Raven 4 ARGB, nový chladič AeroCool s kónickým ventilátorom
Firma AeroCool prišla s inšpiratívnym návrhom, ktorý zvýši účinnosť menších vežovitých chladičov. Tie vždy používajú malé ventilátory, ale 135 mm vysoká novinka v podobe Raven 4 ARGB má na rebrách plnotučnú „stodvadsiatku“. Aby takáto konštrukcia dávala zmysel, tak sa rámček ventilátora od vstupu po výstup plynulo zužuje a má teda kužeľovitý tvar. Pozrite sa na detaily.
V menších počítačoch strop či bočnica a na chladič je vyhradený obmedzený priestor. S takýmito nepriaznivými podmienkami sa dá bojovať rôzne a jednu z možností ukazuje aj AeroCool.
Chladič Raven 4 ARGB je orientovaný na výšku (t.j. vežovitá koncepcia) a má 135 mm. Od konkurenčných riešení sa však v jednom aspekte výrazne odlišuje. Väčšina chladičov v tejto výškovej kategórii používa 92 mm ventilátor a niektoré 100 mm. AeroCoolu sa však na nízky pasív podarilo vtesnať atypický 120-milimetrový model.
Netradičnosť spočíva v tom, že rámček ventilátora má iný prierez (otvorenú plochu) na vstupe ako na výstupe. Na vstupe je väčšia, aby bolo možné použiť 120 mm ventilátor a tesne pred rebrami je prierez rámčeka výrazne užší. Naformátovaný je tak, aby po stranách unikalo pokiaľ možno čo najmenej vzduchu, ale napriek tomu sa nejakým presahom AeroCool nevyhol. Tak či inak sa jedná o pozoruhodnú konštrukciu, vďaka ktorej má aj takto malý pasív na ochladzovanie k dispozícii viac vzduchu, než je bežné. Ventilátor tak môže bežať na nižších otáčkach a byť pri rovnakej hladine hluku efektívnejší než konvenčné modely.
Rozsah rýchlostí ventilátor je 600–1800 ot./min, čomu má prináležať prietok vzduchu 40,9–98,5 m3/h a statický tlak 0,6–1,6 mm H2O. Ložiská sú hydraulické a strednú dobu medzi poruchami výrobca uvádza na 60 000 hodín. Na úplnosť treba dodať, že ventilátor charakterizuje aj osvetlenie ARGB LED. AeroCool uvádza kompatibilitu tradične so zákaldnými doskami, ale aj s vlastným ovládačom H66F. Pripojenie je tradičné, cez 3-pin na 5 V.
Konštrukcia radiátora pasívnej časti je trochu v tieni ventilátora, keďže má už pomerne zaužívané črty. Rebrovanie pretína štvorica 6-milimetrových heatpipe a na povrchu je čierny povlak. Aký presne AeroCool neuvádza, ale údajne má tak lepšie šíriť teplo ako ho i odovzdávať do okolia. Základňa Raven 4 ARGB je s priamym dotykom, to znamená, že v kontakte s procesorovým IHS sú zrezané heatpipe, medzi ktorými sú hliníkové výplne. Tie sú, prirodzene, jalové a teplo odvádzajú iba do malého monolitického pasívu.
Najväčšia Achillova päta sa zdá byť ale v montážnom systéme. Na procesory AMD sa chladič inštaluje k retenčnému rámčeku zacvaknutím oceľovej spony a na platformách Intel je to cez push-piny. Aj keď ktovie, či je takýto postup aj pri LGA 1700. Na plastovom rámčeku, cez ktorý sa push-piny inštalujú, sú totiž iba usporiadania dier pre LGA 775, 115x/1200 a 1366. Aspoň tak to má AeroCool na ilustračnej fotografii. Je tak možné, že pre LGA 1700 je určený iný montážny systém. Ale asi sa nedá očakávať, že bude zásade iný, cez backplate. Skrátka zrejme ďalší rámček na push-piny, ktorú bude mať ale už zodpovedajúcu rozteč dier.
Špecifikovaný tepelný výkon chladiča je 130 W. Na LGA 1700 bude tak vhodný skôr na úspornejšie procesory Alder Lake, ktoré vyjdú začiatkom budúceho roka. Podporované sú aj procesory AMD, od starých pre pätice AM2(+), cez AM3(+), FM1/FM2 až po AM4. Dostupnosť v obchodoch a ani odporúčanú maloobchodnú cenu, aká bude, AeroCool zatiaľ neprezrádza.