Hĺbková analýza Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4

Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4 v detailoch

Po základných doskách Z790 pre platformu Intel LGA 1700 vychádzajú aj modely s lacnejšími čipsetmi B760 a H770. V tomto teste si podrobne rozoberieme dosku Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4, ktorá naplno využíva toho, čo nový čipset (B760) prináša. Zároveň získate rámcovú predstavu o tom, ako procesor Core i9-13900K funguje s pamäťami typu DDR4 v porovnaní s rýchlejšími modulmi DDR5.

Hneď zo začiatku roka 2023 sú tu nielen nové úspornejšie procesory Intel Raptor Lake s TDP 65 W a nižším (minimálne Core i5-13400F a Core i3-13100F sa neskôr objavia aj v našich porovnávacích testoch), ale aj základné dosky, ktoré sú určené primárne pre ne. Tie sú vybavené čipsetmi Intel B760 a H770. Základné dosky s druhým menovaným čipsetom (H770) budú zrejme tak ako po minulé roky v maloobchode okrajové (a väčšie uplatnenie nájdu v OEM počítačoch), ale B760 zase mieri do mainstreamu ako lacnejšia alternatíva k základným doskám Z790.

Hlavný rozdiel nového čipsetu Intel B760 oproti B660 je v podpore konkrétnych liniek PCI Express. Ich celkový počet je síce rovnaký (14), ale v inom pomere. Zatiaľ čo čipset B660 má viac liniek PCIe 3.0 (8) než PCIe 4.0 (6), tak u B760 je to naopak. Tento čipset má až 10 liniek PCIe 4.0 k iba 4 linkám PCIe 3.0. Ako ich medzi jednotlivé rozhrania rozdelil Asus u dosky ROG Strix B760-A si rozoberieme v nasledujúcom texte.


Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4

Táto základná doska nadväzuje na ROG Strix B660-A Gaming WiFi D4 s tým, že je o trochu drahšia, čo je vzhľadom na drahší čipset pochopiteľné. Z dosiek Asusu s čipsetom B760 sa jedná u druhý najdrahší model (drahšia je už len „táto“ doska – ROG Strix B760-A Gaming WiFi – s podporou pamätí DDR5). Najprv sme chceli pre vás otestovať naopak druhú najlacnejšiu dosku B760 Asusu (Prime B760M-A D4), to sa nakoniec nepodarilo, aj keď sme ju mali fyzicky v testlabe. Podrobný dôvod „prečo“, nájdete v závere tejto kapitoly. Teraz nebudeme odbiehať od témy, od rozboru ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4.

Doska Strix B760-A Gaming WiFi D4 je vo formáte ATX (305 × 244 mm). Zo slotov PCI Express má fyzicky dva dlhé („šesťnástkové“, aj keď druhý pripojený iba štyrmi linkami PCIe) a dva krátke „jednotkové“ na pripojenie jednoduchších kariet (napríklad sieťových, zvukových či s radičom SATA atp.). Okrem prvého slotu PCIe 5.0 ×16 (pripojeného k procesoru) sú však všetky ostatné „iba“ v tretej generácii. Linky PCIe 4.0 Asus vyčlenil najmä pre sloty M.2 na SSD a po jednej linke aj na pripojenie 2,5 Gb sieťového adaptéra (Intel I225-V) a WiFi (6E).

Rýchle (PCIe 4.0), s plnohodnotným pripojením (štyrmi linkami) sú tak všetky tri sloty M.2 (vrátane tých dvoch, ktoré sú vyvedené z čipu B760) a zároveň žiadny nemá zdieľané linky z portami SATA III, pretože každý z nich používa vlastnú linku PCIe 3.0 ×1. Spomínané pripojenie všetkých slotov PCI Express vyvedených z čipsetu linkami PCIe 3.0 väčšinu používateľov obmedzovať nebude, ale je dobré to mať na pamäti v prípade, že by ste chceli do druhého slotu nainštalovať ďalšie SSD cez kartu PCIe (rýchlejšie modely s podporou PCIe 4.0 nebudú dosahovať maximálny výkon). Takéto rozšírenia sú však pravdepodobne veľmi ojedinelé a iné karty (než s rýchlymi SSD NVMe) tento slot nebude už nijako obmedzovať.

   

Napájacia kaskáda CPU (a iGPU): Tá je 13-fázová (12+1) s tým, že maximálna špecifikovaná prúdová kapacita jednej fázy je 50 A. Inými slovami, VRM je dostatočne robustné aj na prevádzku najvýkonnejších procesorov, ktoré je možne v tejto doske použiť. Pri vyššej záťaži s procesormi triedy Core i9 nič nepokazíte, keď zo zdroja pripojíte obidva napájacie konektory (všetkých 12-pinov, t.j. 8-pin aj 4-pin). Elektrický prúd tak potečie väčším prierezom a zahrievanie konektorov i samotných vodičov bude nižšie, ako v prípade, že zapojíte iba 8-pin.

   

Regulátory Vcore sú BGNO 152N od Alpha & Omega Semiconductor, ich riadiaci obvod (ovládač PWM) je potom ASP2100R.

Na pohodlné uvoľnenie poistky prvého slotu má doska tlačidlo „Q-release“. To je pri pravom kraji PCB základnej dosky na uľahčenie demontáže typicky grafickej karty. Tú je možné jednoducho vybrať aj spod veľkého procesorového chladiča s dvoma vežami.

Chladič SSD prvého slotu M.2 je o trochu jednoduchší ako na doske ROG Strix Z790-E Gaming WiFi (napríklad už nemá heatpipe), ale zato jeho thermalpad drží lepšie pokope a už sa netrhá. A stále sa jedná o slušnú porciu hliníku (54 g) s veľkou vyžarovacou plochou. Jej povrch mohol byť členitejší, ale TDP je tu s rezervou aj na najvýkonnejšie SSD.

   

Zadný panel s externými konektormi je pomerne bohatý, obsahuje až deväť portov USB, z ktorých dva sú typu C (jeden v 20-gigabitovom štandardne 3.2 gen. 2×2, druhý je už pomalší, s 5 Gb – 3.2 gen. 1). Z konektorov USB typu A sú štyri veľmi pomalé (štandard 2.0), ale na potreby periférií, ktoré niekde pripojiť musíte, je ich priepustnosť vo väčšine prípadov dostatočná (pokiaľ nemá napríklad klávesnica vstavaný rýchlejší rozbočovač USB a podobne).

Videovýstupy sú k dispozícii DisplayPort (1.4) aj HDMI (2.1). Pozoruhodné je, že HDMI nie je pripojené priamo z procesora, ale čip ASM1442 konverziou z DisplayPortu. Pri procesoroch Raptor Lake a Alder Lake podporu „HDMI 2.1“ Intel inzeruje normálne, ale priepustnosť nepresahuje špecifikácie HDMI 2.0, čo by tu platiť nemuselo a HDMI 2.1 na tejto doske by eventuálne mohlo dosahovať vyššej priepustnosti, ktorú by obmedzovali až možnosti DP 1.4.

Za zmienku stojí aj prítomnosť zvukového kodeka Realtek ALC4080. Nebolo to tak dávno, čo sme u výrazne drahšej dosky Gigabyte Z790 Aorus Elite AX poukazovali na použitie iba čipu ALC897. Samozrejme, každý šetrí na niečom inom a považuje za dôležitejšie posilnenie a vklad finančných prostriedkov iných aspektov. Zvuk ROG Strix B760-A Gaming má každopádne široký frekvenčný rozsah, je čistý a pre 120 dB zosilňovač môže byť aj hlasitý.

Prvky ARGB LED sú pomerne nenásilné, iba symbolické – na kryte medzi chladičom VRM a externými konektormi je osvetlené grafické logo ROG.

Zaujímavosť k inej doske Asus B760: Pôvodne sme chceli z dosiek B760 otestovať ako prvú B760M Prime, keďže po týchto obzvlášť lacných modeloch bude najväčší dopyt a výsledky meraní sú tak vždy „cennejšie“. Nakoniec k jej testom nedošlo z dôvodu, že minimálne s BIOSom v0405, aký bol v predprodukčnej výbave (iný v čase testovania dostupný nebol) neprešla POSTom s pamäťami v dvojkanálovom zapojení. Dva moduly fungovali, ale iba v prvom a v druhom slote (t.j. jednokanálovo). Skúšali sme pamäte s rôznymi čipmi, výsledok rovnaký. Pritom B760 Strix funguje správne, dokonca i s pamäťami vo všetkých štyroch slotoch DIMM. A môžeme vás uistiť, že minimálne v pôvodnom stave má B760M Prime tieto ťažkosti bez ohľadu na použitý procesor, pamäťové moduly (tých sme prestriedali niekoľko s rôznym osadením, či už z pohľadu použitých pamäťových čipov alebo konfigurácie single/dual rank) anie je to ani zvlnením pätice. Doska sa síce trochu krúti, tak ako je to v tejto triede bežné, ale kontakt pinov s procesorom sme vďaka kovovému backplate (Alphacool Core) kvapalinového chladiča zabezpečili spoľahlivý.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *