Hĺbková analýza Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4

Ako to vyzerá v BIOSe

Po základných doskách Z790 pre platformu Intel LGA 1700 vychádzajú aj modely s lacnejšími čipsetmi B760 a H770. V tomto teste si podrobne rozoberieme dosku Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4, ktorá naplno využíva toho, čo nový čipset (B760) prináša. Zároveň získate rámcovú predstavu o tom, ako procesor Core i9-13900K funguje s pamäťami typu DDR4 v porovnaní s rýchlejšími modulmi DDR5.

Ako to vyzerá v BIOSe

Rozloženie aj množstvo funkcií EZ Mode sa medzigeneračne nijako nezmenilo, je rovnaké. Napríklad oproti doske B660 Plus WiFi D4 je iná iba farebná schéma. Tu je červeno-čierna, ktorou sa táto doska hlási do rodiny ROG.

Už hneď na uvítacej obrazovke je dobrý prehľad o pripojených komponentoch i o ich nastavení – všetko je na jednej snímke, rozdelené prehľadne do logických segmentov. V ľavom hornom kvadrante sú informácie o verzii BIOSu, o nainštalovanom procesore (a jeho zahrievaní), o pripojených pamäťových úložiskách alebo o pamätiach a nechýba ani rýchle tlačidlo na povolenie XMP. Informácie (rýchlosti, ktorý konektor je obsadený a Ktorý voľný) sú potom nižšie, s možnosťou prepnutia sa do rozhrania Q-Fan Control na podrobnejšie ladenie, ku ktorému sa ešte dostaneme.

   

Na opačnej strane, na vrchnej navigácii, by vás mohlo zaujímať tlačidlo „ReSize BAR“. V predvolených nastaveniach je táto technológia zapnutá , čo ešte u generácie dosiek Asus B660 nebývalo (tam bolo potrebné ReBAR zapínať) a pokiaľ o ňu nestojíte, vypnúť ju musíte ručne. Tých situácii, kedy to je vhodné, je pomerne málo, ale stále môže ReBAR niekde viac škodiť ako pomáhať. Typicky v neherných aplikáciách, pre ktoré sa neoptimalizuje.

Do pokročilých nastavení prejdete pre Asus tradične tlačidlom F7, kde na karte Ai Tweaker je jedna z prvých volieb „Asus Performance Enhancement“. Jej povolením zvýšite napájacie limity a je možné ich nastaviť aj s teplotným obmedzením. Takže dosahovaná frekvencia jadier CPU je závislá aj od intenzity chladenia, respektíve miery zahrievania procesora.

Znížiť záťaž na dosku i chladič (s čím ruka v ruke, klesá aj výpočtový výkon procesora), je možné aj nastavením negatívneho offsetu pre inštrukcie AVX2. Tým sa v aplikáciách, ktoré ich používajú, zníži násobič a adekvátne tomu i frekvencia CPU. Tieto nastavenia pre potreby testovania však nemeníme a rešpektujeme zámer výrobcu. Rovnako aj pri nastavení LLC. Prednastavené voľby napájania sa zvyknú líšiť aj s ohľadom na konkrétny procesor, kde výrobca kalkuluje s tým, kedy, s akým procesorom (pri akej záťaži) bude chod z jeho pohľadu optimálny.

   

Čo už fixne nastavujeme pre všetky dosky rovnako, je limit napájania v „internej správe napájania CPU“. Pre väčšinu testov sú to nastavenia bez limitov napájania pre krátkodobú i dlhodobú záťaž a potom pre vybrané testy PL znižujeme na 125 W (TDP) a PL2 na 253 W s časovým intervalom Tau na 56 sekúnd.

BIOSy Asusu umožňujú aj veľmi podrobnú diagnostiku pamätí vrátane analýzy eventuálnych chýb cez vstavaný MemTest86, ktorý nemusíte bootovať z pamäťového kľúča USB (alebo z optického média), ako je to bežné.

   

Doska dokáže prečítať teploty z piatich miest. Okrem procesora napríklad i z termistora VRM či po pripojení teplotného konektora, cez na to určený dvojpinový konektor, i z ľubovoľného miesta, o ktorom rozhodnete vy.

A teraz si musíme nasypať popol na hlavu. V starších testoch dosiek Asus sme upozorňovali na to, že neumožňujú ku ventilátorovým konektorom zmeniť zdroj tepla, podľa ktorého sa bude intenzita PWM (alebo lineárne napätie pri DC regulácie) odvíjať. Nie je to pravda, akurát je to lepšie schované. Ak oproti tomu, ako to bolo na doskách Asus ešte pred pár rokmi (na hlavnej stránke karty Q-Fan), teraz musíte zájsť až na úroveň karty „Chassis Fan(s) Control“, kde je už možné priradiť konkrétnemu konektoru konkrétny zdroj tepla, na základe ktorého sa budú ventilátory regulovať. Týmto sa našim čitateľom, ale i Asusu, ospravedlňujem za mystifikáciu, ktorá vznikla našim pochybením.

Možno by stálo za zváženie tieto teplotné snímače začleniť aj do rozhrania Q-Fan Control, ktoré umožňuje prácu s vývojovými krivkami. To je oproti konkurenčným doskám pomerne prázdne. Stále je tu však prepínač medzi typmi regulácie (PWM/DC) a k jednotlivým konektorom je možné rýchle zmena profilu z prednastavených režimov (Silent, Standard, Turbo, Full Speed) alebo manuálny režim, v ktorom si vývoj krivky nastavujete podľa vlastného gusta.

      


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *