Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude

Zdá sa, že definitívne odzvonilo legendárnemu Acceelero Sx

Najpopulárnejšia séria samostatných chladičov na grafické karty má svoje dni spočítané. Predchodca Accelero S3 (S1 rev. 2) bol v časoch najväčšej slávy na každej druhej grafike. Predaje sa však pomaly prepadali a tento revolučný dizajn strácal na užitočnosti. Vyústilo to až v to, že sa aktuálne objavil na listine „nepokračujúcich“ produktov (EOL) a žiadna budúcnosť Accelero Sx už podľa všetkého nečaká.

V utorok prišiel web Fanlesstech s pomerne smutnou správou – chladič GPU Accelero S3 sa prestal vyrábať. Toto tvrdenie potvrdzuje i status (EOL) na produktovej stránke. Ak teda o kúpe tohto chladiča už dlhšie uvažujete, ale k akcii ste sa ešte nedostali, máte jednu z posledných príležitostí. Vyzerá to tak, že na skladoch je ešte pomerne dosť kusov a ich dopredaj zrejme nebude okamžitý. Záujem o tieto chladiče totiž je už pomerne nízky, čo vysvetľuje i tento rázny krok Arcticu.

Podľa slov marketingového špecialistu Arcticu, Roberta Philippa, to nevyzerá, že by bola štvrtá verzia Accelera S v nejakých náčrtoch a plánoch nasledujúcich dní. Na otázku, či sa chystá nejaká náhrada reagoval nasledovne: „No, unfortunately we don’t have any fanless GPU cooler at the moment. Neither I heard any news about any fanless GPU being designed right now“.

A hoci tu máme už taký menší nekrológ, veríme, že sa nejakého vylepšeného dizajnu, podobného tomute, ešte raz dočkáme. Dôvodov, prečo je záujem o túto jedinečnú konštrukciu minimálny, je hneď niekoľko. Najzásadnejší je samozrejme obrovský rozmach trhu nereferenčných grafických kariet.  Každá firma má na jednom čipe hneď niekoľko variantov, ktoré sú tiché a efektívne zároveň. Potom je tu ale ešte aj ten fakt, že pre Accelero Sx prakticky neexistuje karta, na ktorú by bol vhodný.

Rozteč dier je síce stále kompatibilná, ale treba brať do úvahy to, že ide primárne o pasívny chladič, ktorý zvláda TDP okolo 120 W. To boli v minulosti najmä GeForce 8800 GT a podobné karty postavené na jadre Nvidia G92 a z Radeonov najviac HD 38×0 a HD 48×0. Po tomto období sucha (čo sa týka nereferenčných kariet) sa už začala situácia menit k lepšiemu. Teda, ako pre koho, pre Arctic Accelero Sx skôr k horšiemu. Ale hotových kariet s čím ďalej lepšími chladičmi výrazne pribúdalo.

Súčasných modelov, na ktoré by Accelero Sx stačilo, je už pomerne málo. S tepelným výkonom sa zmestia ešte nižšie modely Nvidie (GeForce GTX) a z aktuálnych Radeonov (Navi) žiadny. A 120-wattová RTX 570 už takisto dožíva a hľadať pri nej prienik (s Accelerom Sx) je asi rovnaký nezmysel ako čakať na to, že predaje Arcticu zlepšia low-endové Radeony, ktoré majú ešte nejaký ten piatok pred vydaním.

Na výkonnejšie karty má Arctic i naďalej chladiče Extreme, ktoré sú už od výroby vybavené ventilátormi. Pridať ventilátor a zvýšiť tak TDP je síce možné aj na Accelero S3, ale treba poznamenať, že šlo predovšetkým o pasívny chladič. A dizajnu s menšou vyžarovacou plochou, ale zato s rebrami poriadne naširoko, priame aktívne ochladzovanie výrazne nepolepší. A hlavne už potom ide o naozaj hrubý chladič. Teda pokiaľ nepoužijete minimalistické moduly Twin Turbo, ktoré sú z dnešného pohľadu pomerne vtipné. No, v každom prípade sa Arcticu a chladičom Accelero Sx skláňame, v ponuke vydržali naozaj mimoriadne dlho a vyriešili niekoľko neriešiteľné hlučných grafických kariet. Za to im vzdávame hold a jeden kúsok zo série prechovávame i v redakcii – zapečatený AC Accelero S2 rev. 2 v pôvodnom balení. Tak keby to už nakoniec nedopadlo inak, vďaka za všetko Accelero S!

Redakčná relikvia Acceelro S1 rev. 2. s etiketou, ktorá informuje o rozšírenej podpore GeForce 9600 GT či Radeonoch série HD 3800


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky

Popularita samostatných chladičov na grafiky je dávno preč. Zabila ich iniciatíva výrobcov grafických kariet, ktorí už produkujú nereferenčné modely so špičkovým chladením. V mnohých ohľadoch častokrát i lepším, než sú univerzálne chladiče, čo sa predávajú zvlášť. Tie však stále majú zmysel, „lacné“ karty s neefektívnym dizajnom stále existujú a v kombinácii s preživším Accelerom môže výsledok stáť za to. Čo poviete? Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky“ »

  •  
  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Jedna taká relikvia mi leží na poličke na HD4850 😀 Bol to parádny chladič, s jednou Noctuou na vrchu to bolo tiché a teploty do 55°C

  2. Mi zvlášť chybět nebude, znouzectnost, zvládnu si představit lepší konstrukci. Vždyť v sadě nedostanete ani doplňkové chladiče, takže se jeví i dost draze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *