APU Ryzeny 8000G za dva měsíce, Gigabyte oznámila termín

Desktopový Phoenix vyjde na konci ledna

Zdá se, že máme konečně odpověď na otázku, kdy AMD konečně vydá „APU“, čily energeticky efektivní monolitické procesory s výkonnějším integrovaným GPU pro platformu AM5, vydanou již na podzim 2022. Prozradil to výrobce desek Gigabyte, což sice není oficiálně přímo od AMD, ale coby partner má Gigabyte o tomto zřejmě správné informace (i když je asi nebylo úplně povolené zveřejnit). Firma „vykecala“ termín vydání APU v tiskové zprávě.

Gigabyte vydala tiskovou zprávu k vydání nové verze BIOSů (či přesněji řečeno UEFI firmwarů) k deskám s čipsety X670(E), B650(E) a A620, o nichž jsme psali v jedné z předchozích zpráv. Tyto firmwary založené na AGESA 1.1.0.0 mají přinášet podporu právě pro APU Phoenix – tedy 4nm monolitické procesory, odvozené od mobilních Ryzenů 7040. Gigabyte toto v tiskové zprávě plně potvrzuje a uvádí, že přináší podporu pro „next-gen APU“ (next-gen ve smyslu desktopu, v noteboocích již jsou na prodej). Jejich označení by podle jiných zdrojů mohlo být Ryzen 8000G (tedy už ne řada 7000).

Tato „next-gen APU“ pro socket AM5 podle Gigabyte budou vydána na konci ledna 2024 – je to poprvé, co se někde termín objevil. AMD toto oficiálně zatím neoznámilo ani nepotvrdilo, firma tak pravděpodobně učiní až při oficiálním odhalení těchto procesorů. To by mohlo být klidně až v novém roce na CES 2024.

Nicméně firma má na Mikuláše (6. 12. letošního roku) naplánovanou akci nazvanou Advancing AI, kde bude prezentovat různé novinky, zejména asi kolem výkonných akcelerátorů AI řady AMD Instinct. Nicméně je možné, že při této příležitosti něco řekne i k APU Ryzen 8000G.

 

November 10, 2023 –GIGABYTE TECHNOLOGY Co. Ltd, a leading manufacturer of motherboards, graphics cards, and hardware solutions, released the latest AGESA 1.1.0.0 beta bios for AM5 next gen APU support on X670, B650, A620 motherboards. The forthcoming AM5 next gen APU will be launched at the end of January 2024.

 

BIOSy s AGESA 1.1.0.0 pro Ryzen 8000G jsou zatím v beta stavu, což by mělo platit i u ostatních výrobců desek. Finální verze by měly být vydány na konci listopadu, takže do vydání pak ještě bude nějaký čas a možná vyjdou ještě další revize.

Co bude Ryzen 8000G

Tato APU, zřejmě pod označením Ryzen 8000G budou poskytovat maximální osm jader Zen 4 a integrované GPU s až 768 shadery (12 CU) architektury RDNA 3 (v nejvýkonnějším modelu). Monolitický design by měl znamenat velmi nízkou klidovou spotřebu a taktéž nízkou spotřebu v jednovláknové zátěži. Tyto procesory by také mohly mít aktivovanou AI jednotku Ryzen AI. Na druhou stranu nebudou podporovat PCIe 5.0 a obsahují jen 16MB L3 cache. Tudíž jejich herní výkon bude nižší než u modelů jako je Ryzen 5 7600X nebo Ryzen 7 7700X (nemluvě o modelech X3D). Také asi mohou mít o něco nižší takty boostu.

Prezentace procesorů AMD Ryzen 7040 pro notebooky (zdroj: AMD)

Levnější modely Ryzen 5 a Ryzen 3 budou zřejmě založené na šestijádrovém hybridním APU Phoenix 2, které obsahuje jen dvě velká jádra Zen 4 a čtyři kompaktní Zeny 4c schopné nižších frekvencí, jak jsme o tom psali zde. Tyto modely postrádají Ryzen AI a jejich GPU bude poskytovat maximálně 256 shaderů (4 CU).

Zdroje: Gigabyte, VideoCardz (1, 2), AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie

Pomalu se blíží chvíle, kdy uběhnou dva roky od vydání grafik GeForce RTX 4000 od Nvidie, a tak už asi začínáte vyhlížet novou generaci. Leaker Kopite7kimi, který mívá v posledních letech nejspolehlivější informace o plánech Nvidie, teď na Twitteru prozradil parametry všech čipů, které Nvidia v generaci GeForce RTX 5000 chystá, což může leccos napovědět o výkonu, který tato nová generace grafik přinese. Celý článok „Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

AMD odhalilo Ryzen AI 300: APU Strix Point s jádry Zen 5

Na Computexu mělo AMD úvodní prezentaci a tento rok do ní bylo nacpáno hodně novinek. Už jsme psali o odhalení desktopových procesorů Ryzen 5000, prvních CPU s ambiciózním jádrem Zen 5. Firma ale oznámila i verzi pro notebooky, procesory s kódovým označením Strix Point (či jen Strix). Ty už přinášejí i malá jádra Zen 5c, novou integrovanou grafiku s architekturou RDNA 3.5 a samozřejmě velký důraz na AI, po níž se tyto čipy dokonce i jmenují. Celý článok „AMD odhalilo Ryzen AI 300: APU Strix Point s jádry Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 9000 je tady. Architektura Zen 5, IPC a specifikace modelů

Po dlouhém čekání je to tady. AMD během prezentace na Computexu 2024 představilo procesory Ryzen 9000 pro desktop, které jsou prvními z generace CPU založených na architektuře Zen 5. Máme tak potvrzené modely a také IPC (alespoň tedy oficiálně udávané) této architektury. Podle AMD jsou to nejrychlejší procesory dneška pro „spotřebitelská PC“, přičemž firma už ukázala i první testy, ovšem ne nezávislé. Celý článok „Ryzen 9000 je tady. Architektura Zen 5, IPC a specifikace modelů“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *