Arctic Liquid Freezer II 240 je už i s osvetlením (A)RGB LED

Chladiče Liquid Freezer II 240 v sú predaji i vo variantoch s RGB, respektíve ARGB LED

Kvapalinový chladič Liquid Freezer II 240 v našich testoch podával veľmi dobré výsledky. Napríklad v porovnaní s väčším FD Celsius+ S36 Prisma je účinnejší a hlavne podstatne lacnejší. Niekomu však môže chýbať svietiace vyhotovenie. Ale i to už má Arctic odpoveď, hoci zatiaľ len pre variant s 240-milimetrovým radiátorom. Samotný radiátor zostáva rovnaký, ale zmenil sa výkon ventilátorov.

Liquid Freezer II sa Arcticu podaril, minimálne vo vyhotovení s 240 milimetrovým radiátorom, ktoré sme testovali. Okrem kratšej záruky (ktorú už Arctic predĺžil na šesť rokov) sme už mali výhrady iba k nepoddajným hadiciam, ktorým na strane bloky chýba otočné zakončenie a fitingy nie sú ani uhlové. Na to sa však dá pri takom chladiacom výkone, aký tento vodník má, pozerať s prižmúrenými očami. Špeciálne, keď sa predáva za veľmi priaznivú cenu okolo 85 eur, ale bez osvetlených ventilátorov.

Nedávno však Arctic pridal do ponuky aj variant s RGB LED a začal ho i distribuovať. To už zhruba mesiac dozadu, ale oficiálne predstavenie prebehlo až teraz. Toto poradie je je možno i preto, že Arctic chcel upozorniť na tento chladič až v momente, keď si ho je možné kúpiť. A to hneď v dvoch variantoch – s analógovým aj digitálnym RGB LED. Tým Arctic myslí i na majiteľov starších dosiek s 12-voltovými 4-pinmi. Ten si môžete v e-shope výrobcu objednať za koncovú cenu 95 eur.

Modernejší variant ARGB pre nové zostavy je drahší o 15 eur. Chladiče sa pomaly dostávajú i k českým a slovenským predajcom, aj keď ich dostupnosť je zatiaľ pomerne slabá, najmä čo sa týka variantu ARGB.

   

Základ chladiča, zdá sa, zostal rovnaký, od radiátora až po blok, vrátane malého ventilátora na chladenie VRM. Na termovíznej fotke nižšie Arctic ilustruje, aký môže mať vplyv jeho pôsobenie na zahrievanie v okolí pätice. Jednotlivé detaily chladiča a rozbor nájdete v minuloročnej recenzii.

Pridanie osvetlenia znamenalo i výmenu ventilátora. Namiesto Arctic P12 PWM PST sú použité P12 PWM ARGB, respektíve P12 PWM RGB. Tie majú veľmi podobné parametre. Rýchlosť je rovnaká (200–1800 ot./min) a nezmenil sa asi počet a tvar lopatiek. Akurát tieto ventilátory (A)RGB majú konce lopatiek zapustené do aktívneho rámčeka, ktorý je súčasťou rotora.

Prietok i statický tlak by mali mať paradoxne nižší, teda aspoň podľa špecifikácií. Prietok z 94,5 na 82,9 m3/h a následne i statický tlak na maxime klesol z 2,2 na 1,85 mm H2O. Takéto parametre ale Arctic uvádza aj pri rýchlejších Arctic P12 PWM PST (A)RGB s prívlastkom 0 dBA, ktoré sa predávajú i samostatne. Je vôbec zvláštne, že na chladiči Liquid Freezer II sú nejaké iné ventilátory než tieto. Arctic však v prehľade k chladiču nepíše o jeho polo-pasívnej prevádzke a tým by sa asi pochválil.

Každopádne, nech ej to už tak či inak, chladiaci výkon by ale nemal byť výrazne nižší ako to, čo sme namerali na nepodsvietenom variante.

Naopak zlepšenie môže byť v teplovodivej paste. Namiesto MX-4 je dodávaná s príslušenstvom už MX-5. Aj keď ktovie, o koľko a či vôbec je táto nová pasta efektívnejšia, keďže sa Arctic rozhodol zatajovať základné parametre, a to i spätne. Z nejakého dôvodu sa tak vyhýba vzájomnému porovnaniu.

Vyššie uvedené ale nič nemení na tom, že osvetlené chladiče Liquid Freezer II budú zrejme patriť k tomu atraktívnejšiemu v súčasnej ponuke. Teda pokiaľ naozaj nedošlo k žiadnym zmenám v ostatnej konštrukcii a vymenené sú iba ventilátory. S osvetlenými ventilátormi je zatiaľ iba variant s 240 mm ventilátorom, je možné, že ostatné budú nasledovať neskôr. Minimálne 120 a 360 mm modely, s 280-milimetrovým variantom to bude zrejme zložitejšie, keďže nevieme nič o existencii 140 mm ventilátorov Arctic s (A)RGB LED.

Na tieto chladiče Liquid Freezer II 240 RGB a Liquid Freezer II 240 ARGB sa vzťahuje šesťročná záruka tak ako už na všetky produkty Arctic.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Novinka: Arctic verí svojim veciam, 6-ročná záruka na všetko

Najprv z dvoch na šesť rokov záruky pre chladiče Liquid Freezer II a teraz na zvyšok toho, čo má Arctic v ponuke. Dlhší čas na eventuálnu reklamáciu sa vzťahuje aj na tovar zakúpený spätne, vrátane najlacnejších ventilátorov, čo dáva pri rozhodovaní pri výbere veľmi peknú pridanú hodnotu. Konkurenčné riešenia až takto prozákaznícky orientované obvykle nebývajú. Celý článok „Novinka: Arctic verí svojim veciam, 6-ročná záruka na všetko“ »

 •  
 •  
 •  

Lacné polopasívne ventilátory s RGB LED. Nová možnosť od Arcticu

Veľmi nízke otáčky alebo rotor pri nízkych spotrebách a nízkom zahrievaní úplne zastaviť? Čo je lepšie? Pri grafických kartách je nepísaným štandardnom, že sa aktívne chladenie mimo záťaž či pri nízkej záťaži vypína, no u samostatných ventilátorov je to raritné správanie. Jedným z priekopníkov takýchto ventilátorov môže byť Arctic P12 PWM PST (A)RGB 0 dB, ktorý rozširuje doterajšiu ponuku. Celý článok „Lacné polopasívne ventilátory s RGB LED. Nová možnosť od Arcticu“ »

 •  
 •  
 •  

Artcic predĺžil záruku Liquid Freezer II z dvoch na šesť rokov

V teste pri hodnotení AIO chladiča Liquid Freezer II 240 sme jednu z výhrad smerovali k relatívne krátke záruke. To sa však teraz mení a Arctic ju strojnásobuje. Podľa slov výrobcu sa takéto rozhodnutie zrodilo vďaka dobrým výsledkom dlhodobého testovania, ktoré ukazovalo na predpoklad dlhej životnosti. Týka sa to všetkých kvapalinových chladičov AIO zo série Liquid Freezer II. Celý článok „Artcic predĺžil záruku Liquid Freezer II z dvoch na šesť rokov“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *