Vyšiel chladič Jonsbo HX6250, široký single-tower s TDP 250 W

Jonsbo HX6250: veľká veža so 140 mm ventilátorom ako nová alternatíva k výkonným chladičom CPU

Firma Jonsbo sa profiluje najmä ako výrobca počítačových skriniek, ale začrie i do procesorových chladičov. Tých je zatiaľ pomerne málo, na ich spočítanie vám budú stačiť prsty jednej ruky. Rady sa však rozširujú a konštrukcia najnovšieho modelu je i pomerne vzácna. HX6250 sa totiž zaradzuje medzi najťažšie chladiče s jednovežovým radiátorom. Vzduch medzi jeho rebrá tlačí veľký ventilátor s vysokým statickým tlakom.

Nový procesorový chladič Jonsbo HX6250 patrí sa radí k najplnším modelom s jednou vežou. A veruže takýchto chladičov je ako šafranu. Naproti nim je síce veľký zástup dvojvežových, ktoré sa ale často nevyhnú kolízii s pamäťami.

HX6250 je postavený na podobnom základe ako napríklad Scythe Mugen 5 s tým rozdielom. Ten má radiátor na pomery jednoveží takisto nadštandardne široký, ale HX6250 má oproti nemu ešte plus 11 mm. Novinka Jonsbo je s celkovými 121 mm síce stále užšia, než napríklad Scythe Ninja 5, ale koncepčne ide predsa len o trochu iné chladiče.

Jonsbo HX6250 má šesť 6-milimetrovýh heatpipe, tak, ako väčšina vežovitých chladičov so špičkovým chladiacim výkonom. Priechod týchto trubíc rebrovaním je pomerne obvyklý, v tvare písmena U. Niektoré majú širší a niektoré užší ohyb pre rovnomernejšie využívanie dostupnej plochy hliníkového radiátora.

Okrem toho sú trubice pozohýbané i s ohľadom na to, aby sa teleso chladiča odklonilo od slotov DIMM k zadnému ventilátoru na výduchu skrinky. To rieši stopercentnú kompatibilitu s pamäťovými modulmi, tie môžu mať aj vedľa takto vysokého chladiča ľubovoľnú výšku. A to i modul v prvom, najbližšom slote k pätici CPU.

Nakoľko je chladič pomerne široký, tak sa jeho zadná časti i výrazne priblíži k systémovému ventilátoru na výstupe, čo čiastočne kompenzuje druhý ventilátor. Isteže, odsávanie rebier nebude tak intenzívne, ako keby bol ventilátor priamo na rebrách, ale keď už ide o širokú vežu s jedným ventilátorom, tak ono vytočenie (od pamätí) bude aspoň trochu prospešné i pre samotné chladenie. Jonsbo pritom myslel aj na zachovanie kompatibility s high-endovými platformami, ktoré majú pamäte z obidvoch strán pätice a zozadu skrátil šesť spodných rebier.

Z pohľadu chladiaceho výkonu by to nemala byť veľká ujma, pretože v práve týchto miestach dochádza k najmenej tepelnej výmene. Posledná trubica pre zadnú časť chladiča má už menší dosah, ale je na nej vidieť, že Jonsbo si na ich situácii v pasíve dal záležať. Zatiaľ čo  vzájomné rozstupy zvyšných piatich trubíc sú rovnaké, tak posledná je v pasíve ďalej od ostatných. Súvisí to s tým, že v zadnej časti je už tlak ventilátora výrazne menší a tým je menej intenzívny aj prestup tepla a súčasne je tu snaha o rovnomerné pokrytie aj v rozšírenom zadku. Zvyšné trubice na odvod tepla sa inak sústredia na podstatne menšej ploche vpredu, kde ma ventilátor väčší dosah.

   

Použitý ventilátor má mimochodom až 140 mm. Takýto formát sa na jednovežových chladičoch obvykle nevyskytuje. Zopár výnimiek by sa asi našlo (napríklad ako je Noctua NH-U14S), ale budú vo výraznej menšine. Na takomto pasíve však má väčší ventilátor zmysel a mimo iné jeho lopatky trochu i podliezajú spodné rebro, čo je užitočné aj pre rozprúdenie vzduchu i okolo VRM.

Tento ventilátor má pomerne široký rozsah rýchlostí, 700–1800 ot./min s tým, že v prípade potreby ho môžete priškrtiť aj spomaľovacím adaptérom s odporom. Ten je súčasťou príslušenstva a keď ho ventilátoru postavíte do cesty, maximálnu rýchlosť rotora priškrtíte na 1200 ot./min. Prietok vzduchu je inak v celom rozsahu rýchlostí 57,8–153,3 m3/h a statický tlak 0,46–2,74 mm H2O. Jonsbo HX6250 by mal podľa špecifikácií zvládnuť uchladiť až 250 W. To je samozrejme len orientačná hodnota a procesor od procesora to môže byť individuálne. V závislosti od veľkosti čipu, kvality TIM a podobne.

Celková hmotnosť chladiča je 1150 gramov pri rozmeroch 162 × 121 × 144 mm (výška × šírka × hĺbka). Hoci ide vo veľký chladič, tak výškovo zase až tak nevyčnieva a drží sa pre priemeru. Tým si zachováva i dobrú kompatibilitu so skrinkami.

Chladič Jonsbo HX6250 je kompatibilný s päticami Intel LGA 1200, 115x, 2011(-v3), 2066 a AMD AM4. Cenu, za ktorú sa bude predávať, firma zatiaľ nezverejnila. Otázna je i dostupnosť v našich obchodoch. Jonsbo nemá v slovenských a českých obchodoch ktovieakú distribučnú sieť, ale sem tam sa niekde niečo od nich mihne, napríklad v TichéPC.sk.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. pri takom hustom rebrovaní musí byť celková chladiaca plocha rebier obrovská plus vysoký statický tlak vetráka, no, chladiaci výkon bude s najväčšou pravdepodobnosťou impresívny a tipujem, že väčšina dvojveží sa musí triasť 🙂 Dúfam, že ho niekedy uvidíme v teste

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *