WD_Black SN770M: Speciální M.2 2230 SSD pro herní handheldy

WD_Black SN770M

Steam Deck zpopularizoval „handheld“ mobilní herní pc a letos začala přicházet podobná zařízení od velkých výrobců PC, zřejmě čekajících, že tento formát hraní má velkou budoucnost. Jednou z výhod těchto na PC hardwaru založených zařízení proti podobné konzoli Nintendo Switch je, že v nich lze zvětšit úložiště a na trhu se už začaly ukazovat speciální moduly přímo pro ně. Teď takový vydává Western Digital – SSD WD_Black SN770M.

Název implikuje, že WD_Black SN770M je odvozené od NVMe modulů WD Black SN770, což je relativně levnější PCIe 4.0 SSD pro stolní PC a notebooky vydané loni. Podle specifikací se zdá, že tomu tak skutečně je, protože jsou v podstatě shodné. WD by asi mohl tomuto SSD říkat WD Black SN770 s tím, že se liší použitím kompaktního PCB, aby se vešlo do slotů handheld konzolí. Je nicméně možné, že firmware verze SN770M má určité odlišnosti za účelem snížení spotřeby, kterými se od běžného SN770 liší.

WD_Black SN770M má rozhraní PCIe 4.0 ×4 a je založený na čtyřkanálovém řadiči (který by měl být přímo z dílny WD a bude stejný jako v SN770). Použitá je TLC 3D NAND od SanDisku / Western Digital a tyto moduly jsou tzv. DRAMless. To znamená, že neobsahují separátní mezipaměť typu DDR4 nebo LPDDR4, místo toho používají technologii HMB, tedy malou část operační paměti počítače.

WD_Black SN770M

Až 2TB kapacita

Provedení modulů je M.2 2230 bez chladiče a WD přímo oficiálně píše, že jsou určená do zařízení Steam Deck, ROG Ally a podobných. Lze čekat, že je třeba se Steam Deckem firma přímo testovala při vývoji. Přes použití tohoto miniaturního formátu poskytuje SSD stejnou kapacitu jako velké moduly SN770 – v nabídce jsou kapacity 500 GB, 1 TB a 2 TB.

Výkonnostní parametry, které můžete vidět v tabulce, jsou identické jako u modulů WD Black SN770 (odpadá ale nejmenší 250GB model). 1TB a 2TB moduly dosahují sekvenčního čtení až 5150 MB/s a sekvenčního zápisu až 4850–4900 MB/s. Výkon v náhodném přístupu je až 740 000 IOPS při čtení (zde je zajímavé, že 2TB modul je pomalejší než 1TB) a 800 000 IOPS při náhodném zápisu.

Záruka je pětiletá a garantuje zhruba 600 přepisů na jednu buňku, zde je to tedy také beze změn.

Vysoká cena (momentálně?)

Co už není tak pěkné, je cena, kterou WD nasazuje oficiálně dost vysoko. Moduly WD_Black SN770M mají sice oficiální doporučené ceny o něco nižší než verze SN770 uvedená loni, ale od té doby reálné tržní ceny SSD velmi klesly, takže nyní vychází WD_Black SN770M až násobně dráž. 500GB modul by v přepočtu měl stát 2100 Kč / 85 €, větší 1TB pak 3050 Kč / 124 € a maximální 2TB verze 6100 Kč / 248 €. Velká verze Black SN770 se však u nás nyní prodává za ceny i méně než poloviční.

WD_Black SN770M s handheld PC zařízením Asus ROG Ally (Zdroj: WD)

Toto je asi bohužel důsledek toho, že v M.2 modulech formátu 2230 je menší konkurence a současně teď po nich vzniká předtím nebývalá poptávka. Na druhou stranu je ale dost běžné, že firmy při vydání nasazují ceny výrazně vyšší, než jaké pak budou platit běžně v obchodech a tyto slevy mohou nastat i hodně rychle po uvedení. Možná tak tato nevýhodnost nemusí vydržet dlouho.

Zdroje: Western Digital, ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Sony chystá handheld konkurující Switchi. Hry ale jen streamuje

Nintendo zažilo velký úspěch, když se z obývákových konzolí přeorientovalo na hendheldy se Switchem a zájem je i o handheld herní PC, jako je Valve Steam Deck (nebo teď ROG Ally od Asusu). Do tohoto mobilního hraní se teď pouští také Sony se svými konzolemi PlayStation. Firma představila zařízení pojmenované zatím pracovně Project Q, které by se mohlo dostat na trh ještě tento podzim. Celý článok „Sony chystá handheld konkurující Switchi. Hry ale jen streamuje“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *