Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov

Detaily chladiča Axagon CLR-M2FAN

Na chladiče SSD s ventilátormi sa mnohí pozerajú cez prsty s tým, že „poriadny pasív musí v tejto energetickej triede stačiť“. Je to ale trochu zložitejšie. Priame ochladzovanie rebier ventilátorom má zmysel aj u chladičov SSD. To však iba niekedy a vhodnosť aktívneho riešenia sa ani tak neodvíja od použitého SSD ako od prostredia, v ktorom funguje. A keď sa hodí aj do toho vášho, tak chladič Axagonu (CLR-M2FAN) pri výbere nemôžete prehliadnuť.

Detaily chladiča Axagon CLR-M2FAN

Chladič pozostáva z troch častí. Hlavnú tvorí pasív s ventilátorom, potom je tu backplate a súprava teplovodivých podložiek. Okrem toho balenie obsahuje aj drobný spojovací materiál (skrutky) so skrutkovačom. K montáži sa dostaneme neskôr v texte tohto článku. Najprv si ale rozoberieme ventilátor, ktorý nebýva pri chladičoch SSD obvyklý, ale v budúcnosti sa s aktívne chladenými riešeniami budeme stretávať čoraz viac. To aj pre zvýšené nároky SSD s podporou PCIe 5.0, ktoré sa už začínajú dostávať do obchodov.

Axagon CLR-M2FAN je medzi aktívnymi chladičmi SSD pozoruhodný mimo iné aj tým, že používa radiálny ventilátor. Jeho voľba sa môže zdať ako samozrejmá, na napriek tomu pomerne ojedinelá. Mnohé chladiče totiž používajú axiálny ventilátor, ktorý sa vzhľadom k orientácii rebier obvykle príliš nehodí, ale takýchto ventilátorov je pravdepodobne viac, sú lacnejšie, a zrejme i to je dôvod, prečo dostávajú často prednosť.

Každopádne pre typicky pozdĺžne rebrovanie chladičov SSD sú technicky vhodnejšie ventilátory s radiálnymi lopatkami. Tie necirkulujú vzduch vo svojej osi, ale v osi radiátora a tým pádom pod lopatkami nedochádza k takému intenzívnemu treniu a k turbulenciám, ktoré zvyšujú hlučnosť. Chladič SSD s radiálnym ventilátorom tak má predpoklady byť efektívnejší, respektíve na jednotku hlučnosti dosahovať vyšší chladiaci výkon.

Použitý ventilátor má rozmery 20 × 20 × 6 mm a orámovanie z troch strán. To vytvára akýsi tunel, ktorý je dôležitý na dosahovanie vysokého statického tlaku. A aby sa celkový tlak nestrácal ani v tele radiátora, tak ten je zvrchu i z bokov uzavretý. Otvorený je iba pozdĺžne, na priechod vzduchu. Samotný pasív je vyrobený z medi, tak ako aj celý coldplate, ktorý s 22 g tvorí približne polovicu z celkovej hmotnosti chladiča. Coldplate má hrúbku jeden milimeter, rebrá pasívu sú tenučké (0,15 mm), ale to preto, aby sa ich vedľa seba zmestilo čo najviac pre dosiahnutie čo najväčšej plochy.

Kontaktná plocha coldplate s SSD je perfektne rovná a vyleštená, so silným zrkadlovým efektom. Kontakt s teplovodivou vložkou a následne s SSD tak bude zase na vrchnej hranici toho, čo je možné dosiahnuť.

Ventilátor má dlhý, 40-centimetrový kábel, ktorý pohodlne dočiahne dočiahne na každý konektor základnej dosky. Chladič má štandardný (nezmenšený), 4-pinový konektor s podporou regulácie PWM. V rozhraní na správu ventilátorov si tak môžete upraviť rýchlosť ventilátora podľa vlastnej potreby. Okrem nastavenia fixných otáčok pripadá do úvahy aj krivka regulácie, ktorá bude reagovať na vývoj teplôt. Pre takýto účel prídu na niektorých doskách vhod termočlánky, ktoré sa dajú umiestniť na ľubovoľné miesto. V tomto prípade trebárs medzi puzdro radiča a teplovodivú podložku.

Pri ladení ventilátora sme narazili na jednu zaujímavosť a síce, že po nastavení napájania na 12 V/100 % intenzitu PWM sa ventilátor roztočí na podstatne vyššiu rýchlosť (cca 16 400 ot./min), než na ktorej sa po pár sekundách ustáli (cca 8500 ot./min). Elektrický prúd z počiatočných 95 mA rýchlo spadne až na k 23 mA, na ktorých sa už drží. Je to zrejme z dôvodu tepelnej ochrany elektroniky ventilátora a zase až tak na tom nezáleží. Axagon v rámci špecifikácií rýchostný rozsah neuvádza a nedopátrali sme sa k nemu ani z externých zdrojov, keďže ventilátor nemá na sebe žiadne označenie.

Chladič Axagon CLR-M2FAN má na výšku iba 8,5 mm. Zmestí sa tak aj do slotu M.2, ktorý zakrýva chladič grafickej karty.

K montáži: Axagon CLR-M2FAN podporuje výhradne 80-milimetrové SSD vo formáte M.2. Tie môžu byť ale jednostranné i obojstranné. Pri jednostranných modeloch medzi SSD a medený coldplate je určená tenšia (0,5 mm), červeno-biela teplovodivá podložka. Na SSD sa prísť hladšou bielou stranou. Hrubšia (1 mm) modrá podložka je potom na prenos tepla medzi zadnou stranou SSD a backplate. Toto platí ale iba pre jednostranné modely. Pre obojstranné SSD je postup opačný, to znamená hrubšia podložka na SSD a tenšia pod neho.

   

A k čomu je tretia, kratšia ale širšia podložka? Pri nej si môžete všimnúť, že je narezaná na malé štvorčeky (12 × 12 mm), ktoré sa dajú na SSD s väčšími výškovými rozdielmi radičom a pamäťami kombinovať s tenšou podložkou a zabezpečiť tak lepší kontakt s chladičom.

Zmysel pre detail návrhárom Axagonu naozaj nechýba; pre čo najvyššiu chladiacu efektivitu sú na vonkajšiu stranu plášťa backplate vlisované malé útvary na zväčšenie celkovej vyžarovacej plochy.

Chladič sa v jeden pevný celok kompletizuje priskrutkovaním backplate k hlavnej časti chladiča. Všetko potrebné, vrátane skrutkovača, je súčasťou balenia. Axagon do neho pridáva aj jednu rezervnú skrutku.

   

Počas inštalácie chladiča dbajte na to, aby príliš nezasahoval do priestoru s kontaktmi SSD a ani do zadnej časti s výrezov pre skrutku. Pre inštaláciu do slotu základnej dosky musí byť chladič z obidvoch strán odsadený vo vhodnej vzdialenosti, asi ako na fotografii nižšie.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.

Aktívne chladiče, pokiaľ je to možné (t.j. dovoľuje to rozsah regulácie) sú testovaní v štyroch režimoch. Okrem chodu pri maximálnej rýchlosti je ventilátor spomaľovaný a zarovnávaný podľa troch fixných hladín hluku – 45 dBA, 39 dBA a 33 dBA. Hlučnosť je zaznamenávaná v rovnakom prostredí a podobnou technikou ako pri testovaní grafických kariet.

Chladič s SSD je pri meraní hlučnosti nainštalovaný priamo v základnej doske, ktorá je však „vypnutá“ a jediným zdrojom hluku je tak ventilátor chladiča SSD regulovaný externe, cez laboratórny zdroj. Snímač hlukomeru, resp. mikrofónu je od chladiča vzdialený približne 35 cm. Okrem priemernej hladiny hluku udávanej v jednotkách dBA meriame aj hlučnosť na jednotlivých frekvenciách zvukového spektra. Výsledky nájdete v tretej kapitole tohto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, marcovú. Celý článok „Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za zaujíimavý test.
    Nech sa na to pozerám ako chcem je tento chladič pre mňa fail keď pri plnej rýchlosti je rovnaký ako Axagon CLR-M2L3 a pri najnižšej výrazne zaostáva. Nechce sami veriť žeby bol na tom lepšie Axagon CLR-M2L10 v prakticky každej situácií určite pri minimálnych otáčkach a povedal by som že aj pri maximálnych.

    1. Autor se snaží vydolovat nějaká pozitiva. Podle mého ale Axagon tento chladič nekoncipoval pro tak nesmyslně úzké zaměření.

      1. Koncipovať aktívny chladič tak, aby pri podobných rozmeroch v systéme s intenzívnym prietokom vzduchu porážal čo i len priemerné pasívne riešenia, sa ale dosahuje asi len ťažko. Z pohľadu použitia v bežnej zostave (so slušnejším systémovým chladením) je tak asi potrebné zatracovať dizajn aktívnyhc chladičov SSD ako taký…

        1. Systém takto prostý průvanu je spíše hypotetický konstrukt. Prostor pro použití se zužuje s nelogičností nasazení výkonného disku v typicky spíše méně výkonném počítači malého formátu (kde nám bude přebývat 20 cm přívodního kabelu). Axagon tady podle mě cílí hlavně na hráče-„frikulíny“, proto si myslím, že by měl být posuzován přísněji.

          1. Niečomu ako „chladiče SSD do herných počítačov“ príliš nerozumiem. Hráč len tak k plnému výkonu, aby dochádza k nejakému výraznejšiemu zahrievajú, SSD len tak nedostane. V hernej záťaži je spotreba SSD z maximálnej spotreby zlomková a chladič v podstate nič nerieši ani u najvýkonnejších modelov.

    2. Uvidíme, ako sa veci vyvinú, po teste Gelid IceCap Pro (a možno i re-teste XPG Storm), ako technicky dobrý návrh Axagon CLR-M2FAN je. To už nasadíme aj prostredie bez prietoku systémových ventilátorov, kde bude u pasívnych chladičov dochádzať k výrazne väčšiemu zhoršeniu ako u aktívnych.

      Zatiaľ napíšem hypotézu, že pri takýchto rozmeroch výrazne efektívnejší nebude žiadny aktívny chladič. To porovnanie s CLR-M2L3 v prostredí, ktoré je viac-menej šité na mieru pasívnym riešeniam, je trochu neférové, ako je uvedené i v texte článku. Tam, kde nie je prietok vzduchu obmedzujúci faktor, bude aktívny chladič s pasívom 35 × 18 × 7 mm holt strácať aj na tieto veľmi jednoduché a hliníkové monolity, pokiaľ majú dobre členitý povrch rebrovania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *