Radeon RX 6400/6500 XT: máme část parametrů, vydání Q1 2022

Více informací o grafikách s čipem AMD Navi 24

V pondělí jsme psali, že AMD chystá pomalu k vydání nové GPU, označené Navi 24. To ještě bylo o chystaných grafikách známo dost málo, ale záhy dorazily další poznatky. Web VideoCardz získal potvrzení, že Radeon RX 6400 a RX 6500 XT opravdu přicházejí, a také částečné parametry a údaje o spotřebě. Podle těch by pořád mohly mít relativně dost výkonu, nebudou to karty dobré jen na rozsvícení LCD a nic víc.

Radeon RX 6500 XT

VideoCardz uvádí, že už má potvrzené, že Radeon RX 6500 XT bude skutečně mí 16 CU a 1024 shaderů (16 ray acceleratorů pro ray tracing), což má prý být plná konfigurace GPU Navi 24 – doteď to nebylo úplně pevně podloženo, ale tento parametr se tedy potvrdil. Je to stejný počet jednotek, jaký má Polaris 11 v Radeonech RX 560 (tedy alespoň těch původních, než je AMD osekalo). Nový Radeon RX 6500 XT ale bude mít účinnější architekturu RDNA 2 a také výrazně vyšší takty, takže výkonu by měl mít o dost víc, možná by mohl být okolo Radeonů RX 570 nebo 580.

Jaké přesně bude mít tento model frekvence GPU, se zatím neví. Frekvence pamětí ale zjištěna byla, podle údajně hodně dobrého zdroje VideoCardz má grafika 14,0GHz (efektivně) paměť GDDR6, přičemž jak víme z dřívějška, je to na 64bitové sběrnici a se 4GB kapacitou. Propustnost je tedy 112 GB/s, stejně jako u Radeonu RX 560. Ale v čipu Navi 24 by snad měla být 16MB Infinity Cache, díky čemuž by efektivně měl více paměťové propustnosti, než kolik mu reálně paměť dodává.

TDP ještě známo není, ale podle VideoCardz je potvrzeno, že bude přes 75 W – Radeon RX 6500 XT totiž má vyžadovat přídavné napájení. TDP by mohlo být někde mezi 80–100 W. Možná to bude spíš blíž spodní hranici, jelikož AMD údajně bude jako minimální požadavek na zdroj uvádět jen 400 W (přitom u RX 560 to je 450 W). Protože grafika je ve všem taková pomyslná polovina Radeonu RX 6600 XT, jenž je 160 W, naznačuje to, že AMD nastavilo frekvence hodně vysoko, game clock by asi zase mohla být někde mezi 2300 a 2400 MHz.

AMD Radeon RX 6600 XT, oficiální ilustrace. Radeony RX 6400 a RX 6500 XT asi také nemusí mít referenční provedení, na prodej budou asi různé karty s chladiči navrženými přímo výrobci karet (Zdroj: AMD)

Radeon RX 6400

Druhá, levnější karta – a také úspornější – bude mít stejný čip, ale osekaný. Tato verze bude mít aktivovaných jen 12 CU, čili 12 ray acceleratorů a 768 shaderů. Opět nevíme frekvence, ale zde mohou být nižší (podobně jako je má snížené Radeon RX 6600, možná?). Tato grafika už externí napájení potřebovat nebude, podle zdroje VideoCardz bude mít TDP do 75 W a napájení jen ze slotu PCI Express (i když nějaké nereferenční OC karty by se tím pořád asi nemusely řídit).

Pracovně lze asi počítat s tím, že tato karta bude mít třeba jen nějakých 70 % výkonu modelu RX 6500 XT, alespoň toho hrubého. Pozitivní je, že nebudou dále osekané paměti, tento model má 4GB paměť GDDR6 na 14,0 GHz s propustností 112 GB/s (a snad 16MB Infinity Cache).

Specifikace pro AMD Radeon RX 6500 XT a Radeon RX 6400 dle VideoCardz (Zdroj: VideoCardz)

Vydání v první čtvrtině roku 2022

Informátor VideoCardz už sdělil i to, kdy by zhruba tyto karty měly vyjít. AMD je prý chce vydat v prvním kvartálu, tedy někde mezi lednem a březnem 2022. Jako první bude vypuštěn Radeon RX 6500 XT, až s nějakým zpožděním pak bude následovat Radeon RX 6400.

Relativně vysoké spotřeby těchto karet a možná celkem vysoké takty znamenají, že výkon těchto karet nebude asi až tak zanedbatelný. Jejich 64bitová sběrnice asi bude hodně srážet výkon ve vysokých rozlišeních, ale AMD je údajně chce prezentovat jako řešení umožňující hraní v rozlišení 1080p/FullHD. Kvůli nižšímu výkonu a malé/pomalejší paměti ovšem už to asi může být hraní třeba s horšími FPS a s nutností shazovat nastavení detailů. Tyto karty ale mají zřejmě pořád mít podporu raytracingových efektů, takže alespoň pro vyzkoušení bude možné je na těchto grafikách zapnout.

Mobilní verze pro notebooky

Je možné, že těchto GPU se prodá více pro notebooky než ve formě desktopových karet. Mobilní verze bude také existovat ve dvou verzích, ale jmenovat se budou jinak – Radeon RX 6500MRadeon RX 6300M.

Parametry u nich nejsou zatím známé, ale přirozeně nemohou být lepší než těch 1024 shaderů a 64bitové paměti. Tyto notebookové grafiky by asi mohly být oznámené v lednu na CES 2022, spolu s procesory Ryzen 6000 pro notebooky.

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3), Coelacanth’s Dream

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry

Do desktopových počítačů přišly tento měsíc procesory Intel Alder Lake, která mají novou architekturu, 7nm výrobní proces, a také otevírají novou generaci desktopové platformy Intelu se socketem LGA 1700. Co ovšem zatím vyšlo, jsou jen modely procesorů se 125W „TDP“ (a až 241W turbo spotřebou) pro nadšence. Máme teď informace i o levnějších modelech 65W kategorie, které by údajně mohly vyjít brzo, možná do osmi týdnů. Celý článok „65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Ještě větší drahota GPU? AMD prý zvedlo ceny všech čipů RDNA 2

Jako by nebylo problémů s cenami grafických karet dost kvůli bublině kolem kryptoměn, zvyšují ceny zřejmě i přímo jejich výrobci. Obvykle se o tom nedozvídáme, nyní ale do médií pronikla zpráva, že AMD aktuálně zdražilo svá GPU – tedy samotné čipy, prodávané výrobcům karet. Vyšší výrobní náklady mohou vést k vyšším cenám grafik, ačkoliv ty vesele zdražují i samy od sebe a pomoc v tom ani nepotřebují. Celý článok „Ještě větší drahota GPU? AMD prý zvedlo ceny všech čipů RDNA 2“ »

 •  
 •  
 •  

Uniklo info o chystaných highendových CPU Intel Sapphire Rapids

Intel už vydal procesory Alder Lake pro desktop a zdá se, že kontroverze kolem hybridní architektury s velkými a malými jádry tím zdaleka neutichla. Ti, kdo by rádi pouze výkonná jádry Golden Cove, jenž mají mezi x86 CPU teď nejvyšší IPC a jednovláknový výkon, teď mohou vyhlížet highendové procesory Sapphire Rapids, které jich budou mít až 56. O tom, jak tato CPU budou vypadat, teď prosáklo více informací. Celý článok „Uniklo info o chystaných highendových CPU Intel Sapphire Rapids“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *