Samsung má první LCD s DisplayPortem 2.1, nové monitory na CES

První monitor s DisplayPortem 2.1: DvojUHD nebo polo8K

V Las Vegas se tento týden rozbíhá veletrh počítačové a spotřební elektroniky CES 2023, což je jedna ze dvou největších událostí roku pro tento obor, kde se odhalí velké množství novinek a produktů. Mezi tím, co bude mít premiéru letos, je i DisplayPort 2.1 – Samsung na CES 2023 odhaluje nové monitory, a mezi nimi je také první monitor, který podporuje a/nebo vyžaduje DP 2.1. Jde také o jeden z prvních monitorů s šířkou 7680 bodů.

Oním prvním monitorem využívajícím DisplayPort 2.1 je model Samsung Odyssey Neo G9 (přesný modelový kód, pod kterým se bude dát nalézt v katalozích, by snad měl být G95NC). Je to monitor o úhlopříčce 57 palců a extrémně širokoúhlým formátem 32:9, současně je také výrazně prohnutý s poloměrem zakřivení 1 metr. Jde o HDR monitor podporující standard DisplayHDR 1000 s podsvícením pomocí Mini LED (pro dosažení HDR gamutu jsou také použité kvantové tečky). Obrazovka má antireflexní povrchovou úpravu.

Neobvyklý formát 32:9 představuje ekvivalent dvou standardních monitorů (ty mají dnes typicky poměr stran 16:9) spojených vedle sebe, což může být zajímavé zejména pro hráče. Pro ty je monitor určený především. Ale není vyloučeno ani pracovní využití, kdy monitor používáte jako náhradu dvou obrazovku s tou výhodou, že z pohledu softwaru jde jen o jedno LCD a nedělenou plochu.

Monitor má rozlišení 7680 × 2160 bodů (tedy dvakrát 4K formát 3840 × 2160 vedle sebe) a Samsung ho také nazývá „dual UHD“ monitorem. Podporovaná je na něm obnovovací frekvence až 240 Hz pro rychlé akční hry. Tato kombinace frekvence a rozlišení může benefitovat z toho, že monitor jako první podporuje připojení přes DisplayPort 2.1.

Monitor asi nebude schopen dosáhnout své snímkové frekvence i na DisplayPortu 1.4. Ani s výrazně silnější kompresi DSC to zřejmě nepůjde. Grafiky generace GeForce RTX 4000 od Nvidie, které bohužel stále zůstaly jen na DisplayPortu 1.4, umí maximálně 4K při 240 Hz, takže rozlišení 7680 × 2160 asi bude možné jen se 120 snímky za sekundu (ještě by tu asi bylo možnost podvzorkovat barvy na 4:2:0, což ale rozmaže menší barevné detaily).

DP 2.1 poskytuje pro připojení asi dvojnásobnou propustnost proti DisplayPortu 1.4. Ideální kvalitu obrazu tak dosáhnete s zatím jen grafikami poslední generace od AMD (Radeon RX 7900 XT a XTX – architektura RDNA 3) nebo s grafikami Intel Arc, které také DisplayPort 2.1 podporují.

Odyssey Neo G9 Gaming Monitor G95NC (zdroj: Samsung)

Samsung tímto monitor představil, ale zatím není jasné, kdy ho začne také fyzicky prodávat. V tiskových zprávách termín dostupnosti ani cena zmíněné nejsou

49palcový OLED

Vedle tohoto monitoru Samsung také představil model Odyssey OLED G9 (G95SC), jenž také přináší stejný poměr stran 32:9. V tomto případně jde ovšem o monitor typu OLED a z toho plynoucími výhodami vysokého kontrastu a dobrého prokreslení tmavých částí obrazu a černé (a také nízké až nepatrné odezvy – oficiálně bude jen 0,1 ms). Odyssey OLED G9 má úhlopříčku 49 palců a rozlišení by mělo být nižší než u předchozího modelu, zřejmě 5120 × 1440 bodů.

Odyssey OLED G9 G95SC (zdroj: Samsung)

Pro ty, kdo preferují klasický formát monitoru 16:9 Samsung představil 5K monitor ViewFinity S9 (S90PC) s rozlišením 5120 × 2880 bodů na 27palcové obrazovce, která bude mít z továrny kalibraci na Delta E ≦ 2, pokrytí 99 % HDR barevného prostoru DCI-P9 a také možnost hardwarové kalibrace, na což prý bude možné použít telefon s aplikací Samsung Smart Calibration. Monitor bude podporovat připojení i přes USB-C a Thunderbolt 4 a obsahuje i 4K webkameru.

ViewFinity S9 S90PC (zdroj: Samsung)

Smart Hub, Gaming Hub, SmartThings Hub

Čtvrtý nově představený monitor se jmenuje Smart Monitor M8 (modelový kód má být M80C) a jde o 27palcový model s rozlišením 4K. Má plně polohovatelný stojan s nastavením výšky i pivotem pro vertikální otočení,  také umožňuje VESA montáž. Tento displej je dostupný ve více barvách a není míněn pro použití na stole s počítačem, ale zřejmě spíš jako domácí doplněk.

Smart Monitor M8 M80C (zdroj: Samsung)

Poslední tři monitory (mimo onoho Dual UHD modelu pro hráče) mají nainstalovánu pokročilejší elektroniku a firmware, kterými se podobají chytrým televizím, pokud si z nich odmyslíte tuner. To dovoluje přímo na monitoru pouštět různé aplikace (Samsung tomu říká Smart Hub). ViewFinity S9 například dovoluje přímo spustit Google Meet a další videokonferenční aplikace, Odyssey OLED G9 různé videoslužby jako Netflix, YouTube, Amazon Primě, ale také cloudové hraní ze služby GeForce Now či Xbox Cloud Gaming (tomu Samsung říká zase Gaming Hub).

Model Smart Monitor M8 má tyto extra funkce asi nejneobvyklejší. Vedle streamování filmů a her dokáže spravovat různá zařízení chytré domácnosti (SmartThings Hub). Kromě toho také podporuje videokonference jako ViewFinity S9, ale má jen 2K webkameru.

Navíc má monitor funkci „My Contents“, kdy číhá v pohotovostním režimu a automaticky detekuje a připojuje telefony, které se přiblíží příliš blízko. Přes Bluetooth se k nim připojí a umí z nich přehrávat fotografie či ukazovat naplánované schůzky a akce v kalendáři. Když se telefon odebere z dosahu, monitor se zase přepne do standby.

Ani u těchto dalších monitorů zatím není specifikováno, kdy se začnou prodávat. Obecně by to asi mělo trvat v řádu měsíců, monitory představované na CES pak často jdou do obchodů koncem jara nebo v létě.

Zdroj: Samsung

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB

Už jsme psali o nových procesorech Alder Lake, které Intel na CES 2022 vydal nebo představil (65W a 35W desktopové modely, 45W modely pro notebooky9–28W mobilní verze). Ale firma také předběžně oznámila jednu další desktopovou novinku: Core i9-12900KS. Intel tento vůbec nejbrutálnější (míněno co do výkonu) procesor Alder Lake potvrdil, ukázal a už i řekl, kdy se začne prodávat. A také už víme, díky čemuž má své extrémní takty. Celý článok „Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB“ »

 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 5000 pro notebooky je tu. Zen 3 a takty až 4,8 GHz

Z CES 2021 už tu byly procesorové novinky Intelu (10nm Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Rocket Lake pro desktop) a teď je čas na to, co na virtuálním veletrhu představilo AMD. Jak se trošku čekalo, firma odhalila mobilní Ryzeny 5000, které přinášejí architekturu Zen 3 do notebooků. Jsou založené na APU Cezanne a v noteboocích by měly být už od příštího měsíce. Máme už parametry 15W i 45W(+) modelů. Celý článok „AMD Ryzen 5000 pro notebooky je tu. Zen 3 a takty až 4,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Intel na CES: Atom Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Core i9-11900K

První den CES 2021 měl svoji úvodní prezentaci Intel. Ten je teď asi v bodě, kdy se dostal z nejhoršího období „věčného 14nm procesu“: firma odhalila tři rodiny 10nm procesorů pro notebooky, z nichž některé poběží až na 5 GHz. A také nové procesory Rocket Lake pro desktop. Ty jsou ještě posledním 14nm produktem, ale konečně přinášejí novou – a potenciálně hodně dobrou – architekturu. Všechna tato CPU vyjdou v Q1 2021. Celý článok „Intel na CES: Atom Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Core i9-11900K“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Zajimave, ted jen aby tyhle monitory co sleduji lidi moudra vlada naridila povine instalovat do kazdeho bytu aby Ministerstvo pravdy mohlo zajistit, ze se kazdemu dostavaji jen spravne informace.

  V zadnem pripade mi to nepripominna Orwela, ani trochu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *