Hĺbková analýza Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4

Záver

Po základných doskách Z790 pre platformu Intel LGA 1700 vychádzajú aj modely s lacnejšími čipsetmi B760 a H770. V tomto teste si podrobne rozoberieme dosku Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4, ktorá naplno využíva toho, čo nový čipset (B760) prináša. Zároveň získate rámcovú predstavu o tom, ako procesor Core i9-13900K funguje s pamäťami typu DDR4 v porovnaní s rýchlejšími modulmi DDR5.

Záver

Táto doska je zaujímavá najmä pre majiteľov procesorov z vyšších tried, ako sú Core i7-13700(F) a Core i9-13900(F). Pre lacnejšie procesory Core i5 sa už budú mnohí vyberať predsa len medzi lacnejšími modelmi, aby bola celkovo zostava vhodne vyvážená. Strix B760-A Gaming WiFi D4 je jedna z najdrahších dosiek s čipsetom B760, ale pri rovnakej cene ako by ste zaplatili za dosku Z790, má obvykle bohatšiu výbavu interných (vrátane dvoch 19-pinov na zapojenie štyroch portov USB 3.2 gen. 1) aj externých konektorov.

Isteže, oproti doskám Z790 tu „chýba“ možnosť manuálneho pretaktovania CPU zmenou násobiča, ale u modelov Raptor Lake s TDP 65 W ju i tak neoplatíte. Robustnejšia napájacia kaskáda, ktorú táto doska má, sa tu ale zíde. Už i Core i7-13700 má pomerne vysokú hodnotu PL2 (219 W) na dosahovanie maximálnych frekvencií jadier CPU pri vysokej viacvláknovej záťaži.

Zahrievanie VRM sme namerali pomerne vysoké, v najteplejšom bode na puzdre napäťového regulátora 102 °C, v priemere 86,5 °C. To ale s Core i9-13900K bez limitov napájania pri záťaži, ktorá je nad rámec bežnej praxe, s akou táto doska počíta (keď sa použije úspornejší procesor). S osadením chladičom VRM sa teploty na sto stupňov Celzia nevyšplhajú ani s tou Ci9-13900K. Efektivita napájania je slabšia.

V Shadow of the Tomb Raider je spotreba CPU pri podobnom hernom výkone o 19 % vyššia ako u Gigabyte Z790 Aorus Elite AX. V Cinebench je to už po cca 328 W pre obe, ale v neprospech Strix B760-A Gaming WiFi D4 hovorí zase o trochu nižší výpočtový výkon. Najmä preto, že vo vysokej záťaži s inštrukciami AVX je dosahovaná nižšia frekvencia CPU, v priemere o 160 MHz. S úspornejšími procesormi bude rozdiel vo frekvencii nižší až žiadny (doska s nimi vôbec nemusí nastavovať negatívny offset) a budú menšie až zanedbateľné rozdiely v efektivite. Spotreba mimo záťaže je na pomery procesorov Raptor Lake na tejto doske vždy pomerne nízka, pod 20 W.

Rýchlosti slotov M.2 sú nadpriemerné, rovnaké konštatovanie platí aj pre porty USB. Výsledky ethernetového pripojenia sú už v spodnej polovici grafov, ale stále je to nad 280 MB/s v oboch smeroch (sťahovanie aj nahrávanie). O schopnosti chladičov SSD sa obávať nemusíte, oba patria k tomu lepšiemu, čo sme doteraz testovali.

Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4 je veľmi solídna základná doska, pri ktorej môžete z pohľadu celej zostavy pomerne ušetriť lacnejšími pamäťami typu DDR4. Či vám to dáva alebo nedáva zmysel (možno aj z hľadiska nákupu pamätí a kratšej aktuálnosti staršieho štandardu) je už na vás. Rozdiel vo výkone medzi priemernými modulmi DDR4 (3600) a DDR5 (6000, s tými mám otestované dosky Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi a Gigabyte Z790 Aorus Elite AX) je, ako môžete vidieť z výsledkov test, obvykle nevýrazný aj s procesormi Core i9.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *