Grafiky zdražují a bude hůř, kvůli COVIDu ještě klesá výroba

Ceny grafik jsou zase na cestě vzhůru, hrozí zhoršení nedostupnosti kvůli stopkám továren

Začátkem léta jsme tu měli optimistické zprávy o tom, že konečně začaly klesat ceny grafických karet – a první sešup z největších extrémů byl dokonce i docela rychlý. Bohužel teď zase musíme informovat o opaku. Trend se otočil, a pokud se v nejbližší době něco nezmění a nenastane nějaký dolů směřující vývoj u kryptoměn, budou grafiky teď zase zdražovat. Navíc přišly zprávy o problémech ve výrobě, což všechno ještě zhorší.

Jak se vyvíjejí ceny grafických karet, sleduje poměrně podrobně německý web 3DCenter.org podle dat z tamních eshopů. Není to tedy přesně podle stavu u nás, ale vzhledem k blízkosti by tento obecný trend pro nás měl být relevantní, protože náš a německý trh by měly být spojené nádoby.

Analýza cen podle 3DCenteru začátkem léta uváděla, že ceny grafik začaly klesat a z úrovně, kdy stály karty v průměru 2,3× až 3,0× svých oficiálně stanovených (doporučených) cen, se koncem července dostaly na ceny, které už byly jen asi jedenapůlnásobné (150 %) proti pomyslnému standardu (v grafu 100 %). Ovšem většinu července podle této statisticky ceny už stagnovaly a v srpnu se trend obrátil. Bohužel to vypadá, že toto bylo ve vývoj grafu minimum a ceny se obrací k dalšímu růstu.

Momentálně 3DCenter uvádí, že grafiky Nvidie se při zprůměrování nyní prodávají za cenu o 59 % vyšší, než by podle Nvidie měly mít. U Radeonů, jejichž dostupnost je asi relativně horší proti tomu, jak se daří grafikami GeForce zásobovat trh Nvidii, je to ještě horší. Průměrné předražení karet AMD vychází 3DCenteru na +64 %.

Vývoj cen grafických karet v Německu, průměrné reálné ceny uvedené jako procenta doporučených oficiálních cen (Zdroj: 3DCenter.org)

Pokud se podíváte na ceny kryptoměn, je hned vidět jeden faktor, který v tomto asi má prsty. Spekulace do kryptoměn prošly evidentně značným oživením, Bitcoin se dostal z úrovní nad 30 000 až k 48 000 $ a protože ceny všech kryptoměn rostou víceméně navázaně na sebe, narostlo také Ethereum těžené na grafikách (na ceny přes 3000 $). Vyšší výnosnost těžby logicky zvedá tržní cenu GPU, určovanou kryptohorníky.

Vyrobí se mnohem méně GeForce RTX 3060 a RTX 3060 Ti

Co je horší, vypadá to, že se to sejde se snížením výroby a dodávek grafických karet na trh, což je přesně opak toho, co bychom pro snížení cen potřebovali. Web ITHome informuje o tom, že v měsíci září (septembri) se patrně výrazně ztenčí proud některých levnějších karet na trh, konkrétně je zmiňována GeForce RTX 3060 a GeForce RTX 3060 Ti. Těchto modelů by během září údajně mohlo z továren proudit do distribuce až o polovinu méně. Situace by se pak měla zlepšit v následujícím měsíci říjnu nebo koncem září, ale je jasné, že když ubude značná část měsíční produkce, hodně se prohloubí nedostatek těchto karet.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

VideoCardz uvádí, že se mu tyto zvěsti také podařilo zjistit u svých zdrojů. Důvodem tohoto omezení výroby karet by mělo být to, že řada továren v Číně patrně má omezit provoz kvůli lokálním ohniskům onemocnění COVID. Naštěstí je asi možné, že údaj o polovičnímu výpadku výroby se týká specificky některých z výrobců karet, protože jednotlivé firmy asi mohou používat služby různých továren a dalo by se čekat, že tímto faktorem budou postiženy v různé míře a ne všechny stejně. Je tedy asi naděje, že výroba karet nebude snížená o 50 % v úplně globálním měřítku. Na druhou stranu zase asi lze čekat, že když dojde k zavření nebo k omezení provozu továren, nebude pravděpodobně postižená jen produkce grafik Nvidia, ale i karet Radeon, protože asi není pravděpodobné, že by problémy postihly čistě linky, které se zabývají exkluzivně výrobou grafik GeForce.

Bohužel tedy asi na podzim lze očekávat zdražování grafických karet. Nám asi nezbývá než doufat, že to nebude stoupat na stejné závratné výše, jako na jaře – a že půjde o přechodný jev. Nicméně vánoční nákupy herních počítačů tím asi budou už nenávratně poznamenány, protože během nějakých 2–3 měsíců, které zbývají, se asi normalizování nedočkáme. Pozitivní vývoj v ceně GPU navíc bude záviset na tom, aby kryptoměny dál neposilovaly a aby naopak pokud možno oslabily. Ale jedna věc je, co by nám/světu prospělo, a jiná, co se opravdu stane, jak už to chodí…

Zdroje: VideoCardz (1, 2), 3DCenter.org

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu

Grafiky Radeon mají obvykle lepší výkon při stejné ceně než grafiky GeForce, ale jako jeden z důvodů, proč preferovat Nvidii, se často cituje lepší výkon při použití raytracingových efektů, s nimiž na aktuálních grafikách GeForce klesne výkon méně než u AMD. Mohlo by se to ale změnit. Zdá se, že právě akcelerace ray tracingu projde v nových grafikách AMD s architekturou RDNA 4, generaci Radeon RX 8000, největšími změnami. Celý článok „Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu“ »

  •  
  •  
  •  

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *