Thermalright Frost Spirit 140 v Európe od mája, za iba 60 eur

Dvojvežový chladič Frost Spirit 140 má byť čoskoro dostupný už i u nás

O chladiči Frost Spirit 140 sme písali už dávnejšie. Koncom roka 2019 sa prvýkrát objavil na fotkách Čínskeho webu Chiphell a medzičasom možno i nejaká azijská distribúcia fungovala (zopár používateľských videí s FS140 nájdete), ale čo nevidieť by sa mal začať masívne rozširovať aj v našich končinách. S takou informáciou prišiel web ComputerBase. Tento chladič Thermalrightu bude, zdá sa zaujímavý cenou a aj netradičným návrhom heatipipe.

Minulý týždeň Thermlaright vyrukoval s novou revíziou Silver Arrow ITX-R a tentokrát je tu nová informácia o blížiacej sa dostupnosti Frost Spiritu 140. Podľa parametrov by mohlo ísť o lacnejšiu alternatívu k dobre etablovaným twin-towerom, ako sú Noctua NH-D15, Cryorig R1 Ultimate a… vlastne ich zase toľko nie je. Takisto stavia na konštrukcii dvoch veží a masívnom radiátore s udávanou celkovou hmotnosťou jeden kilogram.

Iný v porovnaní s vyššie spomínanými chladičmi je Frost Spirit 140 v návrhu heatpipe. Tie sú síce tiež vytvarované do „U“, ale namiesto typických šiestich sú iba štyri. Ale zase 8-milimetrové. Na jednu trubičku tak pripadá vyššia kapacita, no súčasne sa v pasíve nerozkladajú tak rovnomerne ako viaceré s menším priemerom. To by mohlo znamenať, že z plochy pasívu by sa nemuselo žmýkať úplne maximum. V tomto je Frost Spirit 140 podobný ako staručký Coolink Corator (tiež so štyrmi 8 mm heatpipe), ktorý kedysi niečo znamenal a vďaka širším rozstupom v rebrovaní podával vzhľadom k hmotnosti veľmi slušné výsledky i v pasívnom režime.

Frost Spirit 140 má ale zrejme trochu iné ambície – rebrá má pomerne nahusto (špecifikácie uvádzajú rozstup medzi rebrami na 1,6 mm) a k tomu dva pomerne rýchle ventilátory s maximálnou rýchlosťou 1500 ot./min.

Predný ventilátor je menší, 120-milimetrový TL-C12, takže dosahuje nižší prietok (112,4 m³/h) i statický tlak (1,53 mm H2O) než TL-D14 s priemerom 140 mm. Ten má prietok udávaný na 132,1 m³/h a statický tlak 2,09 mm H2O. Ložiská sú fluidné (S-FDB) od Sony (preto to S v označení) a životnosť majú mať až 150 000 hodín. V porovnaní s tými guľôčkovými ložiskami, ktoré Thermalright dlho používal, by to mal byť po tejto stránke (životnosti) podľa slov výrobcu posun k lepšiemu.

Na výšku ide inak o štandardne vysoký pasív (so 158 mm) so snahou o podporu s vysokými pamäťami v prvom slote DIMM od pätice. Sprava i zľava (čo sa hodí pre platformy Intel HEDT). Podpora zahŕňa Intel LGA 2066/2011-3, ale i mainstreamové LGA 1200/115x a AMD AM4. Základňa chladiča je pritom poriadna – plný liaty blok. A podľa ilustrácii výrobcu je pekne hladká a vyleštená do zrkadlového finišu.

Za predpokladu, že sa bude Frost Spirit 140 naozaj predávať za 60 eur, tak môže ísť o mimoriadne atraktívny chladič. Špeciálne, keď podľa testov ComputerBase je chladiaci výkon na podobnej úrovni ako má Noctua NH-D15.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *