All-core boost Core i9-13900KS a Xeonů Sapphire Rapids s AVX-512

Jaké frekvence udrží nové HEDT procesory na všech jádrech a kolik je stojí podpora AVX-512 nebo AMX

Za chvíli se v USA rozhoří (tedy doufejme ne doslova) CES 2023 a jedna z věcí, která by na něm měla být představená, je po třech letech nová generace procesorů Intel pro segment HEDT (ale současně i pracovních stanic): Xeony W-2400 a W-3400 pro platformu Intel W790. Pravděpodobně se brzo dozvíme oficiální specifikace těchto procesorů. Ale předtím se podíváme na jednu neoficiální informaci, která pravděpodobně v oficiálním odhalení nebude.

Intel v poslední době často neuvádí větší podrobnosti o boostu, zejména o all-core boostech, tedy taktech, kterých procesor maximálně dosáhne při zátěži všech jader (pokud ho nepřetaktováváte). Zrovna u Xeonů a obecně mnohojádrových procesorů je to dost důležitý detail. Leaker HXL, který v prosinci provalil slajdy Intelu k platformě W790 i k procesorům a jejich specifikacím, teď ale k maximálním all-core turbům vypustil údaje pro jeden konkrétní procesor – Xeon W9-3495X. Měl by to být vůbec nejvýkonnější model pro platformu W790, takže informace o těchto taktech může být zajímavá pro orientaci.

Xeon W-3495X má dle uniklé tabulky specifikací 56 jader, 112 vláken, 350W TDP a 105 MB L3 cache (a také osmikanálový řadič DDR5-4800 a 112 linek PCIe 5.0). Jeho maximální boost pro jednovláknové či málovláknové úlohy je 4,8 GHz – toto je na preferovaných jádrech pomocí technologie Turbo Boost Max 3.0. Naproti tomu základní takt je jenom 1,9 GHz. Toto by měla být cosi jako více méně garantovaná nejnižší („worst-case“) frekvence dosahovaná v těch nejvíce vytěžujících – netypických – úlohách při 350W TDP.

Při boostu ale je povolený o hodně vyšší takt (což asi ale také bude znamenat vyšší spotřebu než oněch 350 W; jaké bude PL2, na to jsme hodně zvědaví). HXL píše, že pro programy, které nevyužívají žádné z vyšších SIMD instrukcí a vystačí si s instrukcemi SSE až SSE4 (128bitové vektory), je all-core boost tohoto procesoru 2,9 GHz. Toto by tedy asi mělo být maximum, které z procesoru půjde vydolovat pro zátěže vytěžující všech 112 vláken, pokud nepřistoupíte k přetaktování.

Vizualizace procesoru Intel Sapphire Rapids. 56jádrový model bude složený ze čtyř propojených čipletů (zdroj: Intel)

Ovšem vyšší SIMD instrukce budou opět měnit situaci – Sapphire Rapids s nimi opět bude snižovat frekvence, tento rys architektury Intelu tedy aspoň v nějaké formě přetrvává. S instrukcemi AVX či AVX2 se bude dosahovat maximálního boostu jen 2,8 GHz. Tato redukce o 100 MHz je ale hodně nízká až nevýznamná. Cena za instrukce AVX-512 také není nějaká tragická, ale už je znatelnější. S AVX-512 prý bude maximální all-core boost 2,5 GHz. Ztratíte tak 400 MHz, jde o redukci taktu o téměř 14 %.

Pokud tedy budete chtít pro nějakou mnohovláknovou úlohu chtít optimalizovat výkon pomocí AVX-512, musíte hlídat, aby v ní tyto instrukce zvýšily výkon na 1 MHz o více než těchto 14 %, jinak se to nevyplatí. Z našeho testování se zdá, že třeba při enkódování v x265 bude tedy lepší AVX-512 nechat vypnuté, protože snížená frekvence převáží. Nicméně je pravda, že některé modely s nižším počtem jader mohou mít „daň za AVX-512“ nižší, tam to pak může být jiné.

HXL uvádí ještě další nižší maximum – pokud program bude používat maticové instrukce AMX, je all-core maximum již jen 2,2 GHz. AMX má užití zejména ve výpočtech umělé inteligence a provádí velké množství výpočetních operací, které asi také mají hodně vysoké energetické nároky. Proto asi musí snížit takt. Tyto úlohy zřejmě ale budou schopné generovat navýšení výkonu i přes redukci ve frekvenci, neboť jsou obvykle napsané tak, že jejich výkon škáluje s dosaženými TFLOPS (respektive TOPS).

Tip: První W790 deska pro Sapphire Rapids. Umí procesory 64L i 112L

All-core boosty pro Core i9-13900KS odhalené

Mimochodem, HXL stejným způsobem publikoval také all-core boosty pro Core i9-13900KS – nadcházející speciální edici 24jádrového Raptor Lake pro mainstreamovou platformu LGA 1700. Pro tento procesor již unikly „kompletní“ specifikace přímo ze slajdů Intelu, které ale zrovna all-core boosty neuvádějí.

Podle HXL bude all-core boost na velkých jádrech 5,6 GHz, tedy o 400 MHz nižší než maximální 6,0GHz boost, jenž bude dostupný s Turbo Boost Max 3.0 a Thermal Velocity Boostem nejspíše na dvou jádrech. Boostování na 5,6 GHz na všech P-Core je o 100 MHz vyšší, než co dokáže Core i9-13900K – tam je all-core maximum „jen“ 5,5 GHz.

Parametry Core i9-13900KS (Zdroj: HXL)

U 24 malých jader E-Core je maximum procesoru i9-13900KS na hodnotě 4,3 GHz. V tomto případě je limit stejný jako u běžného modelu i9-13900K.

Zdroje: HXL (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

4nm procesory Intel Meteor Lake také nebudou podporovat AVX-512

Během posledních měsíců se řešilo, že procesory Intel Alder Lake odeberou podporu instrukcí AVX-512 v desktopech a noteboocích (poháněných Intelem) jen měsíce poté, co tyto instrukce přišly do desktopu. A aby se před pár týdny AVX-512 vrátilo se Zenem 4 paradoxně u AMD. Asi nejsme sami, kdo doufá, že krok Intelu je jenom dočasný a v budoucnu se u něj tato technologie zase vrátí. Bohužel to vypadá, že pokud tomu tak bude, pak to není nijak blízko. Celý článok „4nm procesory Intel Meteor Lake také nebudou podporovat AVX-512“ »

 •  
 •  
 •  

Proč je Zen 4 tak rychlý v AI aplikacích Topaz Labs? Kvůli Intelu

Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4 jsou první generace procesorů AMD, která podporuje 512bitové vektorové instrukce AVX-512. Už jsme tu probírali jejich větší či menší přínosy. Jádra Zen 4 ale podporují další instrukční rozšíření, které bývalo chloubou Intelu a teď se u něj trošku obrátily role: VNNI. Vypadá to, že v řadě programů přináší hodně radikální zlepšení výkonu a tentokrát nevadí, že zatím AMD má jen 256bitové jednotky SIMD. Celý článok „Proč je Zen 4 tak rychlý v AI aplikacích Topaz Labs? Kvůli Intelu“ »

 •  
 •  
 •  

Jak dobré je AVX-512 od AMD? A zlepšuje u Zenu 4 výkon?

Když loni vyšly procesory Intel Rocket Lake s instrukcemi AVX-512, otestovali jsem při té příležitosti, jak s nimi dá zlepšit výkon ve video enkodéru x265. Protože nyní vydané procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 podporují AVX-512 také a u Rocket Lake se o výhodách a nevýhodách dost diskutovalo, vrátili jsme se k tehdejšímu testu a podíváme se, jak je na tom jeho alternativní implementace od AMD. Celý článok „Jak dobré je AVX-512 od AMD? A zlepšuje u Zenu 4 výkon?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *