Site icon HWCooling.net

Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E

Balenie a parametre

Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka.

Základné parametre

ParametreAsus
ROG Rapture GT-AXE16000
Parametre
Frekvenčné pásmo2,4 GHz 4×4 + 2× 5 GHz 4×4 + 6 GHz 4×4
Čipová súprava (Broadcom)BCM4912, 4C ARM Cortex B53, 14 nm, 2.0 GHz (SoC) + 4× BCM6715 (6 GHz, 2× 5GHz, 2,4 GHz WiFi) + 2× BCM4912 (GbE Switch + ETH) + 2× BCM84891 (10 GbE ETH)
Štandardny IEEE 802.11ax/ac/n/b/a/g
Anténa8× externá, 4× interná
Operačná pamäť2 GB DDR3
Interné úložisko (flash)256 MB
Šifrovanie64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA3-PSK, WPA/WPA2-Enterprise
Zdieľanie3G/4G, HDD, Samba, server FTP a tlačový server
Sieťové konektory4× RJ-45 s 1 Gb/s (LAN), 1× RJ-45 s 2.5 Gb/s (WAN), 2× RJ-45 s 10 Gb/s (LAN)
Porty USB1× USB 3.1 gen 1, 1× USB 2.0
Tlačidlápower, LED, reset, WPS
Rozmery328 × 328 × 179 mm
Hmotnosť2352 g
Orientačná cena19 000 Kč/800 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2034" as a base selector for example: #supsystic-table-2034 { ... } #supsystic-table-2034 tbody { ... } #supsystic-table-2034 tbody tr { ... } */

Balenie a exteriér

Z predchádzajúcich testov trojice routrov, herného modelu, štýlového mesh riešenia či špičkového 10 Gb modelu vieme ľahko odvodiť, kam zapadá dnešný testovaný kúsok. Kým bežné smerovače nesú označenie RT, herné mávajú predponu GT alebo GS, podľa toho či ide o ROG Rapture alebo Strix. Za predponou modelu vidíme ešte označenie WiFi siete (AXE, teda 6 GHz) a teoretickú maximálnu priepustnosť (16000 Mbps). Už z tejto krátkej analýzy názvu sa dá povedať, že ide o najrýchlejší bezdrôtový smerovač, aký sme u nás mali. Teoretické hodnoty sú však jedna vec a prax druhá. Preto si ich samozrejme preveríme, poďme ale na to pekne po poriadku.

   

Začneme už tradične balením, ktoré nič nenecháva na náhodu a v tradičnej hernej tematike ROG predstavuje samotný router ako aj jeho hlavné funkcie. Najdôležitejšie parametre sú bezpochyby Quad-band konfigurácia a prítomnosť 10 Gb ethernetu.

Router je v pomerne veľkej škatuli chránený penovými výstuhami a okrem smerovača dostanete v balení napájací adaptér, dokumentáciu aj Cat-6 ethernet kábel pre 10 Gb pripojenie.

Ako už bolo možné z rozmerov škatule vidieť, smerovač je naozaj masívny. Jeho vonkajšie rozmeru sú o veľkosti štvroca so stranou dlhou 25 cm a na výšku má 6 cm. V prípade že započítame do rozmerov aj antény, strany sú 33 cm a 18 cm na výšku. Ide teda o poriadneho „macka“, o čom svedčí aj hmotnosť 2352 gramov. Dizajnové riešenie v tvare štvorca s 8 anténami ale nie je žiadna novinka, rovnako tvarovaní boli aj predchodcovia. Ide tak o ľahké poznávacie znamenie. Osobne tomuto dizajnu hovorím „krab“, hoci viac sa to hodilo na 8-uholníkový AX89X ako štvorcové modely Rapture GT.

Čo sa týka konektivity a ovládacích prvkov, tie sú umiestnené po stranách routra. Jedna z rovných strán ponúka tlačidlá WPS a LED, no oproti iným modelom akosi absentuje tlačidlo WiFi. Až tri strany, vrátane tej s tlačidlami, sú perforované a ponúkajú tak chladenie pre komponenty smerovača. Na piatej (nemá štvorec štyri strany?) šikmej strane je napájací konektor, tlačidlo napájania a dvojica portov USB, pričom jeden je pomalší port USB 2.0 a druhý rýchlejší port USB 3.1 gen 1 5 Gb. Vďaka rýchlemu portu viete z routra spraviť NAS po pripojení SSD s adaptérom na SATA, prípadne rámčekom pre M.2. Ja takéto riešenie používam už nejaký ten rok (popri klasickej NAS) na streamovanie filmov a funguje to viac než dobre. Zamrzí tak downgrade jedného z portov na pomalšie USB 2.0 v porovnaní s AX89X.

Najdôležitejšie porty z pohľadu konektivity routra sú samozrejme tie sieťové, ktorých je tu 7. Zľava je to štvorica čiernych 1 Gb LAN, nasleduje modrý 2.5 Gb WAN a za anténou sa ukrývajú dva biele 10 Gb RJ-45. Počet portov môže byť v porovnaní s predchodcami sklamaním, napríklad taký AX89X ponúkal až 11 portov, pričom v novinke ubudlo najmä tých pomalších 1 Gb konektorov, keďže sú len 4 a nie 8 ako u predchodcov. V preklade to môže znamenať nutnosť investície do dodatočného switchu, ak potrebujete mať pripojených viac zariadení káblom. Napríklad ja využívam AX89X takmer naplno a menší počet portov GT-AXE16000 by ma obmedzoval. Čo naopak môžem pochváliť je zvýšenie rýchlosti modrého WAN portu na 2.5 Gb, hoci ide skôr o investíciu do budúcnosti, nakoľko drvivá väčšina poskytovateľov internetu u nás ponúka pre domácnosti maximálne 1 Gb rýchlosť. Pre použitie v domácnosti bude zrejme výhodou aj dvojica 10 Gb ethernetov namiesto jedného optického SFP+, ktorý mal už spomínaný AX89X. Optický konektor nájdete skôr v podnikovom hardvéri, ale pomaličky sa začína dostávať aj do domácností, napríklad pri NAS.

Hoci sa počet portov zmenšil, čo sa ale rozhodne nezmenšilo je možnosti ich kombinácie. Router tak ponúka niekoľko neštandardných kombinácií, ktoré rozširujú jeho možnosti. Lan 1 a 2 ponúkajú agregáciu a viete tak získať 2 Gb linku. Ďalej WAN a Lan 4 ponúkajú agregáciu WAN, čiže viete mať teoreticky 3.5 Gb internetové pripojenie od dvoch poskytovateľov (u nás skôr maximálne 2 Gb) alebo viete využiť duálny WAN pri WAN porte a 10 GE 1 tak viete zabezpečiť, že aj v prípade zlyhania jedného spojenia budete mať zálohu v podobe druhého poskytovateľa.

Spodná strana už okrem popisov produktu a jednej skrutky neukrýva nič zaujímavé. Nenájdeme tu ani otvory na uchytenie smerovača na stenu, ten je navrhnutý len na používanie vo vodorovnej polohe. Naopak vrch smerovača si zaslúži extra pozornosť. Tu sa výrobca doslova vybláznil a ponúka dizajnový skvost v podobe ROG loga v prevedení nekonečného zrkadla, ktoré ako už isto očakávate, ponúka aj Aura RGB. Rozhodne ide o najkrajší router, aký výrobca predstavil, pravdou však tiež je fakt, že lesklá plocha je doslova magnet na odtlačky a prach. Preto pravidelná údržba a utieranie prachu bude nevyhnutnosťou pre zachovanie „wow“ efektu.

RT-AX89X sme si už viackrát spomenuli a porovnávali s testovanou novinkou. Hoci nejde priamo o rovnaký modelový rad, ich podobnosť nie je náhodná a v oboch prípadoch ide o top modely výrobcu. AX89X bol prvý 10 Gb smerovač v ponuke a ja ho už viac ako roka pol používam ako centrálny bod domácej siete. V úvode sme si porovnávali rozdiel v dizajne a rozmeroch, jednoduchšie na predstavu to bude ale vďaka nasledujúcim obrázkom.

Ako sami môžete vidieť,  vďaka štvorcovému dizajnu je Rapture výrazne väčší a nepomáha tomu ani jeho hrúbka. Na stole či poličke si tak musíte vyhradiť ešte viac miesta a to pritom AX89X nebol ani náhodou kompaktný router.

Prejdime k zvyšku hardvérovej a softvérovej výbavy. Hlavný rozdielom oproti predchádzajúcim modelom je tzv. Quad-band, teda router dokáže operovať s až 4 bezdrôtovými sieťami súčasne. K tradičným 2,4 a 5 GHz frekvenciám pribudla druhá 5 GHz, ale čo je dôležitejšie, aj nová 6 GHz. Tak poďme poporiadku. Druhá 5 GHz sieť sa dá využiť na prepojenie s druhým smerovačom pre formovanie AiMesh siete ako backhaul. Prípadne si môžete manuálne rozdeliť zariadenia medzi jednu a druhú 5 GHz sieť, hoci to znie skôr viac problematicky ako užitočne, no fantázii sa medze nekladú.

Čo je dôležitejšie je prítomnosť novej 6 GHz siete, ktorá ako už názov napovedá, prináša nové frekvenčné pásmo a niekoľko vylepšení. Pre využitie 6 GHz siete však potrebujete kompatibilné zariadenie, čo na rozdiel od 5 GHz nemusí byť samozrejmosť. Nové notebooky už aj z minulého roka postupne pridávali podporu, medzi smartfónmi už situácia nie je taká istá a pre priaznivcov amerického Apple mám zlé správy. Jediné zariadenie s podporou WiFi 6E je aktuálne M2 iPad Pro. Hlavnou výhodou 6 GHz siete bude jej prázdnota, teda nevyťaženosť. Čiže ide v podstate o ten istý koncept ako bola kedysi 5 GHz sieť, ktorá prinášala výrazné výhody oproti preplnenej 2,4 GHz sieti.

V súčasnosti už takmer všetky zariadenia (okrem inteligentných spotrebičov a IoT…) fungujú na 5 GHz sieti a tá sa stala rovnako preplnená ako kedysi 2,4 GHz. Vzhľadom na to ponúka 6 GHz výhodu v podobe nového frekvenčného spektra v rozmedzí 5925 až 7125 MHz, ktoré bude vo vašom okolí pravdepodobne úplne prázdne a tím pádom plne k dispozícii pre vašu sieť. WiFi 6E prináša okrem vyššej frekvencie aj väčšiu kapacitu vďaka 7 nových 160 MHz kanálom, oproti len 3 na 5 GHz sieti a tiež nepotrebuje DFS, ktoré mohlo obmedziť 5 GHz sieť kvôli radarom či satelitom. Ide tak o viacero užitočných vylepšení na úrovni hardvéru aj softvéru, ktoré by mohli byť revolučné, no osobne to nepokladám za až takú senzáciu ako bol príchod WiFi 6.

Niečo iné bude WiFi 7, ktorú čakáme v zariadeniach tento rok, ale o tom niekedy inokedy. Späť k 6 Ghz sieti. Podobne ako 5 GHz sieť má nižší dosah ako 2,4 GHz vzhľadom na vyššiu frekvenciu, to isté sa dá povedať aj o 6 GHz. Ideálna teda bude na prenosy v tej istej miestnosti, a pre vysoké vyťaženie ako 4K/8K streamy, AR/VR a pod. Čo je však trochu sklamaním, 6E neprináša žiadne vylepšenie čo sa týka rýchlosti a ide tak len o akúsi kópiu 5 GHz siete v infom frekvenčnom spektre.

Konkrétne v prípade GT-AXE16000 máme priepustnosť 4804 Mbps pre obe 5 GHz aj 6 GHz sieť a 1148 Mbps pre 2,4 GHz. Všetky frekvencie majú pritom 4 × 4 konfiguráciu. Celková teoretická priepustnosť je teda 16000 Mbps (1148+4804+4804+4804). Opäť ako vždy ide ale len o teoretickú rýchlosť a v praxi nikdy neuvidíte 16 Gbps na jednom zariadení, ba ani 4,8 Gbps, nakoľko na trhu nie sú dostupné klientské zariadenia s 4 × 4 konfiguráciou, ale len 2 × 2, a tým pádom maximálnou rýchlosťou len 2402 Mbps. Váš notebook, tablet či smartfón teda nikdy nedosiahne maximálnu prenosovú rýchlosť danej frekvencie. Jediné reálne využitie za použitia maximálnej rýchlosti je pri prepojení dvojice routrov v mesh sieti (AiMesh v tomto prípade), nakoľko routre medzi sebou dokážu komunikovať v 4 × 4 konfigurácii. Ako sme si spomenuli, tak na prepojenie smerovača a uzla sa dá použiť 5 GHz sieť, ale aj 6 GHz, no dokonca aj ethernetový kábel a je teda len na vás, ktoré riešenie použijete, ak sa rozhodnete využiť možnosti AiMesh.

Aby všetky tieto pripojenia dokázal router manažovať, výrobca ho vybavil 4-jadrovým 64-bit ARM B53 2.0 GHz procesorom Broadcom BCM4912 s frekvenciou 2 GHz a procesoru pridal 2 GB RAM, čo je najviac spomedzi doteraz testovaných Asus routrov, ale na 4 GB v Qnap QHore-322 to nemá. Okrem toho má smerovač štyri bezdrôtové čipy, jeden pre každú bezdrôtovú sieť, konkrétne ide o Broadcom BCM6715. Okrem toho je tu ešte dvojica Broadcom BCM84891 pre 10 Gb ethernetové porty. Vnútorné úložisko má stále 256 MB, ako u predchodcov.

Okrem špičkovej hardvérovej výbavy nechýba ani veľké množstvo tej softvérovej, či už ide o funkcie WiFi 6/6E ako OFDMA, TWT, BSS coloring, o ktorých sme si už hovorili, ale aj ďalšie vychytávky priamo od výrobcu. Za zmienku určite stojí AiMesh, VPN Fusion a herný WTFast, Traffic Analyzer, Adaptive QoS, AiProtection a to všetko v prostredí AsusWRT, ktoré už dobre poznáme. Nechýba ani podpora mobilnej aplikácie, no toto sú už všetko veci, ktoré opakujeme pri každej jednej recenzii Asus smerovačov a netreba ich asi pripomínať. Prejdime preto k tomu, čo nás zaujíma, výkonu novej 6 GHz siete.



Asus s hernou značkom ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka.

Metodika

Cieľom testov je preukázať reálne rýchlosti prenosov medzi routrom a klientom v prostredí panelového domu, nie v laboratórnych podmienkach. To znamená, že v okolí je množstvo iných sietí WiFi a pri teste z 10-metrovej vzdialenosti musí signál prejsť do tretej miestnosti, pričom jednotlivé miestnosti sú oddelené železobetónovými stenami, ale s otvorenými dverami.

Testy uploadu a downloadu prebiehajú za použitia aplikácie TamoSoft Throughput Test, kde vyberáme výsledky TCP uploadu a TCP downloadu. Router je pripojený k našej testovacej zostave s procesorom Ryzen 9 5900X, základnou doskou Gigabyte X570 Aorus Xtreme a k routru je pripojený pomocou 10-gigabitovej PCIe karty Sonnet Solo10G. V tejto konfigurácii predstavuje server vrámci testov.

Klientom je notebook MSI GE77 Raider s Killer AX1675i WiFi 6E kartou. Prenos trvá presne minútu. Všetky testy prebiehajú trikrát a výsledky sú priemerom z troch meraní.



Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka.

Úvod k testom

Než prejdeme k výsledkom testov, je potrebné spomenúť niekoľko detailov. GT-AXE16000 sme cez testy previedli niekoľkokrát a prvé výsledky neboli ideálne. Po komunikácii s výrobcom a niekoľkých aktualizácii softvéru prezentujeme výsledky ma firmware 3.0.0.4.388_22237-g9120e16. Vzhľadom na takmer polročný zápas sa testy tiež odohrávali na rôznych klientoch, začínali sme s MSI GE76 Raider, zároveň boli testy duplicitne vykonané aj na GT77 Titan a nakoniec to bol už spomínaný MSI GE77 Raider. Tu je dôležité spomenúť, že GE76 hoci mala Killer 1675x WiFi 6E kartu, notebook sa pod Windows 10 nevedel pripojiť na 6 GHz sieť. To isté platilo aj o našom desktope. Po aktualizácii na Windows 11 už zázračne systém 6 GHz sieť na rovnakom hardvéri videl. Kompatibilita na Windows 10 je tak otázna, hoci na viacerých fórach som v čase písania recenzie našiel príspevky, ktoré odkazovali na konkrétnu verziu ovládačov pre Intel WiFi karty, ktoré fungujú aj pod Windows 10. Berte to však ako výstrahu, že na W10 môžete mať so 6 GHz menšie či väčšie problémy.

Ďalšou zaujímavosťou hodnou pozornosti je rozdiel medzi dvomi 5 GHz sieťami, ktoré GT-AXE16000 ponúka. Pri prvých testoch som používal tú prvú, teda tú, ktorá nesie meno 5G-1. Tá funguje na kanáli 36 a prvotné výsledky, obzvlášť na väčšiu vzdialenosť, boli výrazne slabšie ako pri porovnávanom AX89X, čo samozrejme vzbudilo podozrenia. Po komunikácii s výrobom som sa dozvedel, že 5 GHz sieť ponúka rôzny výkon v závislosti od frekvencie a mnou testované nastavenie ponúka výkon 200 mW. Po prepnutí na 5G-2 sieť je možné získať výkon až 1 W a nebolo preto prekvapením, že namerané hodnoty na druhej 5 GHz sieti boli výrazne lepšie. Bez komunikácie s výrobcom by mi ani nenapadlo, že výber kanála, respektíve druhej 5 GHz siete môže spôsobiť také rozdiely vo výkone. V testoch preto uvádzame obe 5 GHz siete ako aj nový 6 GHz.

V bezprostrednej blízkosti


Novinka v testoch rýchlosti WiFi dosahuje veľmi dobré výsledky a až na jeden prípad prekonáva AX89X v uploade aj downloade na krátku vzdialenosť. Zaujímavosťou je už spomínaný nižší výkon prvej 5 GHz siete, ktorý je viditeľný najmä pri uploade, kde aj zaostáva za AX89X. Taktiež si všimnite, že rozdiel v rýchlostiach 5 a 6 GHz frekvencií sú naozaj len v jednotkách percent a vzhľadom na odchýlku merania by sa dalo povedať že až zanedbateľné. Tým sa potvrdzuje predpoklad, že 6 GHz sieť žiadne výrazne rýchlostné rozdiely neprinesie a budeme si tak musieť počkať až na WiFi 7.


Zo vzdialenosti desať metrov


Testy pri väčšej vzdialenosti sú ešte zaujímavejšie. 1 W 5G-2 sieť dosahuje takmer zhodné výsledky pri uploade aj downloade čím dosiahla prvé a druhé miesto. Naopak 6 GHz sieť skočila z posledného miesta pri uploade na prvé miesto v downloade, čo je naozaj úctyhodné. Takisto si všimnite stabilitu AX89X a tiež slabšie výsledky 200 mW 5G-1 siete, ktorá v oboch prípadoch skončila až za starším AX89X.


Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Porovnávali sme spotrebu pri káblovom aj čisto bezdrôtovom pripojení. AX89X dosahoval 13,5 W pri bezdrôtovom režime a 15,3 W pri použití 10 Gb ethernetu. GT-AXE16000 je na tom len o máličko horšie s hodnotami 14,4 W a 15,7 W. Ani veľké RGB podsvietenie či dvojnásobok čipov a bezdrôtových sietí tak neprináša žiadne výrazne zhoršenie spotreby oproti staršiemu modelu.



Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka.

Záver

Asus ROG Rapture GT-AXE16000 je ďalší extrémny počin taiwanského výrobcu, ktorý vám už pri prvom pohľade vyrazí dych. Dizajnová stránka je naozaj špičková a rozhodne najlepšia, akú sme zatiaľ videli. No vzhľad rozhodne nie je to, prečo si bezdrôtový smerovač kupujete. Ani tu však nový Rapture neponúkne nič iné, len to najlepšie a v tomto konkrétnom prípade štvoricu sietí vrátane horúcej 6 GHz novinky.

Ako sme však podľa papierových parametrov predpokladali, žiadna revolúcia sa nekoná a 6 GHz sieť je skôr doplnkom k existujúcim 5 GHz sieťam s tou výhodou, že ponúkne prázdnu „diaľnicu“ pre vaše najnovšie zariadenia, či už ide o desktop, notebook či smartfón. Vďaka novému rozsahu frekvencií a šírke pásma sa nebudete musieť báť o preťaženie či rušenie, čo je prípad najmä v panelových bytovkách. Žiadne výrazné navýšenie rýchlosti sa ale nekoná, stále v praxi uvidíme maximálne 2 Gbps a aj to len miestami. Na revolúciu v oblasti rýchlosti si budeme musieť ešte chvíľu počkať, skromne odhadujem takého pol roka, než sa novinky z tohtoročného CES dostanú na trh. Konkrétne hovorím o nových WiFi 7 smerovačoch ROG Rapture GT-BE98 a RT-BE96U. Späť ale do reality WiFi 6E a Rapture GT-AXE16000.

Rozhodne chválim dvojicu 10 Gb ethernetov, hoci odstránenie portu SFP+ nechá nadšencov sieťových technológii chladnými. Najmä pre majiteľov RT-AX89X tak môže ísť o krok späť, naopak pre nováčikov v 10 Gb sieťach o prívetivé uvítanie, čo sa o problematike optických sietí nedá povedať. Čo ale rozhodne nekvitujem, je celkovo nižší počet portov, iba 7 v porovnaní s 11, ktoré ponúkal RT-AX89X. Takisto downgrade jedného z portov USB na starý štandard 2.0 sa zdá v tejto cenovej kategórii prinajmenšom zvláštny. A áno, opäť tá cena. Ako ste už mohli predpokladať z predchádzajúcich testov vrcholových Asus routrov, nebude nízka, no tentokrát sme opäť prekonali rekord, či skôr cenový strop.

Kým v časoch WiFi 5 sme začínali niekde okolo 200 eur, s príchodom WiFi 6 sme sa už dostali aj na 350 eurovú hranicu. Prvý 10 Gb router stál 500 eurnaposledy testovaná mesh dvojica XT12X stála už 730 eur a tentokrát sa pozeráme už na cenovku vyše 800 eur, čo je tvrdý oriešok na prekusnutie. Obzvlášť, keď AX89X klesol už pod 400 eur a viete si tak prakticky kúpiť dva do AiMesh siete a pokryť tak aj väčšiu domácnosť. Alternatívne za 800 eur už viete siahnuť aj po biznisovejšie orientovaných riešeniach, napríklad Ubiquiti Unifi a router s AP vás vyjdú tiež menej (tejto téme sa ešte budeme venovať v blízkej budúcnosti). Po zhliadnutí cenovky mi tak v ústach ostala akási pachuť, no je to asi daň za to najnovšie a najlepšie čo momentálne viete na poli bezdrôtových sietí aj v praxi použiť a než sa rozšíri WiFi 7, bude to ešte nejaký mesiac či rok trvať. Dovtedy bude Rapture GT-AXE16000 kráľom routrov výrobcu z Taiwanu.

Asus ROG Rapture GT-AXE16000
+ Nová 6 GHz WiFi 6E
+ Quad band s tromi typmi sietí (2.4, 5 a 6 GHz)
+ Unikátny dizajn s RGB podsvieteným nekonečným zrkadlom
+ Softvérová výbava - AiMesh, webové rozhranie AsusWRT a mobilná aplikácia
- Extrémne vysoká cena
- Absencia SFP+ oproti RT-AX89X
- Menší počet LAN portov, USB 2.0
- Slabší výkon 5G-1 siete
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2035" as a base selector for example: #supsystic-table-2035 { ... } #supsystic-table-2035 tbody { ... } #supsystic-table-2035 tbody tr { ... } */