3DMark Steel Nomad a tři generace grafických karet v testu

Efekty a výkon: Grass, Translucency, Screen-space shadows a reflections

Do balíku testů výkonu 3DMark od společnosti UL Solutions nedávno přibyl nový multiplatformní test Steel Nomad. UL jím chce nahradit populární Time Spy v DirectX 12 pro Windows a zároveň nabídnout multiplatformní měření výkonu na ostatních moderních herních platformách pomocí dalších API, jako je Vulkan pro Windows on Arm a Android a Metal pro Apple iOS.

Renderování trávy (Grass)

Stébla trávy jsou v testu distribuována s využitím techniky level of detail (LOD, model má více úrovní složitosti, které se mění) – velikosti a hustoty v závislosti na jejich vzdálenosti od kamery. K výpočtům se využívají compute shadery, následně se renderuje do G-bufferu.


Grass on  |  Grass off

Průsvitnost (Translucency)

Translucency simuluje průsvitnost materiálů. Ve hrách se využívá pro realističtější zobrazení průsvitnosti listů, látek, ale i k realističtějšímu zobrazení pokožky, která může být rovněž proti přímému světlu průsvitná. Ve 3D Marku jsou ale jen ti roboti a průsvitnost si ukážeme na těch látkách. Na prvním páru snímků je vidět třeba na vlajce při pravém okraji nebo na listech palmy. Na druhé sadě se podíváme na detail plátěného přístřešku, na něm si můžete všimnout stínů lan, které nejsou při vypnuté průsvitnosti vidět.


Translucency on | Translucency off


Translucency on | Translucency off

Stíny v prostoru obrazu (Screen-space shadows)

Stíny pro objekty v prostoru obrazu se využívají k výpočtu kontaktních stínů (stíny se počítají pro neprůhledné objekty ovlivněné směrovým světlem. Dá se tím snížit náročnost výpočtů oproti kaskádovým mapám stínů (hierarchické vykreslování stínů).


Screen-space shadows on  |  Screen-space shadows off


Screen-space shadows on  |  Screen-space shadows off

Odrazy v prostoru obrazu (Screen-space reflections)

Pro výpočet pixelů s odrazy se využívá techniky odrazů v prostoru obrazu. Pro odrazy povrchů mimo prostor obrazu se používá fallback z krychlové mapy.

Pozn.: Krychlová nebo kubická mapa s odrazy je šestice čtvercových textur mapovaných na stěny krychle s odrazy prostředí obklopujícího objekt. Každá stěna reprezentuje pohled v jednom směru (nahoru, dolů, doleva, doprava, vpřed a vzad). Používá se pro zachycení odrazů nebo „okolí” objektů (například skyboxy).

Jde o efektivní způsob, jak do odrazů dostat i objekty, které se nacházejí mimo oblast viditelnou na obrazovce, tedy to, co řeší ray tracing, aniž by bylo nutné vypočítávat je v reálném čase pro každý snímek. Nevýhodou toho, že se nepočítá pro každý snímek, je to, že může být statická nebo jen sporadicky aktualizovaná, lze jenom omezeně korigovat perspektivu, pokud budete měnit úhel, z jakého se díváte na objekty a mohou v ní scházet objekty mimo rozsah krychle.


Screen-space reflections on  |  Screen-space reflections off

Indirect illumination

Nepřímé osvětlení simuluje nasvícení povrchů odraženým světlem a rozptýleným světlem. Jde o efekt, který se stará o to, že jsou ve světlé scéně lépe viditelné i objekty ve stínu, na něž přímo nesvítí žádný světelný zdroj. V benchmarku Steel Nomad by se k výpočtu vlivu nepřímého osvětlení na scénu měly využívat sondy rozmístěné po scéně.


Indirect illumination on  |  Indirect illumination off


Indirect illumination on  |  Indirect illumination off

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Bez těch top modelů AMD je to takové smutné, chcete nás tím připravit na budoucnost, Adame 😅 Je to rasterizace, takže by se asi blýskly. Musím se schválně někde podívat na nějaké multiplatformní srovnání s Android a Apple mašinami. Relevance 3D Marku šla stranou, tak jsem ani nezaznamenal novinky.

    1. Bohužel, no. Z nových Radeonů tu nic moc nemám, AMD tady reference moc nerozdává, spíš to řeší přes partnery, ti mají taky spíš GeForce než Radeony, a když mají, tak na ně netlačím, aby mi za testy nechávali vzorky. Takže kolikrát zůstanou u těch, co… tlačí.

      Časem to nějak napůjčuju, doměřím, průběžně to natestuju a doplním. Chtěl bych říct, že se RX 7900 XT a XTX budou asi prodávat ještě dlouho, pokud to budou pořád nejvýkonnější Radeony na trhu, takže bude příležitost, ale zároveň se bojím, jestli je AMD nezařízne, pokud bude mít jejich cena spadnout ještě o několik tisíc kvůli nové generaci karet.

      Aktuálně to moc nevypadá, že by se měli k dalšímu zlevňování.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *