Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E

Záver

Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka.

Záver

Asus ROG Rapture GT-AXE16000 je ďalší extrémny počin taiwanského výrobcu, ktorý vám už pri prvom pohľade vyrazí dych. Dizajnová stránka je naozaj špičková a rozhodne najlepšia, akú sme zatiaľ videli. No vzhľad rozhodne nie je to, prečo si bezdrôtový smerovač kupujete. Ani tu však nový Rapture neponúkne nič iné, len to najlepšie a v tomto konkrétnom prípade štvoricu sietí vrátane horúcej 6 GHz novinky.

Ako sme však podľa papierových parametrov predpokladali, žiadna revolúcia sa nekoná a 6 GHz sieť je skôr doplnkom k existujúcim 5 GHz sieťam s tou výhodou, že ponúkne prázdnu „diaľnicu“ pre vaše najnovšie zariadenia, či už ide o desktop, notebook či smartfón. Vďaka novému rozsahu frekvencií a šírke pásma sa nebudete musieť báť o preťaženie či rušenie, čo je prípad najmä v panelových bytovkách. Žiadne výrazné navýšenie rýchlosti sa ale nekoná, stále v praxi uvidíme maximálne 2 Gbps a aj to len miestami. Na revolúciu v oblasti rýchlosti si budeme musieť ešte chvíľu počkať, skromne odhadujem takého pol roka, než sa novinky z tohtoročného CES dostanú na trh. Konkrétne hovorím o nových WiFi 7 smerovačoch ROG Rapture GT-BE98 a RT-BE96U. Späť ale do reality WiFi 6E a Rapture GT-AXE16000.

Rozhodne chválim dvojicu 10 Gb ethernetov, hoci odstránenie portu SFP+ nechá nadšencov sieťových technológii chladnými. Najmä pre majiteľov RT-AX89X tak môže ísť o krok späť, naopak pre nováčikov v 10 Gb sieťach o prívetivé uvítanie, čo sa o problematike optických sietí nedá povedať. Čo ale rozhodne nekvitujem, je celkovo nižší počet portov, iba 7 v porovnaní s 11, ktoré ponúkal RT-AX89X. Takisto downgrade jedného z portov USB na starý štandard 2.0 sa zdá v tejto cenovej kategórii prinajmenšom zvláštny. A áno, opäť tá cena. Ako ste už mohli predpokladať z predchádzajúcich testov vrcholových Asus routrov, nebude nízka, no tentokrát sme opäť prekonali rekord, či skôr cenový strop.

Kým v časoch WiFi 5 sme začínali niekde okolo 200 eur, s príchodom WiFi 6 sme sa už dostali aj na 350 eurovú hranicu. Prvý 10 Gb router stál 500 eurnaposledy testovaná mesh dvojica XT12X stála už 730 eur a tentokrát sa pozeráme už na cenovku vyše 800 eur, čo je tvrdý oriešok na prekusnutie. Obzvlášť, keď AX89X klesol už pod 400 eur a viete si tak prakticky kúpiť dva do AiMesh siete a pokryť tak aj väčšiu domácnosť. Alternatívne za 800 eur už viete siahnuť aj po biznisovejšie orientovaných riešeniach, napríklad Ubiquiti Unifi a router s AP vás vyjdú tiež menej (tejto téme sa ešte budeme venovať v blízkej budúcnosti). Po zhliadnutí cenovky mi tak v ústach ostala akási pachuť, no je to asi daň za to najnovšie a najlepšie čo momentálne viete na poli bezdrôtových sietí aj v praxi použiť a než sa rozšíri WiFi 7, bude to ešte nejaký mesiac či rok trvať. Dovtedy bude Rapture GT-AXE16000 kráľom routrov výrobcu z Taiwanu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *