Skříň Thermaltake umožňuje otočit všechny karty PCIe vertikálně

Thermaltake A700 TG: parádní skříň s možností otočit všechny karty na výšku

Určitě jste si toho už všimli: některé PC skříně teď mají místo klasické pozice PCI Express kolmo na desku dvě-tři záslepky otočené na výšku. Má to účely praktické i dekorativní (grafická karta je v plné kráse vidět proti oknu v bočnici). V Thermaltake si zřejmě řekli, že mít takto jednu kartu je nic a přišli se skříní, v které jsou na stojato úplně všechny sloty PCI Express. Ale dají se i otočit zpátky.

Thermaltake A700 TG je docela luxusně vybavená velká skříň typu ATX vyrobená z 5mm temperovaného skla (bočnice) a hliníku, z něhož je tvořen vrch a čelní panel, jenž je hladký a designově hodně jenoduchý a čistý. Absence „agresivního herního designu“ bude patrně pro řadu lidí plus. Je to taky skříň hodně velká – rozměry jsou 58,2 × 29,4 × 59,6 cm, prázdná váha 20,05 kg.

Ono vertikální montování karet je asi nejvíce vyčnívajícím rysem této skříně. Skříň má na zadním panelu osm záslepek pro karty PCI/PCI Express, které můžete na fotografiích skříně vidět všechny ve vertikální poloze. Deska je ovšem ve skříni položená zcela klasicky, což znamená, že při této montáži karet musí všechny být osazené v kabelových prodlužkách (riserech).

Toto nezvyklé uspořádání ovšem není pevně dáno. Na obrázcích zde to neuvidíte, ale tento panel se záslepkami/štěrbinami se dá odšroubovat a otočit – takže pak budou záslepky zachovávat klasické uspořádání a karty se budou zasouvat rovnou do slotů desky.

Thermaltake toto označuje jako rotační design. Při osazení většího množství různých karet (když teda osadíte nějakou workstation desku, která nemá sloty ob jeden, jak je to dneska časté), bude lepší karty dát standardně kvůli nepořádku, který by až sedm riserů dělalo. Ovšem pokud byste chtěli třeba jenom SLI/CrossFire dvou grafických karet, pak bude dávat smysl je posadit vertikálně. Teplý vzduchu okolo jejich chladičů bude totiž moci volně stoupat pryč, takže se budou mnohem méně péct, nežli při zasunutí do desky. O chlazení čipsetu a modulů M.2 nemluvě. Vertikální montáž má pak ještě jednu výhodu – karty se neprohýbají svou vahou, stojí totiž na kovové konstrukcí.

Skříň je modulární a rozebíratelná i mimo tento detail. Velké rozměry prakticky nekladou limity pro délku karet (42 cm), zdroje (22 cm) nebo výšku chladiče CPU (20 cm), lze také používat desky E-ATX. Dopředu, nahoru, dozadu, dolů a dokonce i na pravý bok lze osadit radiátory, kromě 360mm i 420mm (vršek, pravý bok) a také 180mm a 360mm (s 18cm ventilátory, na horní panel a předek). Ventilátory lze použít i 200mm (předek/vršek), vzadu je pozice pro 140mm a dole pro 120mm větráky. V základní dodávce by měly být dva 140mm ventilátory s 1000 otáčkami za minutu.

Skříň má podporu pro až deset 2,5″ nebo sedm 3,5″ disků, které mohou být viditelně ve dvou koších, nebo schované na pravém boku skříně. Ale nenajdete pozici pro optickou mechaniku – dovnitř by se asi vešla, tato možnost je ale asi vynechaná kvůli designu a obecnému odklonu od interních optických mechanik v PC tohoto typu. Za pozornost stojí čelní panel, kde jsou dvě USB 2.0, dvě USB 3.0 a také USB typu C. A nechybí ani magnetické protiprachové filtry.

Thermaltake A700 TG má ale kromě již zmíněné značné velikosti ještě tu nevýhodu, že je docela drahá. Cena je 340 eur, což by v ČR bylo asi 8800 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potvrzeno: Z490 desky podporují i CPU Rocket Lake. I s PCIe 4.0

Intel minulý týden oficiálně oznámil procesory Comet Lake-S a s nimi novou generaci desktopové platformy se socketem LGA 1200. Comet Lake nemá nějakou novou konektivitu, která by nový socket potřebovala, ale má to svoje opodstatnění. Už totiž je doloženo, že Z490 desky už mají připravenou kompatibilitu s PCI Express 4.0 a Gigabyte potvrdil i to, že se Z490 bude dát upgradovat na příští generaci CPU s novou architekturou. Celý článok „Potvrzeno: Z490 desky podporují i CPU Rocket Lake. I s PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí Ryzeny 3 řady 3000: levná 7nm čtyřjádra s SMT, PCIe 4.0

V řadě Ryzenů 3000 s jádry Zen 2 doteď chyběl procesor levnější než šestijádro 3600, který by se dal používat do levných herních PC. To se teď změní. AMD vydává Ryzen 3 3100 a 3300X, což jsou celkem levná čtyřjádra, která přináší do lowendu jádra Zen 2, 7nm proces a PCI Express 4.0. Současně ale také už nemají vypnuté SMT jako dosud a poskytují plných osm vláken. Díky tomu by výkon měl být o dost zajímavější. Celý článok „AMD uvádí Ryzeny 3 řady 3000: levná 7nm čtyřjádra s SMT, PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Desky s AMD B550 budou v půli června/júna, odhalení za měsíc

Už dlouho se čeká, kdy AMD vydá v řadě čipsetů „500“ levnější alternativu k X570 – tedy čipset B550, potažmo A520, aby se Ryzeny 3000 daly kombinovat také s nějakými levnějšími deskami při zachování podpory PCI Expressu 4.0, kterou X470 a B450 nemá. AMD B550 a A520 má teď konečně přijít na trh a poprvé máme informaci o tom, kdy to údajně nastane: podle zprávy webu WCCFtech se budou dát koupit v polovině června/júna. Celý článok „Desky s AMD B550 budou v půli června/júna, odhalení za měsíc“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *