Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě

Klíčové vlastnosti

Noctua NH-D15S patří mezi špičku na poli chladičů již mnoho let. Avšak typicky béžové zbarvení Noctua ventilátorů se obvykle nesetkává s velkou oblibou. Nedávno však vyšla na trh nová verze tohoto chladiče s přívlastkem chromax.black. Tato verze je opatřena černou povrchovou úpravou od ventilátoru až k poslednímu šroubku. Navíc by neměla nijak ovlivnit účinnost chladiče, což však nezbývá než ověřit na rozpáleném procesoru.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukčně je NH-D15S chromax.black samozřejmě totožný s původní verzí chladiče, který už je na trhu šestým rokem. Jedná se o dvouvěžový chladič, kdy oba svazky žeber spojuje šestice měděných heatpipes. Spoje mezi žebry a heatpipes jsou navíc pájené, což zajišťuje lepší přenos tepla. Heatpipes jsou dále ukotveny v rozměrné měděné základně, jejíž poniklovaná kontaktní plocha je jediným místem na chladiči, které není opatřeno matně černou povrchovou úpravou.

Ventilátor je samozřejmě také kompletně černý včetně antivibračních podložek. Celkově tak chladič působí nenápadně, ale zároveň i luxusně. To je navíc podtrženo vynikajícím dílenským zpracováním. Vrchní žebro na obou svazcích zdobí nenápadně vylisované logo výrobce a celý chladič má odsazenou konstrukci směrem od prvního PCI Express slotu na základní desce. Na toto odsazení je třeba myslet při instalaci, abyste omylem chladič neotočili tak, že vám bude zasahovat do prostoru pro grafickou kartu.

Oba svazky žeber jsou také v dolních částech opatřeny výřezy, aby se minimalizoval případný konflikt s moduly operační paměti nebo s pasivem napájecí kaskády základní desky. Zde ale také záleží, zda přední svazek osadíte dalším ventilátorem nebo jej necháte volný. Lze totiž použít jak stodvacetimilimetrový, tak i stočtyřicetimilimetrový ventilátor, což má samozřejmě velký vliv na maximální výšku modulů operační paměti. Podrobněji se tomuto věnuji v následující kapitole.

   
   

Balení chladiče obsahuje obvyklé věci, které byste od Noctua očekávali. Montážní systém pro patice Intelu i AMD je vyveden ve stejně matně černé povrchové úpravě jako zbytek chladiče. Dále zde najdete několik malých brožur s přehledným návodem k instalaci chladiče. Nechybí zde ani tradiční šroubovák nebo tuba teplovodivé pasty Noctua NT-H1, která vám vystačí přibližně na pět aplikací. Stále mi však vadí, že Noctua u těchto nových chladičů nepřibaluje novější a lepší pastu NT-H2.

V příslušenství najdete také adaptér pro omezení maximálních otáček ventilátoru a druhou sadu spon pro uchycení případného dalšího ventilátoru na přední svazek. Chybí zde však rozdvojka pro zapojení dvou ventilátorů do jednoho konektoru na základní desce.

   

Noctua NH-D15S chromax.black využívá, ostatně jako většina chladičů Noctua, prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm 2. Sám jej považuji za jakýsi pomyslný etalon jednoduchosti montážních systémů. Bez ohledu na typ patice jsou montáž a uchycení chladiče velmi snadné úkony, neměli byste tedy narazit na žádné obtíže při instalaci chladiče, samozřejmě za podmínek, že máte dostatečně prostornou skříň, protože se pochopitelně jedná o pěkného cvalíka mezi chladiči.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem tento chladič srovnal s jeho menšími bratříčky z rodiny Noctua Chromax. Je vidět, že se skutečně jedná o velkou bestii, na což je potřeba myslet při výběru skříně. Kompatibilita s moduly RAM je zde vzhledem ke konstrukci chladiče trošku složitější kapitola. Pokud ponecháte přední svazek bez ventilátoru, můžete použít až 65 mm vysoké moduly operační paměti. Pokud použijete 120mm ventilátor, tato výška klesne na 45 mm, což je ale stále dostatek prostoru pro moderní RAM moduly s výškou obvykle okolo 42-44 mm. Pokud však na přední svazek žeber osadíte další NF-A15 ventilátor, jste pak omezeni na low-profile RAM s maximální výškou 32 mm.

Použitý ventilátor NF-A15 HS-PWM je prakticky převlečený NF-A14 PWM v jiném rámu, který umožňuje montáž jako u 120 mm ventilátoru. Přívlastek HS znamená high-speed. Běžná varianta NF-A15 PWM totiž dosahuje pouze 1200 RPM, což vede k nižšímu průtoku vzduchu i statickému tlaku. Opět přidávám pro zajímavost srovnání s jinými ventilátory od chladičů z řady Chromax.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *