Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E

Výsledky testov

Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka.

Úvod k testom

Než prejdeme k výsledkom testov, je potrebné spomenúť niekoľko detailov. GT-AXE16000 sme cez testy previedli niekoľkokrát a prvé výsledky neboli ideálne. Po komunikácii s výrobcom a niekoľkých aktualizácii softvéru prezentujeme výsledky ma firmware 3.0.0.4.388_22237-g9120e16. Vzhľadom na takmer polročný zápas sa testy tiež odohrávali na rôznych klientoch, začínali sme s MSI GE76 Raider, zároveň boli testy duplicitne vykonané aj na GT77 Titan a nakoniec to bol už spomínaný MSI GE77 Raider. Tu je dôležité spomenúť, že GE76 hoci mala Killer 1675x WiFi 6E kartu, notebook sa pod Windows 10 nevedel pripojiť na 6 GHz sieť. To isté platilo aj o našom desktope. Po aktualizácii na Windows 11 už zázračne systém 6 GHz sieť na rovnakom hardvéri videl. Kompatibilita na Windows 10 je tak otázna, hoci na viacerých fórach som v čase písania recenzie našiel príspevky, ktoré odkazovali na konkrétnu verziu ovládačov pre Intel WiFi karty, ktoré fungujú aj pod Windows 10. Berte to však ako výstrahu, že na W10 môžete mať so 6 GHz menšie či väčšie problémy.

Ďalšou zaujímavosťou hodnou pozornosti je rozdiel medzi dvomi 5 GHz sieťami, ktoré GT-AXE16000 ponúka. Pri prvých testoch som používal tú prvú, teda tú, ktorá nesie meno 5G-1. Tá funguje na kanáli 36 a prvotné výsledky, obzvlášť na väčšiu vzdialenosť, boli výrazne slabšie ako pri porovnávanom AX89X, čo samozrejme vzbudilo podozrenia. Po komunikácii s výrobom som sa dozvedel, že 5 GHz sieť ponúka rôzny výkon v závislosti od frekvencie a mnou testované nastavenie ponúka výkon 200 mW. Po prepnutí na 5G-2 sieť je možné získať výkon až 1 W a nebolo preto prekvapením, že namerané hodnoty na druhej 5 GHz sieti boli výrazne lepšie. Bez komunikácie s výrobcom by mi ani nenapadlo, že výber kanála, respektíve druhej 5 GHz siete môže spôsobiť také rozdiely vo výkone. V testoch preto uvádzame obe 5 GHz siete ako aj nový 6 GHz.

V bezprostrednej blízkosti


Novinka v testoch rýchlosti WiFi dosahuje veľmi dobré výsledky a až na jeden prípad prekonáva AX89X v uploade aj downloade na krátku vzdialenosť. Zaujímavosťou je už spomínaný nižší výkon prvej 5 GHz siete, ktorý je viditeľný najmä pri uploade, kde aj zaostáva za AX89X. Taktiež si všimnite, že rozdiel v rýchlostiach 5 a 6 GHz frekvencií sú naozaj len v jednotkách percent a vzhľadom na odchýlku merania by sa dalo povedať že až zanedbateľné. Tým sa potvrdzuje predpoklad, že 6 GHz sieť žiadne výrazne rýchlostné rozdiely neprinesie a budeme si tak musieť počkať až na WiFi 7.


Zo vzdialenosti desať metrov


Testy pri väčšej vzdialenosti sú ešte zaujímavejšie. 1 W 5G-2 sieť dosahuje takmer zhodné výsledky pri uploade aj downloade čím dosiahla prvé a druhé miesto. Naopak 6 GHz sieť skočila z posledného miesta pri uploade na prvé miesto v downloade, čo je naozaj úctyhodné. Takisto si všimnite stabilitu AX89X a tiež slabšie výsledky 200 mW 5G-1 siete, ktorá v oboch prípadoch skončila až za starším AX89X.


Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Porovnávali sme spotrebu pri káblovom aj čisto bezdrôtovom pripojení. AX89X dosahoval 13,5 W pri bezdrôtovom režime a 15,3 W pri použití 10 Gb ethernetu. GT-AXE16000 je na tom len o máličko horšie s hodnotami 14,4 W a 15,7 W. Ani veľké RGB podsvietenie či dvojnásobok čipov a bezdrôtových sietí tak neprináša žiadne výrazne zhoršenie spotreby oproti staršiemu modelu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *