AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

Teaser vydání RDNA 3 náhodou vyšel dvě hodiny před prezentací GeForce RTX 4000

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat.

AMD tuto informaci vypustilo prostřednictvím senior vice prezidenta Scotta Herkelmana na Twitteru, a to dvě hodiny před začátkem přenosu Nvidie. Jde tedy evidentně o záměr a připomenutí, že ač Nvidia nyní odhaluje novou generaci jako první, neznamená to, že nebude mít žádnou konkurenci.

Herkelman nepoužil žádné jinotaje, utweetnutí otevřeně zve na odhalení RDNA 3, tedy nové GPU architektury AMD, na níž budou založená 5nm GPU Navi 3x a grafiky generace Radeon RX 7000. Toto odhalení bude 3. 11. a firma prý ještě brzo přidá nějaké další podrobnosti o tom, co se přesně chystá nebo možná přímo o samotných grafikách.

Přesněji řečeno, AMD požívá slovo „launch“, kterým se obvykle míní přímo start prodejů v obchodech s fyzickou dostupností karet. V poslední době ale firmy preferují novinku nejprve formálně představit a prodej začít až s určitým odstupem (obvykle týdnu až jednoho měsíce). Je proto pravděpodobné, že přesně tak to bude i u těchto grafik, takže 3. 11. pravděpodobně není přímo den vydání grafik ve smyslu dostupnosti, ale jen jejich odhalení (v podstatě to, co pořádala Nvidia včera). Dostupnost prvních karet v obchodech by ale mohla být také ještě v listopadu.

Odhalení je tedy zřejmě přesně šest týdnů vzdálené. Datum 3. listopadu je, zdá se, zvolené schválně, alespoň ten dojem vyvstává při pohledu na to, jak ho AMD v upoutávce vztáhlo k číslici v označení architektury (RDNA 3). AMD zatím o této nové architektuře neprozradilo mnoho, má však obnášet přepracovanou architekturu jednotky CU (či WorkGroup Processoru, což je celek tvořený dvěma CU).

GPU architektura AMD RDNA 3, prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Díky 5nm výrobnímu procesu pak má narůst energetická efektivita o „víc než 50 %“. (Kéž by ono „víc než“ bylo podobně skromné, jako bylo „víc než“ ve slibu, že Ryzeny 7000 zlepší jednovláknový výkon o více než 15 %).

Více: Plány AMD v grafikách: RDNA 3 má nové výpočetní jednotky, RDNA 4 přijde po dvou letech

Vedle těchto oficiálních informací ale už také prosákly podrobnosti o specifikacích jednotlivých GPU generace RDNA 3 / Radeon RX 7000 neoficiálně prostřednictvím webu Angstronomics. Jeho článek již uvádí počty jednotek, údaje o čipletové konstrukci, konfigurace modelů i věci, jako jsou kapacity Infinity Cache.

Tip: Detaily RDNA 3 GPU pro Radeony RX 7000: Čipy jsou extrémně malé, budou na Nvidii stačit?

Zdroje: VideoCardz, AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM!

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať. Celý článok „Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM!“ »

 •  
 •  
 •  

I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých. Celý článok „I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C“ »

 •  
 •  
 •  

Architektura Zen 4: parametry čipů a jaké má nové jádro AMD IPC

Včera AMD formálně uvedlo na trh Ryzeny 7000 (ač dostupnost nastane až za čtyři týdny) a potvrdilo specifikace i ceny. Firma také sdělila značné množství technických detailů a některé další teď prosákly z neoficiálních zdrojů. Podíváme se tedy na detaily architektury Zen 4 a 5nm čipů (čipletů), na kterých jsou procesory „Raphael“ postavené. Včetně otázky IPC – to je totiž vyšší než dříve slibovaných +8 až 10 % proti Zenu 3. Celý článok „Architektura Zen 4: parametry čipů a jaké má nové jádro AMD IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *