Problém s ovladači Radeon rozbíjí Windows, pozor na factory reset

AMD potvrdilo, že při instalaci ovladačů Radeon může dojít k rozbití operačního systému, když je zaškrtnutá volba obnovení továrních nastavení

Minulý měsíc AMD vydávalo novou verzi ovladačů Radeon Software 23.2.1, která byla významná tím, že po přestávce, kdy nové verze byly chvíli jen pro Radeony RX 7900, opět spojila obě větve a nyní stejný ovladač zase podporuje všechna GPU. Vypadá to ale, že se v instalátoru objevila chyba, která může vést k rozbití instalace Windows. Údajně by měla být vzácná, ale je třeba si dávat pozor na určité situace.

Zprávy o tom, že se po nainstalování ovladačů někdy nepodařilo nastartovat systém, se objevily hned po vydání. Nebylo úplně jasné, jestli je to chyba ovladačů, protože současně vycházela aktualizace Windows, kde mohl být problém také (případně šlo o kombinaci obou faktorů). AMD teď potvrdilo, že problém, nebo možná spíš spouštěč, je v ovladačích Radeonů. Podle jeho vyhlášení je ale prý výskyt vzácný. Soudě dle ohlasů ale ne úplně ojedinělý.

Problém, který uživatelé hlásí a nechtěně se ho podařilo zreprodukovat redaktorovi PCWorldu, se děje zřejmě jen tehdy, když uživatel při instalaci zaškrtne volbu Obnovení do továrního nastavení (Factory Reset). Bez ní by měla být aktualizace bezpečná, takže pokud jste s ní váhali, dejte si pozor na to, že není zaškrtnutá (ve výchozím stavu by neměla), a můžete instalovat. Pokud ji budete mít zaškrtnutou, může se v oněch údajně vzácných případech stát, že po následujícím restartu Windows nenajedou, a v horším případě dokonce ani nejdou opravit v nouzovém režimu, takže musíte reinstalovat.

Instalace ovladačů pro grafiky AMD. Problémy způsobující volba je volitelné „Obnovení do továrního nastavení“, ponechejte ji vypnutou

PCWorld uvádí, že jako záchrana se dá zkusit postup, kdy hned při začátku spouštění Windows (musí to být až po tom, co ho UEFI zavede a Windows začne startovat) zmáčknete tlačítko na vypínání PC a toto několikrát zopakujete. To při dalším bootu má Windows vést k tomu, aby automaticky spustily pokus o opravu místo běžného spouštění (Windows to dělají, když detekují, že boot několikrát selhal). Pak můžete v prostředí pro obnovu zvolit návrat k předchozí konfiguraci systému – nějakého uloženého bodu obnovy. Je třeba použít tuto volbu s návratem k bodu obnovení, ne volbu pro opravu spouštění systému, která nefunguje. Postup ale prý může zabrat až po mnohonásobném opakování, takže to pořád není nic příjemného.

We have reproduced an issue that can occur in an extremely small number of instances if a PC update occurs during the installation of AMD Software: Adrenalin Edition, and we are actively investigating. We recommend users ensure all system updates are applied or paused before installing the driver, and that the“ Factory Reset” option is unchecked during the AMD driver installation process. We are committed to resolve issues as quickly as possible and strongly encourage users to submit issues with AMD Software: Adrenalin Edition via the Bug Report Tool.

Příčinou je konflikt s Windows Update

Příčina je již (zdá se) známá a skutečně spočívá v interakci s Windows Update. Funkce návratu do továrních nastavení totiž neprovádí jen to, že by resetovala konfiguraci ovladačů. Mělo by jít spíše o čistění starých verzí ovladačů a jejich kompletní odstranění ze systému předtím, než se nainstalují nové. Mělo by jít v podstatě o stejnou věc, kterou provádí nástroje jako DDU.

Problém s ovladačem 23.2.1 zřejmě nastává tehdy, když se ve stejný čas jako instalace spustí Windows Update. Když je aktivní volba návratu do továrních nastavení, má Windows v jednu chvíli všechny ovladače GPU od AMD odinstalované. Windows Update na to reaguje tak, že stáhne vlastní verzi ovladačů pro Radeon z aktualizačních serverů Microsoftu. Toto je tedy odnož známých problémů, kdy Windows Update někdy přepisuje vámi ručně nainstalované ovladače GPU.

V této situace se patrně někdy stane, že jak instalátor Radeon Software, tak Windows Update provedou instalaci své verze ovladačů současně a výsledkem je, že se systém rozbije. Chyba je tedy tak nějak na obou stranách a hlavní příčina je, že jeden instalátor není schopen pozdržet nebo zablokovat druhý, zatímco je aktivní.

PCWorld uvádí, že AMD tuto chybu analyzuje. Nicméně problém s Windows Update přepisujícím ovladače GPU je letitý, takže je otázka, zda se u něj dá čekat nějaké řešení, nebo bude třeba funkci návratu do továrních nastavení odstranit nebo změnit. Prozatím vám doporučujeme ji nepoužívat. Bez ní by instalace nových verzí ovladačů by měla být plně bezpečná.

Pokud potřebujete nebo chcete čištění provést, pak by asi mohla být alternativa nejprve stáhnout balík od AMD a pak před jeho instalací odpojit síťový kabel a zakázat Wi-Fi, pokud máte bezdrátovou síť (tam jen je třeba zajistit, aby se systém automaticky nepřipojil k internetu po restartu). Stejný efekt by mohlo mít, pokud ručně pozastavíte Windows Update na nějakou dobu v jeho nastaveních, opět ještě předtím, než začnete instalovat ovladače od AMD.

Mimoto stojí za to udělat zálohu či obraz systému, ze kterého po případné havárii můžete funkční instalaci obnovit. Jak vidíte, zálohovat je obecně záhodno hodně a často, protože i když jste opatrní, nikdy nevíte, co se může stát.

Zdroje: PCWorld, VideoCardz, Uzzi38

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4

AMD má teď pro desktop na nové platformě AM5 čipletové procesory Ryzen 7000 s kódovým označením Raphael, které na rozdíl od předchůdců poprvé obsahují integrovanou grafiku. Ta bývala předtím dostupná jen u tzv. APU jako bylo Raven Ridge, Renoir a Cezanne, což byly monolitické procesory určené primárně pro notebooky. O nové generaci takových APU pro socket AM5 zatím nebyly zprávy, ale teď se objevil doklad, že se na nich pracuje. Celý článok „APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix

Letos v lednu během CES 2023 AMD odhalilo své nejnovější mobilní procesory (nebo jak se dříve říkalo APU) Ryzen 7040 „Phoenix“. Jsou to vlastně nejpokročilejší procesory AMD, protože už mají jádra Zen 4 na monolitickém křemíku vyráběném 4nm procesem, navíc i s integrovanou grafikou architektury RDNA 3. Ale na rozdíl od předchozích generací AMD oznámilo jen výkonnější 35–45W modely, bez 15W modelů mainstreamové řady U. Celý článok „Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *