Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe

Thermalright Frost Spirit 140: dvouvěžový chladič s kilovým pasivem a 8mm heatpipe

V dnešní době jsou mezi hráči a nadšenci do počítačů v oblibě vizuálně atraktivní all-in-one chladiče, které tak berou práci nejvýkonnějším vzduchovým chladičům. Proto těší, když se objeví nějaký nový ambiciózní vzduchový chladič, který by mohl do této oblasti zase přivát svěží vítr. Takovou novinku teď předvede Thermalright Frost Spirit 140: hodně masivní dvouvěžový chladič, jenž by mohl vyzvat klasiku typu Noctua NH-D15.

Thermalright Frost Spirit 140 zatím nebyl oznámen, ale na čínském webu Chiphell se objevily jeho fotky – a to pěkně detailní ve velkém počtu. Navíc k nim máme i fotku docela finálně vypadajícího balení i se specifikacemi, takže si můžeme o tomto chladiči už hodně věcí říct a současně to vypadá, že by se mohl už relativně brzo začít prodávat.

Thermalright Frost Spirit 140 (Foto: Chiphell)

Jde o dvouvěžový chladič osazený dvěma různými ventilátory – na přední pozici 120mm a uprostřed 140mm (ale se 120mm roztečí pro montáž). Samotný pasiv si bere k srdci některé moderní designové vymoženosti a například není vycentrovaný, ale asymetrický, aby byl lépe kompatibilní se se sloty PCI Expres ×16 na deskách. Po stranách jsou spodní žebra navíc vybraná, což by mělo umožňoval dobrou kompatibilitu s vysokými moduly pamětí.

Na vrchu obou věží se nachází decentní okrasný plech s logem firmy, místo aby byly vidět konce heatpipe, avšak Thermalright nepodlehl „gaming designu“ a přímo na pasivu nejsou žádné plastové prvky či kryty ani RGB osvícení. Na Chiphellu jsou sice fotky s RGB svítícími lopatkami, ale to je zřejmě s vyměněnými ventilátory. S výchozími s plnými šedými lopatkami je vzhled tradiční a celkem elegantní.

Vyosení pasivu, aby nekolidoval s prvním slotem PCI Express

Kilový pasiv s tlustými heatpipe

Čím by mohl chladič upoutat a dosáhnout dobrého výkonu, je hmotnost. Samotný pasiv váží celý kilogram a ač to není záruka ničeho, protože jde také o efektivitu, může to být předpoklad pro zajímavé výsledky. Ventilátory pak přidají 135 a 175 g, takže celek bude působit vahou 1310 g. Rozměry jsou 140 × 121 mm v půdorysu (bez větráků) a výška je 158 mm. To není nijak hrozné, podobné nároky na výšku má i většina jednodušších jednověží.

Parametry známe díky popisu na krabici

Na fotkách vás možná upoutá relativně malý počet heatpipe, ze základny jde jen čtveřice trubek ve tvaru U (takže do každé z věží vedou čtyři konce). Je to proto, že Frost Spirit 140 používá velmi tlusté trubice s 8mm průměrem, kterých by se do základy už o tolik víc ani nevešlo (i když s nějakým zmáčknutím by to asi šlo). Trubice nemají přímý kontakt s procesorem, zespoda je kryje měděná základna. Ta je ovšem stejně jako heatpipe poniklovaná (a navíc vyleštěná), takže celý pasiv má jednotný stříbrolesklý vzhled. 8mm trubic se sice na chladič vešlo méně než 6mm, ale čtyři by měly mít větší celkový průřez než šest 6mm.

Věže tvoří po 58 žebrech (dle popisku na krabici, nepočítal jsem) o tloušťce 0,4 mm a rozteči 1,6 mm. Pasiv nebude tedy bůhvíjaká hvězda pro fanless chlazení (použití bez ventilátorů), protože pro to jsou lepší tlustější žebra s většími rozestupy, ale hmotnost jistě pomůže. Design žeber je jinak mírně nepravidelný, na vnějších hranách vždy střídavě v jednom směru ujíždějí směrem dovnitř, což ozvláštňuje vzhled, pokud není osazen ventilátor.

Jako ventilátory je použité Thermalright TL-C12 s průtokem až 66,17 CFM vepředu a uprostřed pak přesahující ventilátor TL-D14 s průtokem 77,8 CFM. Oba mají fluidní dynamická ložiska, gumové protivibrační podložky a otáčky maximálně 1500 RPM. Při těch také mají mít stejnou udávanou hlučnost – nižší nebo rovnou 25,6 dB. Minimální otáčky uvedené nejsou. Oba ventilátory se připojují čtyřpinem pro PWM regulaci (a mají také kabely pro ovládání RGB osvětlení).

V příslušenství bude Y-rozdvojka pro ventilátory, tuba teplovodivé pasty Thermalrightright TF7 a montážní systém, kompatibilní s moderními sockety Intelu (LGA 115x, 2011 a 2066) a také platformou AM4. Pro Intel bude dodáván backplate, na sokcetu AM4 chaldič využívá plechový backplate již přítomný na deskách. Nevýhoda ovšem je, že na AMD bude možná jen jedna orientace, ne otočení o 90 stupňů. Drátky pro případný třetí větrák jinak také nejsou v balení.

Za jakou cenu se bude tento chladič prodávat, ještě přesně nevíme, stejně jako ještě není známo, za jak dlouho se v obchodech objeví. Podle Chiphellu by vydání snad mělo být relativně blízko. A možná by cena mohla být překvapivě nízká, protože snad ani nemá jít o highendový model (tím byl možná mohl nadále být Silver Arrow IB-E v aktuální revizi, ten má sice pasiv o dost lehčí, ale heatpipe víc a oba ventilátory 140mm), ale spíš o mid-range produkt, pokud tedy toto není nějaký informační šum. Zde bych asi radši počkal na finální informace, ostatně u nás může vyjít dráž než v Číně.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *