Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov

Záver

Na chladiče SSD s ventilátormi sa mnohí pozerajú cez prsty s tým, že „poriadny pasív musí v tejto energetickej triede stačiť“. Je to ale trochu zložitejšie. Priame ochladzovanie rebier ventilátorom má zmysel aj u chladičov SSD. To však iba niekedy a vhodnosť aktívneho riešenia sa ani tak neodvíja od použitého SSD ako od prostredia, v ktorom funguje. A keď sa hodí aj do toho vášho, tak chladič Axagonu (CLR-M2FAN) pri výbere nemôžete prehliadnuť.

Záver

Odštartujeme to dôležitým upozornením: Neporovnávajte s rovnakou váhou výsledky Axagon CLR-M2FAN s výsledkami pasívnych chladičov. V testoch realizovaných v jednotnom prostredí to môže byť totiž trochu (dosť) mätúce, keďže aktívne chladiče vynikajú v iných prostrediach ako konštrukcie bez ventilátora. Pri testovaní za rovnakých podmienok sa tak neukážu prednosti buď jedného alebo druhého riešenia. Aktívne chladiče totiž začínajú dávať zmysel tam, kde sa už pasívne „trápia“, pretože modely bez ventilátora narážajú na pomalšie odvádzanie tepla do okolia.

Bez ohľadu na spotrebu chladeného SSD majú slušné aktívne chladiče SSD, medzi ktoré sa radí aj Axagon CLR-M2FAN, navrch v systémoch s poddimenzovaným prietokom vzduchu, kde pasívne modely začínajú strácať. Ale nemožno sa  čudovať, že vo veternom tuneli optimalizovanom na čo najvyššiu efektivitu systémového chladenia Axagon CLR-M2FAN za viacerými pasívnymi chladičmi zaostáva i napriek tomu, že má vlastný ventilátor. V prostredí bez systémového chladenia by sa tieto pomery prevrátili – chladiaci výkon pasívnych riešení by klesol podstatne viac ako u aktívnych chladičov.

Toľko k upozorneniu, aby ste na základe porovnania s výsledkami pasívnych chladičov aktívny chladič Axagon neodsúdili. Jeho pole pôsobnosti má iné parametre, aké obvykle panujú v stolových počítačoch s intenzívnou cirkuláciou vzduchu. Kde teda s Axagon CLR-M2FAN? Napríklad do počítačov SFF, rôznych kioskov, v kombinácii s výkonnými SSD eventuálne i do notebookov (pokiaľ to priestor umožňuje) a skrátka všade tam, kde sa pre pasívne chladiče nedá zabezpečiť dostatočný prietok vzduchu systémových ventilátorov.

Chladič CLR-M2FAN sa hodí i tam, kde sú zvýšené nároky na chladenie SSD, ale dodávané pasívne chladiče na základných doskách sú aj popri intenzívnom prietoku vzduchu v skrinke výrazne slabšie a zároveň výkonnejšie pasívy sú už príliš vysoké. To je typická situácia pri potrebe SSD nainštalovať do slotu, ktorý zvrchu obmedzuje konštrukcia grafickej karty. Tá, navyše, môže vzduch okolo SSD svojou prítomnosťou zahrievať a zhoršovať mu podmienky na fungovanie. Do takéhoto prostredia sa Axagon CLR-M2FAN takisto hodí. Prirodzene sa ale budete musieť zmieriť so zvukom, ktorý ventilátor chladiča vytvára. Jeho charakteristika sa blíži k zubárskej vŕtačke (najmä smerom k maximálnym otáčkam so zvýrazňujúcimi sa frekvenciami 4–8 kHz), takže nie je ktovieako príjemný, ale to sa vo vysokých rýchlostiach týka všetkých takto malých ventilátorov.

Dobrá správa je, že po výraznom spomalení, keď už chod chladiča SSD prehluší iný komponent, chladiaci výkon Axagon CLR-M2FAN dramatický neklesá. Hlučnosť oproti maximálnemu výkonu je neporovnateľne nižšia, ale rozdiely v zahrievaní sú z pohľadu radiča iba 4 °C. Isteže, na SSD s vyššou spotrebou (než je 6 W nášho Samsung 980 Pro) bude rozdiel väčší, špeciálne s modelmi s podporou PCIe 5.0, ale to nič nemení na tom, že vo svojej výškovej kategórii bude chladič CLR-M2FAN  v nepriaznivom prostredí jedna z najlepších možností, a to i na hranici minimálnych otáčok, pri už pomerne tichej prevádzke.

Po dobre premyslenom výbere pri optimálnom nastavení ventilátora môže byť chladič Axagon CLR-M2FAN na chladenie SSD jedna z najvhodnejších možností. Hoci treba dodať i to, že pre väčšinu používateľov bude v bežných zostavách (t.j. s efektívnym prietkom vzduchu systémových ventilátorov) rozumnejšia voľba niektorý z efektívnejších pasívnych chladičov. Samozrejme za predpokladu, že ten nebude kolidovať s grafickou kartou. Tu treba znovu a naposledy zdôrazniť, že Axagon CLR-M2FAN sa toto týkať nebude, je to nízky chladič.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, marcovú. Celý článok „Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách

Kúpa sieťovej karty je v niektorých prípadoch elegantnejšia možnosť ako výmena celej základnej dosky. Do takýchto situácií má Axagon pre domácich používateľov na karte PCI Express napríklad 2,5-gigabitovú kartu v podobe PCEE-G25. Tú sme vystavili veľkému porovnaniu s integrovanými adaptérmi. A ešte predtým, než sa do neho pustíte, jedna otázka: Dokážete odhadnúť, akú môže taká jednoduchšia sieťová karta spotrebu? Celý článok „Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za zaujíimavý test.
    Nech sa na to pozerám ako chcem je tento chladič pre mňa fail keď pri plnej rýchlosti je rovnaký ako Axagon CLR-M2L3 a pri najnižšej výrazne zaostáva. Nechce sami veriť žeby bol na tom lepšie Axagon CLR-M2L10 v prakticky každej situácií určite pri minimálnych otáčkach a povedal by som že aj pri maximálnych.

    1. Autor se snaží vydolovat nějaká pozitiva. Podle mého ale Axagon tento chladič nekoncipoval pro tak nesmyslně úzké zaměření.

      1. Koncipovať aktívny chladič tak, aby pri podobných rozmeroch v systéme s intenzívnym prietokom vzduchu porážal čo i len priemerné pasívne riešenia, sa ale dosahuje asi len ťažko. Z pohľadu použitia v bežnej zostave (so slušnejším systémovým chladením) je tak asi potrebné zatracovať dizajn aktívnyhc chladičov SSD ako taký…

        1. Systém takto prostý průvanu je spíše hypotetický konstrukt. Prostor pro použití se zužuje s nelogičností nasazení výkonného disku v typicky spíše méně výkonném počítači malého formátu (kde nám bude přebývat 20 cm přívodního kabelu). Axagon tady podle mě cílí hlavně na hráče-„frikulíny“, proto si myslím, že by měl být posuzován přísněji.

          1. Niečomu ako „chladiče SSD do herných počítačov“ príliš nerozumiem. Hráč len tak k plnému výkonu, aby dochádza k nejakému výraznejšiemu zahrievajú, SSD len tak nedostane. V hernej záťaži je spotreba SSD z maximálnej spotreby zlomková a chladič v podstate nič nerieši ani u najvýkonnejších modelov.

    2. Uvidíme, ako sa veci vyvinú, po teste Gelid IceCap Pro (a možno i re-teste XPG Storm), ako technicky dobrý návrh Axagon CLR-M2FAN je. To už nasadíme aj prostredie bez prietoku systémových ventilátorov, kde bude u pasívnych chladičov dochádzať k výrazne väčšiemu zhoršeniu ako u aktívnych.

      Zatiaľ napíšem hypotézu, že pri takýchto rozmeroch výrazne efektívnejší nebude žiadny aktívny chladič. To porovnanie s CLR-M2L3 v prostredí, ktoré je viac-menej šité na mieru pasívnym riešeniam, je trochu neférové, ako je uvedené i v texte článku. Tam, kde nie je prietok vzduchu obmedzujúci faktor, bude aktívny chladič s pasívom 35 × 18 × 7 mm holt strácať aj na tieto veľmi jednoduché a hliníkové monolity, pokiaľ majú dobre členitý povrch rebrovania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *