Rusko má vlastní serverová CPU Baikal-S. Chystají 6nm 128jádro

Rusko pokročilo ve vlastních procesorech

V létě jste si mohli přečíst zprávu o tom, jak si v Rusku teď vyrábí (přesněji řečeno, navrhují, výroba bude u TSMC) vlastní ARM procesory Baikal-M, které se montují i do počítačů určených pro státní zprávu. Šlo o poměrně zastaralý SoC ještě s úplně prvními 64bitovými jádry Cortex-A57. Ale teď už má stejná firma o dost lepší procesor: 48jádro s novější architekturou, které by mohlo zastoupit levnější serverové Xeony a Epycy.

BE-S1000

Firma Baikal teď oficiálně poodhalila serverový procesor Baikal-S, či podrobnějším označením BE-S1000 (objevuje se také označení BE-S1000X, je možné, že to bude finální verze, zatímco BE-S1000 je označení předprodukčních čipů). Jde o 48jádrový procesor, jenž běží na frekvenci 2,0 GHz v základu a 2,5 GHz v maximálním boostu – zatím není známo, zda je tento boost možné dosáhnout na všech jádrech (třeba při nějakých zátěžích málo vytěžujících FPU/SIMD), nebo jen s nižším počtem aktivních jader.

Jako architektura už by měl být použitý Cortex-A75 z roku 2017 s 64/64KB L1 cache a 512KB L2 cache. Jde o jádro, které bylo třeba v Snapdragonu 845. Podporuje už novější instrukční sadu ARMV8.2A a také by mělo mít o dost lepší IPC než Cortex-A57 v předchozím čipu, i když nebude pro serverový SoC ještě tak dobré, jako Neoverse N1 (což je upravený Cortex-A76). Zde má ruská firma pořád určité zpoždění v implementaci proti aktuálně dostupné a jinde již reálně používané technologií od ARMu.

Procesor Baikal BE-S1000 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

TDP procesoru je 120 W, což není na 48 jader špatné, ale je třeba pamatovat, že výkon na jedno jádro nebude na dnešní poměry nic moc a aktuálnější architektura ARMu by se stejným rozpočtem asi dokázala víc. Výroba by měla být na 16nm procesu TSMC s FinFETy, což není už úplně aktuální technologie, ale ze starších technologií pořád přináší výrazně lepší výkon a energetickou efektivitu proti již skutečně zastaralému 28nm procesu (na kterém jsou vyráběné Baikaly-M).

Procesor má 32MB L4 cache, jádra jsou ve 12 čtyřjádrových klastrech, kde v každém je sdílená 2MB L3 cache. V SoC je integrovaný šestikanálový řadič pamětí DDR4-3200 s ECC, je možné osadit až 768 GB. Procesor má také řadič PCI Express 4.0 s 80 linkami, kde 48 linek lze také používat jako koherentní rozhraní CCIX. Integrovaná jsou také dvě gigabitová rozhraní Ethernet a nějaká USB, UARTy a GPIO.

Schéma procesoru Baikal BE-S1000 (Zdroj: Baikal Electronics)

Jak se patří na serverový procesor, je podporováno spřažení více CPU na jedné desce, maximálně je možné mít až čtyřprocesorovu (4S) sestavu, snad s použitím oněch rozhraní CCIX. Procesor používá socket LGA 3467 a má podobné rozměry jako Xeony do LGA 3647, rozměr CPU je 58,0 × 75,5 mm. Je možné, že socket je podobný, aby se ušetřilo při jeho výrobě a montáž chladiče mohla být kompatibilní s Xeony.

Baikal BE-S1000 (Zdroj: Baikal Electronics)

RISC-V v management enginu

Procesor je sice založený na architektuře ARM, ale našla si do něj cestu i volná instrukční sada RISC-V. Řídící jednotka procesoru starající se o také o Secure Boot a podobné funkce (možná také o technologie vzdálené zprávy) totiž není na bázi ARMu, ale používá jádro RISC-V. Je možné, že v budoucnu by Baikal chtěl architekturu ARM opustit a přejít na tuto instrukční sadu úplně, nicméně to by při dnešním stavu hardwarového i softwarového ekosystému asi bylo něco, co může nastat až za několik let, kdežto ARM je pro serverovou roli nyní již docela dobře připraven.

Baikal BE-S1000 má být schopen konkurovat slabším starším Xeonům a Epycům Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Alternativa ke starším Xeonům a Epycům

Firma již také ukázala nějaká čísla o výkonu těchto CPU, která můžete vidět na slajdech. Podle výrobce by procesor Baikal BE-S1000 (nebo BE-S1000X) už měl zhruba být schopný nahradit starší a levnější serverové procesory x86, například Intel Xeon Gold 6148 (20jádro Skylake-SP) nebo AMD Epyc 7351 (16jádrový Zen, první generace Naples), oboje z roku 2017. Případně Huawei Kungpeng 920 (také ARM) z Číny. Nicméně protože Baikal BE-S1000 ještě asi neexistuje ve finální podobě, jsou toto asi jen předběžné odhady, ne reálně naměřený výkon.

Odhad výkonu procesoru Baikal BE-S1000 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Je třeba říct, že toto CPU není ještě úplně připravené k vydání. Momentálně je novinka to, že již jsou k dispozici první fungující vzorky křemíku, které se podařilo rozběhnout (tzv. bring-up) a také úspěšně nabootovat. Od tohoto stádia může ještě nějakou dobu trvat, než budou k dispozici poměrně normálně fungující inženýrské vzorky a pak eventuálně sériově vyráběné procesory. Ale pokud půjde vše rychle, mohla by komerční výroba a prodej začít třeba za 9–12 měsíců (přičemž vzorky pro zákazníky mohou být dodávány dříve).

Plánovaný objem výroby Baikalu BE-S1000 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Tomu celkem odpovídá avizovaný plán firmy, která chce mít údajně do konce roku 2022 vyrobených prvních cca 10 000 kusů těchto procesorů a poté výrobu více rozjet v průběhu roku 2023, kdy má být vyrobeno nějakých 30 000 kusů. Nejde o nijak velké série, je ale třeba pamatovat na to, že jde o produkt s poměrně úzkým zaměřením na ruské vládní úřady a podobné subjekty. Mimo ruský trh a obecně ve volné konkurenci proti technologicky lepším dnešním procesorům AMD, Intel či třeba Ampere pro něj asi uplatnění moc nebude, pokud mu u odběratele nezabere onen faktorem lokálního (a tedy kontrolovaného) dodavatele.

Příští verze se 128jádry na 6 nm. Ale až v za čtyři roky

Do budoucna firma ale plánuje i o dost silnější procesory. Druhá generace těchto serverových CPU, Baikal-S2 (asi BE-S2000) má už mít instrukční sadu ARMv9 s jádry Neoverse N2 na taktu 3,0 GHz nebo víc. V čipu už má být rovnou 128 těchto jader a má být vyráběný na 6nm procesu, asi opět u TSMC. Tento procesor již bude mít osmikanálový řadič DDR5 a má již být konkurenceschopný proti dnešním Epycům 7003 Milan s jádry Zen 3, ovšem na rozdíl od nich již bude obsahovat podporu PCI Express 5.0 (až 192 linek).

Roadmapa serverových CPU Baikal ukazující generaci Baikal-S2 Zdroj: Baikal Electronics, via Dmitrij Kuzněcov/Twitter

Toto CPU ale bude hotové až za dlouhou dobu, v roadmapě je naplánováno až na rok 2025, takže ruská firma pořád bude ve skluzu oproti tomu, co budou nabízet globální výrobci CPU.

Zdroje: Baikal Electronics, techPowerUp, Dmitrij Kuzněcov/Twitter (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

6nm Radeon RX 6500 XT jde na trh: raytracingové GPU jen za 199 $

Kromě grafických karet Nvidia GeForce RTX 3050, které se mají začít prodávat 27. ledna, tento měsíc přijdou na trh také další, a ještě levnější nové grafiky: Radeon RX 6500 XT od AMD, což bude ještě levnější karta s podporou ray tracingu pro dostupná herní PC. Tato grafika by dokonce mohla do jisté míry zůstat stranou zájmu kryptotěžařů, takže by mohla být o něco lépe sehnatelná něž vyšší modely. Celý článok „6nm Radeon RX 6500 XT jde na trh: raytracingové GPU jen za 199 $“ »

 •  
 •  
 •  

AMD uvádí Ryzen 6000: 6nm Zen 3+ se superrychlým iGPU RDNA 2

Na lednových veletrzích CES vydávalo AMD v poslední době své nové notebookové procesory, a letos to nebude jinak. Byl odhalen Ryzen 6000, první 6nm APU od AMD, které zároveň přináší podporu rychlých pamětí DDR5 a LPDDR5. A hlavně zcela novou integrovanou grafiku s architekturou RDNA 2, která nastaví nový standard v herním výkonu. Ale tyto procesory mají také další významné novinky, které notebookům na bázi Ryzenů doteď chyběly. Celý článok „AMD uvádí Ryzen 6000: 6nm Zen 3+ se superrychlým iGPU RDNA 2“ »

 •  
 •  
 •  

Máme takty a foto Ryzenů 6000: 5 GHz, 6nm, RDNA 2 iGPU a USB4

Na CES 2022 AMD odhalí novou generaci procesorů – Ryzeny 6000 pro notebooky, první APU s integrovanou grafikou architektury RDNA 2, podporou pamětí DDR5 a také první procesory této značky vyráběné na 6nm procesu. Před odhalením už teď unikly obrázky procesoru a také parametry nejvýkonnějších modelů, které se chystají. Ryzeny 6000 by mohly být zajímavé, přinesou například vyšší jednovláknový výkon. 6nm proces totiž zvedne takty. Celý článok „Máme takty a foto Ryzenů 6000: 5 GHz, 6nm, RDNA 2 iGPU a USB4“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Činnosť sympatická, len problém je, 1. licencia od ARM 2. výroba v TSMC.
  Budú mať vlastné procesory, ale stále zavislosť na USA. Ako ukázal Huawei. Kým nemáš doma výrobu, máš problém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *