Ruský jaderný průmysl chce přejít na vlastní ARM počítače Bobr

Ruský atom budou kontrolovat Bobry

Rusko má po svém útoku na Ukrajinu a uvalení sankcí problémy s dostupností počítačového hardwaru a podobně jako třeba Čína se snaží o nějaké vlastní domácí alternativy. Pokud se odhlédne od kontextu, vznikají tím zajímavé nestandardní platformy, jakou je i nové PC, které teď chce vyrábět firma Delta Computers. Používá v něm lokálně vyvinutý procesor, ovšem jak už to chodí, také dost zastaralý. Výrobcem je přitom ironicky odnož Rosatomu.

Delta Computers, dceřiná firma státního podniku Rosatom zabývajícího se mimo jiné jadernou energetikou, pro potřeby tohoto koncernu vyprodukovala počítač, který je postavený na čipu Baikal M1 (BE-M1000) od Baikal Electronics, o němž jsme už dříve psali. Jde o 28nm SoC s osmi jádry ARM Cortex-57 a příslušnou konektivitou.

Jader je sice osm, ale jde o starou mikroarchitekturu patřící zhruba do roku 2014, přičemž Baikal CPU dostal na trh až s několikaletým zpožděním. Spolu s nízkým taktem 1,5 GHz tedy nejde o moc výkonný procesor, i v mnohojádrovém výkonu budou nejlevnější aktuální procesory mnohem dál. Nemluvě o tom jednojádrovém, který je pravděpodobně pod úrovní Raspberry Pi 4. To už běží na výše taktovaném Cortexu-A72.

Baikal BE-M1000 (Zdroj: ITWeek.ru)

Tip: V Rusku vyrábí počítače s vlastními ARM procesory, Baikal M s osmi jádry Cortex-A57

Delta Computers tento SoC osazuje do malé desktopové skříně (použitelné ve starém smyslu slova, kdy desktop znamenal počítač ležící naplocho pod monitorem oproti „tower“ skříním, ale na jiných fotkách stojí i vertikálně).

Počítač Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000 (zdroj: Delta Computers)

Počítač se jmenuje pikantně Bobr (Bobjór, бобёр) a běží na něm ruský Astra Linux. Opět kvůli nezávislosti a bezpečnostním ohledům, ale nic jiného stejně nezbývá, protože ARM verze Windows nejspíš tento exotický procesor a jeho periferie nepodporuje.

Počítač Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000 (zdroj: Delta Computers)

Zatímco deska a CPU jsou nestandardní, počítač používá běžný zdroj typu ATX a paměti DDR4 (až 64 GB) a disky HDD či SSD, které asi obvykle budou dodávány ze zahraničí (na SSD ale lokální ruský projekt existuje). Počítač má klasickou konektivitu USB 3.0 a 2.0, PS/2 pro klávesnici, sériový port, dva adaptéry Ethernet, zvukovku a obrazový výstup HDMI. Uvnitř by měly být sloty PCIe 3.0 ×8 na rozšíření, zvolená skříň ovšem vyžaduje nízkoprofilové karty.

Zdá se, že výroba má za cíl nikoliv běžný ruský trh, ale použití přímo interně v Rosatomu a státní energetické infrastruktuře. Rosatom nakoupil první várku těchto počítačů a nyní jsou údajně testovány. Cílem je mít eventuálně počítačovou infrastrukturu v kritickém energetickém odvětví zcela pod kontrolou a nezávislou na použití západní techniky.

Deska pro procesor Baikal BE-M1000 (zdroj: ITWeek.ru)

Nicméně procesory Baikal se momentálně nevyrábí, jsou totiž navržené pro 28nm proces TSMC. Tato tchajwanská společnost zřejmě respektuje sankce a odmítla další výrobu. Současné dodávky těchto počítačů tedy asi využívá vzorky a šarže, které Baikal stihl vyrobit do ukončení spolupráce s TSMC, a je otázka, kolik jich ve skladech dokáže najít. Až dojdou, může být po bobrech, pokud se firmě nepovede přepracovat návrh pro výrobu v čínských továrnách SMIC. To nemusí být úplně přímočaré. Už dosažení jen 1,5 GHz u čipů vyráběných na 28nm procesu TSMC naznačuje, že fyzická implementace mohla být pro Baikal trošku výzvou.

Zdroje: Tom’s Hardware, 3DNews

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

MediaTek Dimensity 9300: Procesor pro telefony s 8 velkými jádry

Qualcomm příští rok přinese na trh notebooky s výkonnými ARM procesory Snapdragon X Elite založenými na jádru Oryon původně od firmy Nuvia založené inženýry z Applu. Hodně zajímavý ARM procesor ale chystá také MediaTek. Jeho Dimensity 9300 používá architekturu licencovanou od ARMu, ale jako jeden z mála mobilních procesorů dostal čistě samá velká jádra. A není to přitom SoC pro notebooky, ale pro telefony. Celý článok „MediaTek Dimensity 9300: Procesor pro telefony s 8 velkými jádry“ »

 •  
 •  
 •  

Technologie FSR v mobilech, Qualcomm a Samsung spojí síly s AMD

TechPowerUp v pondělí upozornil na zprávu leakera, který vystupuje na Twitteru pod přezdívkou Revegnus (či handlem Tech_Reve) a vypouští různé zprávy o mobilních telefonech. Ten přišel s informací, podle které se AMD ve vývoji upscalingu pro hry (který se používá pro zvýšení jejich snímkové frekvence tím, že se sníží interně zpracovávané rozlišení) s Qualcommem a Samsungem a všechny tři firmy by používaly technologii FSR. Celý článok „Technologie FSR v mobilech, Qualcomm a Samsung spojí síly s AMD“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Bude to strašne pomalé, ale ak to bude optimalizovaný OS, so základnými programami. Je fajn že sa snažia, ale pokiaľ nebude informácia, že Rusko do toho bude investovať, do vývoja, niekoľko rokov, v sumách nie malých, potom je to mŕtva vec.

  Tiež by mali skôr pracovať na MIPS.
  Kedže je to ARM, prepokladám, kúpili si licenciu, kompletnú schému, skontrolovali, možno urobili nejaké drobné zmeny (o čom skôr pochybujem), a… nič v zlom, len pokiaľ to ešte nezvádnu vyrobiť v Rusku, je to skôr len test, či to zvládnu, či sa im oplatí do toho investovať.

  1. A jak z toho budeme těžit my? Na základě čeho to jakkoli pozitivně hodnotit? Na druhou stranu nás nemusí nic mrzet. Být to plně použitelný RISC-V, tak uštědřili ránu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *