Thermalright Frost Spirit 140 v Európe od mája, za iba 60 eur

Dvojvežový chladič Frost Spirit 140 má byť čoskoro dostupný už i u nás

O chladiči Frost Spirit 140 sme písali už dávnejšie. Koncom roka 2019 sa prvýkrát objavil na fotkách Čínskeho webu Chiphell a medzičasom možno i nejaká azijská distribúcia fungovala (zopár používateľských videí s FS140 nájdete), ale čo nevidieť by sa mal začať masívne rozširovať aj v našich končinách. S takou informáciou prišiel web ComputerBase. Tento chladič Thermalrightu bude, zdá sa zaujímavý cenou a aj netradičným návrhom heatipipe.

Minulý týždeň Thermlaright vyrukoval s novou revíziou Silver Arrow ITX-R a tentokrát je tu nová informácia o blížiacej sa dostupnosti Frost Spiritu 140. Podľa parametrov by mohlo ísť o lacnejšiu alternatívu k dobre etablovaným twin-towerom, ako sú Noctua NH-D15, Cryorig R1 Ultimate a… vlastne ich zase toľko nie je. Takisto stavia na konštrukcii dvoch veží a masívnom radiátore s udávanou celkovou hmotnosťou jeden kilogram.

Iný v porovnaní s vyššie spomínanými chladičmi je Frost Spirit 140 v návrhu heatpipe. Tie sú síce tiež vytvarované do „U“, ale namiesto typických šiestich sú iba štyri. Ale zase 8-milimetrové. Na jednu trubičku tak pripadá vyššia kapacita, no súčasne sa v pasíve nerozkladajú tak rovnomerne ako viaceré s menším priemerom. To by mohlo znamenať, že z plochy pasívu by sa nemuselo žmýkať úplne maximum. V tomto je Frost Spirit 140 podobný ako staručký Coolink Corator (tiež so štyrmi 8 mm heatpipe), ktorý kedysi niečo znamenal a vďaka širším rozstupom v rebrovaní podával vzhľadom k hmotnosti veľmi slušné výsledky i v pasívnom režime.

Frost Spirit 140 má ale zrejme trochu iné ambície – rebrá má pomerne nahusto (špecifikácie uvádzajú rozstup medzi rebrami na 1,6 mm) a k tomu dva pomerne rýchle ventilátory s maximálnou rýchlosťou 1500 ot./min.

Predný ventilátor je menší, 120-milimetrový TL-C12, takže dosahuje nižší prietok (112,4 m³/h) i statický tlak (1,53 mm H2O) než TL-D14 s priemerom 140 mm. Ten má prietok udávaný na 132,1 m³/h a statický tlak 2,09 mm H2O. Ložiská sú fluidné (S-FDB) od Sony (preto to S v označení) a životnosť majú mať až 150 000 hodín. V porovnaní s tými guľôčkovými ložiskami, ktoré Thermalright dlho používal, by to mal byť po tejto stránke (životnosti) podľa slov výrobcu posun k lepšiemu.

Na výšku ide inak o štandardne vysoký pasív (so 158 mm) so snahou o podporu s vysokými pamäťami v prvom slote DIMM od pätice. Sprava i zľava (čo sa hodí pre platformy Intel HEDT). Podpora zahŕňa Intel LGA 2066/2011-3, ale i mainstreamové LGA 1200/115x a AMD AM4. Základňa chladiča je pritom poriadna – plný liaty blok. A podľa ilustrácii výrobcu je pekne hladká a vyleštená do zrkadlového finišu.

Za predpokladu, že sa bude Frost Spirit 140 naozaj predávať za 60 eur, tak môže ísť o mimoriadne atraktívny chladič. Špeciálne, keď podľa testov ComputerBase je chladiaci výkon na podobnej úrovni ako má Noctua NH-D15.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *