APU Ryzeny 8000G za dva měsíce, Gigabyte oznámila termín

Desktopový Phoenix vyjde na konci ledna

Zdá se, že máme konečně odpověď na otázku, kdy AMD konečně vydá „APU“, čily energeticky efektivní monolitické procesory s výkonnějším integrovaným GPU pro platformu AM5, vydanou již na podzim 2022. Prozradil to výrobce desek Gigabyte, což sice není oficiálně přímo od AMD, ale coby partner má Gigabyte o tomto zřejmě správné informace (i když je asi nebylo úplně povolené zveřejnit). Firma „vykecala“ termín vydání APU v tiskové zprávě.

Gigabyte vydala tiskovou zprávu k vydání nové verze BIOSů (či přesněji řečeno UEFI firmwarů) k deskám s čipsety X670(E), B650(E) a A620, o nichž jsme psali v jedné z předchozích zpráv. Tyto firmwary založené na AGESA 1.1.0.0 mají přinášet podporu právě pro APU Phoenix – tedy 4nm monolitické procesory, odvozené od mobilních Ryzenů 7040. Gigabyte toto v tiskové zprávě plně potvrzuje a uvádí, že přináší podporu pro „next-gen APU“ (next-gen ve smyslu desktopu, v noteboocích již jsou na prodej). Jejich označení by podle jiných zdrojů mohlo být Ryzen 8000G (tedy už ne řada 7000).

Tato „next-gen APU“ pro socket AM5 podle Gigabyte budou vydána na konci ledna 2024 – je to poprvé, co se někde termín objevil. AMD toto oficiálně zatím neoznámilo ani nepotvrdilo, firma tak pravděpodobně učiní až při oficiálním odhalení těchto procesorů. To by mohlo být klidně až v novém roce na CES 2024.

Nicméně firma má na Mikuláše (6. 12. letošního roku) naplánovanou akci nazvanou Advancing AI, kde bude prezentovat různé novinky, zejména asi kolem výkonných akcelerátorů AI řady AMD Instinct. Nicméně je možné, že při této příležitosti něco řekne i k APU Ryzen 8000G.

 

November 10, 2023 –GIGABYTE TECHNOLOGY Co. Ltd, a leading manufacturer of motherboards, graphics cards, and hardware solutions, released the latest AGESA 1.1.0.0 beta bios for AM5 next gen APU support on X670, B650, A620 motherboards. The forthcoming AM5 next gen APU will be launched at the end of January 2024.

 

BIOSy s AGESA 1.1.0.0 pro Ryzen 8000G jsou zatím v beta stavu, což by mělo platit i u ostatních výrobců desek. Finální verze by měly být vydány na konci listopadu, takže do vydání pak ještě bude nějaký čas a možná vyjdou ještě další revize.

Co bude Ryzen 8000G

Tato APU, zřejmě pod označením Ryzen 8000G budou poskytovat maximální osm jader Zen 4 a integrované GPU s až 768 shadery (12 CU) architektury RDNA 3 (v nejvýkonnějším modelu). Monolitický design by měl znamenat velmi nízkou klidovou spotřebu a taktéž nízkou spotřebu v jednovláknové zátěži. Tyto procesory by také mohly mít aktivovanou AI jednotku Ryzen AI. Na druhou stranu nebudou podporovat PCIe 5.0 a obsahují jen 16MB L3 cache. Tudíž jejich herní výkon bude nižší než u modelů jako je Ryzen 5 7600X nebo Ryzen 7 7700X (nemluvě o modelech X3D). Také asi mohou mít o něco nižší takty boostu.

Prezentace procesorů AMD Ryzen 7040 pro notebooky (zdroj: AMD)

Levnější modely Ryzen 5 a Ryzen 3 budou zřejmě založené na šestijádrovém hybridním APU Phoenix 2, které obsahuje jen dvě velká jádra Zen 4 a čtyři kompaktní Zeny 4c schopné nižších frekvencí, jak jsme o tom psali zde. Tyto modely postrádají Ryzen AI a jejich GPU bude poskytovat maximálně 256 shaderů (4 CU).

Zdroje: Gigabyte, VideoCardz (1, 2), AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?

Z předchozích zpráv to vypadalo, že Nvidia nyní nechystá nový highendový model herních grafik GeForce RTX 4000 generace Ada Lovelace v rámci jejího refreshe a příští výkonnostní skok by tak byla až GeForce RTX 5090. Nyní se ale náhle objevily informace o kartě označené GeForce RTX 4090 D, která se přidá na čelo nabídky vedle GeForce RTX 4090. Tento model má ale specifické důvody vzniku související s nedávným děním mezi Nvidií, USA a Čínou. Celý článok „Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?

Zatímco v desktopu je vydávání nových procesorů Ryzen nepravidelné, AMD se snaží, aby mělo každý rok novou generaci mobilních procesorů Ryzen (APU) pro notebooky, jelikož to výrobci vyžadují. Tato nová generace bývala vždy uváděna na trh v lednu na CES, ale už poslední APU Phoenix ukazovalo, že ne vždy se to stíhá, protože na trh reálně přišlo až téměř v létě. Vypadá to, že Zen 5 už to nestihne vůbec, a mohl by vyjít dokonce až příští rok. Celý článok „Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?“ »

 •  
 •  
 •  

Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?

Procesory Meteor Lake trošku připomínají vydání první reálné generace 10nm procesorů Intelu (Ice Lake) před čtyřmi roky. Sice by měly mít dobrou energetickou efektivitu, ale kvůli 4nm technologii klesly jejich takty, takže výkon CPU se moc neposune (ani jader moc nepřibylo). Ale je jedna oblast, kde by Meteor Lake mohlo být silné – v integrovaném GPU. To se dotáhlo, a mohlo by dokonce překonávat, na RDNA 3 grafiku v mobilních Ryzenech. Celý článok „Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *