AMD chystá levné grafiky s Navi 24, Radeon RX 6500 XT a RX 6400

První zprávy o desktopových kartách s Navi 24

Vypadá to, že na trh jdou nové levné grafiky – nebo aspoň relativně levné, uvidíme, co z kloubů vymknutý hardwarový trh dovolí. AMD se prý chystá uvést další levnější modely GPU s architekturou RDNA 2, které přijdou na cenové pozice pod již vypuštěnými Radeony RX 6600. Měly by to být karty již s lowendovým GPU Navi 24, které se sice možná bude soustředit na notebooky, ale budou od něj existovat i desktopové grafiky.

O Navi 24 už máme zprávy nějakou dobu. Má jít o čtvrté a zatím nejmenší a tím relativně nejméně výkonné GPU s architekturou Navi 24 (po čipech Navi 21, Navi 22 v Radeonu RX 6700 XT a Navi 23 v Radeonu RX 6600/RX 6600 XT).

Tento čip by podle posledních zpráv měl vypadat víceméně jako polovina Navi 23 – má zřejmě mít 16 CU (1024 shaderů, 16 Ray Acceleratorů), snad opět poloviční 16MB Infinity Cache a jen 64bitovou paměťovou sběrnici. Není jasné, zda by bylo zachované rozhraní PCI Express 4.0 ×8 jako u Navi 23, nebo by ho AMD osekalo dál na jen pouhé čtyři linky. Předpokládá se, že jde pořád o 7nm čip (vyráběný u TSMC).

Více: AMD chystá GPU s architekturou RDNA 2 i pro úplný lowend. Navi 24 má 1024 shaderů

Twitterový leaker Komachi Ensaka teď přišel se zprávou, že se na trh zřejmě chystají desktopové karty s tímto GPU. Má jít o dvě karty – Radeon RX 6500 XT, který by mohl obsahovat verzi čipu se všemi jednotkami aktivními, a Radeon RX 6400. Druhá zmíněná karta by možná čip mohla mít ve formě s některými jednotkami vypnutými, takže by se v ní daly použít i čipy s určitou chybou. Tato verze by také mohla mít nižší TDP než první model, ale těžko říct, kolik to přesně bude, karty by asi mohly být někdo v pásmu od 50 po 100 W. Že jde o desktopové grafiky, lze soudit podle přívlastku XT u vyššího modelu, který grafiky pro notebooky nepoužívají.

Čip Navi 22 a Navi 23 (vpravo) (Zdroj: AMD)

Zdroj neuvádí, kde byl doklad o těchto kartách nalezen, ale zřejmě se objevil někde na webu výrobců karet, distributorů nebo obchodů. Kdy by tyto grafiky mohly jít na trh, ale ještě známo není, takovéto předběžné stopy by klidně mohly předcházet začátek prodeje třeba i o tři měsíce (ne-li déle).

4GB paměti

Parametry karet zatím zjištěné nebyly, s jednou výjimkou. Obě grafiky mají prý nést jen 4GB paměti. Má to být GDDR6, takže pokud uvážíme, že by běžela na efektivní frekvenci 12,0 GHz nebo 14,0 GHz, mohla by propustnost být 96 nebo 112 GB/s. Propustnost bude asi dost limitující a také kapacita 4 GB už často bude u her zhoršovat výkon. Tyto grafiky tedy budou vhodné spíš jen na nějaké základní nenáročné hraní.

Pořád by nicméně měly představovat pokrok proti už celkem zastaralým kartám jako Radeon RX 550 nebo GeForce GT 1030 či GTX 1050 (Ti), které se pořád prodávají. Výhodou by mohla být například aktuální multimediální akcelerace včetně videa ve formátu AV1 nebo výstupy HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4, které opět stará GPU v levných kartách nemají. Navi 24 dost možná bude pořád mít podporu raytracingové grafiky, ale je samozřejmě otázka, jak moc užitečné to při nízkém celkovém výkonu bude.

Zatím ale není jasné, které starší karty v nabídce by tyto Radeony měly nahrazovat – zda jen odsunou ze scény Radeony RX 5500 XT, nebo by se s nimi mohly odebrat na odpočinek třeba ty Radeony RX 550 a 560. Je bohužel možné, že kvůli 7nm výrobě AMD nebude ochotné tyto karty prodávat příliš levně, takže i pokud si odmyslíme současnou kryptobublinu, nemusí tyto karty jít cenově až tak nízko, aby znamenaly konec zmiňovaných starých grafik.

Vydání by nejspíš mohlo nastat v lednu až březnu 2022, kdy by asi také mohly být vydány mobilní verze těchto GPU pro notebooky.

Zdroje: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie

Procesor Intel Core i5-13600K vzbudzuje dojmom, akoby bol z trochu inej triedy, než je Ryzen 5 7600X. Raphael AMD s iba 6 jadrami proti 14 jadrám (aj keď osem z toho iba malých, Gracemont) Raptor Lake môže pôsobiť ako outsider, ktorý by mal byť výrazne lacnejší. Do takýchto rovín je konkurent AMD často i stavaný. My sme vo vynášaní súdov opatrnejší a hoci je Ci5-13600K skvelý procesor, tak stále v hre je aj zatiaľ stále jediný Ryzen 5 7000. Celý článok „Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie“ »

 •  
 •  
 •  

HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře

Už je to hodně dlouho, co víme o plánu Intelu vrátit se do highendových procesorů pro pracovní stanice – do trhu, z kterého ho nejdřív vyštípaly Threadrippery, aby ho pak vlastně také vyklidily, když AMD zrušilo jejich levnější „ne-Pro“ verzi. Ale procesory Sapphire Rapids, na kterých měly nové HEDT a/nebo „workstation“ CPU být založená, jsou opožděné a s nimi i platforma W790. Teď se objevila zpráva, kdy se konečně budou dát pořídit. Celý článok „HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře“ »

 •  
 •  
 •  

65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz

Jak jsme tu nedávno psali, hned po Vánocích a Silvestru na začátku ledna by měl Intel vydat nové mainstreamové procesory – „65W“ modely generace Raptor Lake od „lidových“ Core i3 přes i5 po 24jádra a 62jádra Core i7 a i9. Proti dnešní 12. generaci (Alder Lake) budou mít více jader E-Core, takže se dají čekat zajímavé pokroky ve výkonu. Nyní se už patrně objevila i informace o tom, jaké budou frekvence, což je indikátor jednovláknového a herního výkonu. Celý článok „65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *