete kúpiť aj bez displejov – vo variante ARGB a má aj tichšie ventilátory s nižším statickým tlakom. Ak by ste chceli chladiaci výkon zachovať, ale nechcete priplácať za blok RAM, tak existuje aj variant bez neho – ToughLiquid Ultra. Tieto chladiče sú takisto dostupné v dvoch formátoch, s 240 aj 360 mm radiátorom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *