Kedy aký chladič (SSD) Axagon? Malý sprievodca výberom

Chladiče SSD Axagon

Chladiče SSD od Axagonu sú jedny z najvýhodnejších na trhu. Vždy majú mimoriadne atraktívny pomer ceny k výkonu a to súčasne pri šikovnej technickej realizácii konštrukčných detailov. Na výber máte niekoľko možností, respektíve variantov chladičov podľa rôznych potrieb. S ohľadom na lepšiu orientáciu sa teraz jednotlivými modelmi postupne preberieme a uvedieme si, do akej situácie sa ktorý môže javiť ako vhodná voľba.

Upozornenie: Tento článok vznikol po dohode s Axagonom s cieľom sumárneho pripomenutia ich chladičov SSD, ktoré už máme otestované. Výsledky aj všetky interpretácie v texte sú teda naše vlastné, ale vzhľadom na to, že sa slovom nebudeme venovať konkurenčným riešeniam, klasifikujeme túto publikáciu ako PR článok.


Potrebujú SSD NVMe chladič? Záleží od záťaže a od prostredia, v ktorom fungujú. V typicky herných či multimediálnych počítačoch, kde obvykle nedochádza k výraznej záťaži SSD, je prevádzková spotreba SSD iba zlomkom maximálnej spotreby, od čoho sa odvíja aj intenzita zahrievania radiča a pamätí SSD. To býva často na takej úrovni, že sa dodatočné chladenie nevyžaduje, respektíve nič veľmi nemení (hoci nižšie než vysoké zahrievanie je z hľadiska životnosti vždy prospešné). Jeho potreba sa postupne zvyšuje v zostavách so slabším systémovým chladením a hlavne vtedy, keď je charakter používania taký, že sa z SSD žmýka maximum. Napríklad v pracovných staniciach. Pri SSD je dôležité poznať, na akú maximálnu teplotu sa môže zahriať radič konkrétneho modelu, aby nedochádzalo k znižovaniu rýchlosti.

Lacnejšie to už nejde

V duchu „cena chladič SSD môže byť v nižších jednotkách eur“ má Axagon v ponuke rad CLR-M2Lx. Ten obsahuje tri modely s rôznou výškou, od 3 mm (CLR-M2L3), cez 6 mm (CLR-M2L6) až po 10 mm (CLR-M2L10). Jedná sa o hliníkové profily sa pozdĺžnymi rebrami. Nízka cena (4–5 eur/cca 98–122 Kč) je tu dosiahnutá aj vďaka veľmi jednoduchému montážnemu systému, kde sa pasívy s teplovodivými vložkami o SSD upevňujú za pomoci gumičiek.

Aj nízky chladič CLR-M2L3 dobre odvádza teplo a dosahuje vyšších chladiaci výkon ako mnoho chladičov, ktoré sú dodávané spolu so základnými doskami. Dobré uplatnenie tam, kde sa vyššie modely nezmestia. Stiesnené podmienky sú napríklad vo veľmi malých počítačoch postavených na mobilných komponentoch či v samotných notebookoch. Pre vyšší chladiaci výkon (pokiaľ to priestorové možnosti dovolia) môžete siahnuť aj po CLR-M2L6.

Pre viac informácií o chladičoch Axagon CLR-M2L3, CLR-M2L6 a CLR-M2L10 prejdite na ich recenzie.

Ak treba robustnú montáž

Chladič CLR-M2 je výkonnostne približne na úrovni vyššie spomínaného modelu CLR-M2L10, ale s výhodou skrutkovanej montáže cez backplate. Ten, mimochodom, udrží SSD rovné, aj keby ho chcela základná doska (či jej montážny systém) nejakým spôsobom skrúcať. Oproti CLR-M2L10 je CLR-M2 (s 8,3 mm) takisto o trochu nižší a teda s eventuálne lepšou kompatibilitou. Tieto veci musíte považovať za dostatočne dôležité, pretože za CLR-M2 zaplatíte približne dvojnásobok ceny CLR-M2, okolo 10 eur/245 Kč.

Pre viac informácií o chladiči Axagon CLR-M2 prejdite na jeho recenziu.

Niečo extra pre náročných

Tým najvýkonnejším, čo má Axagon medzi pasívnymi chladičmi, je model CLR-M2XL. Vhodný je predovšetkým na veľmi výkonné SSD, ktoré sú intenzívne zaťažované (to znamená, že sa naozaj dlhodobejšie počíta s vyššou prevádzkovou spotrebou). Istá nevýhoda je tu v 32 mm výške, pre ktorú chladič nemôže byť pod grafikou kartou, ale v slote, nad ktorým je dostatok voľného priestoru. Na druhú stranu ale nenarazíte na mnoho chladičov, ktoré by dosahovali porovnateľný chladiaci výkon. A už vôbec nie, pokiaľ ide o cenovú reláciu do 16 eur/cca 392 Kč – viac by ste nemali zaplatiť ani za Axagon CLR-M2XL.

Pre viac informácií o chladiči Axagon CLR-M2XL prejdite na jeho recenziu.

Chýba prietok? Nevadí

A nakoniec jeden aktívny chladič, teda s ventilátorom. Výber CLR-M2FAN je vhodné dobre zvážiť vzhľadom na charakter systémového chladenia v skrinke. Užitočný bude tento chladič najmä v zostavách s nižšou až žiadnou cirkuláciou systémových ventilátorov. V podmienkach, kde je prúdenie vzduchu okolo dosky zabezpečené dobre, bude tento chladič pre svoj uzatvorený dizajn a menší pasív oproti mnohým pasívnym chladičom strácať. Tie budú ale zase nestíhať (odvádzať stratové teplo) tam, kde CLR-M2FAN bude ako ryba vo vode – v tesných priestoroch s obmedzeným prúdením vzduchu, napríklad v atypických skrinách kioskov či v počítačoch, ako sú NUCy. Podmienka je, aby bolo možné na základnú dosku pripojiť ventilátor chladiča.

Pre viac informácií o chladiči Axagon CLR-M2FAN prejdite na jeho recenziu.

Článok pokračuje druhou kapitolou s výsledkami testov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov

Na chladiče SSD s ventilátormi sa mnohí pozerajú cez prsty s tým, že „poriadny pasív musí v tejto energetickej triede stačiť“. Je to ale trochu zložitejšie. Priame ochladzovanie rebier ventilátorom má zmysel aj u chladičov SSD. To však iba niekedy a vhodnosť aktívneho riešenia sa ani tak neodvíja od použitého SSD ako od prostredia, v ktorom funguje. A keď sa hodí aj do toho vášho, tak chladič Axagonu (CLR-M2FAN) pri výbere nemôžete prehliadnuť. Celý článok „Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov“ »

  •  
  •  
  •  

Axagon CLR-M2XL: Iba jeden chladič SSD môže byť top

S konštrukciou chladiča CLR-M2XL sa jej návrhári naozaj vyhrali. Niektoré detaily sú pre pasív na SSD naozaj prekvapivé, ale je z nich vidieť jasný zámer – vyžmýkať z dostupného materiálu maximum. Nájsť v súčasnej ponuke medzi pasívnymi chladičmi SSD výkonnejší model, než je CLR-M2XL, bude veľmi ťažké, s lepším pomerom cena/výkon pravdepodobne nemožné. Napriek špičkovému chladiacemu výkonu sa pri naceňovaní Axagon držal na uzde. Celý článok „Axagon CLR-M2XL: Iba jeden chladič SSD môže byť top“ »

  •  
  •  
  •  

Trojtest Axagon CLR-M2L3/6/10: Tlak na minimálne ceny

Ceny samostatných chladičov SSD, ktoré sme v ostatnom čase testovali, sa šplhajú k cenám najnižších chladičov CPU. Vzhľadom na menšie množstvo použitého materiálu a celkovo jednoduchšie konštrukcie je to možno trochu nepomer. Aj preto Axagon prišiel s chladičmi CLR-M2Lx za polovičnú cenu dobre etablovaného modelu CLR-M2. Chladiaci výkon najvyššieho CLR-M2L10 je pritom porovnateľný a dostupné sú aj nižšie varianty. Celý článok „Trojtest Axagon CLR-M2L3/6/10: Tlak na minimálne ceny“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *