Konec starých časů
Dotazy na to, kdy Nvidia modernizuje ovládací panel ke grafickým kartám, se objevovaly už před deseti lety. Vyslyšeny byly až letos, když Nvidia představila betaverzi nástupce ovládacího panelu a GeForce experience. Podíváme se na jednu z nových funkcí, které nabízí – OSD, HUD, zkrátka překryvné okno, na němž lze vedle běžných hodnot z monitoringu zobrazit i aktuální latence PC.
Jedna z věcí, kvůli kterým je Nvidia dlouhodobě kritizovaná hlavně příznivci AMD, je archaický ovládací panel v ovladačích grafických karet, který pamatuje ještě Windows XP a ForceWare. Ve stávající podobě se objevil někdy v dubnu roku 2007 s uvedením GeForce 8600 GTS a od té doby přežil jen s minimem změn.
Kompaktní rozhraní z dob, kdy byly monitory ještě malé a po displejích se nepatlalo prstem, mi i dnes vyhovuje víc než moderní rozhraní s obrovskými tlačítky, kvůli nimž se na ovládací panel na čtyřiadvacetipalcové obrazovce vejde jen deset přepínačů. V aplikacích s velkými ovládacími prvky musíte všechna nastavení rozdělit na několik záložek a na ně ještě nasázet podzáložky. Asi jen málokdo se pak dokáže proklepat ke všem nastavením na první pokus.
Vzhled ovládacího panelu by nejspíš nebyl takový problém, horší je, že se za těch bezmála dvacet let dále nevyvíjel a nepřibývaly nové funkce. Novinky Nvidia oddělila do samostatných aplikací – přetaktování nechala na utilitách od výrobců karet a nové funkce přidávala do GeForce Experience.
AMD mezitím vše začlenilo do Radeon Software. Přidalo překryvný panel, sekce pro přetaktování a ladění karty, monitoring a hromadu dalších věcí. Absence obdobných funkcí ve starém ovládacím panelu Nvidie se stala vděčným argumentem do diskuzí. Ani AMD si v prezentacích občas neodpustí popíchnutí, že k Radeonům dostanete i moderní software, který funguje i bez registrace (to je zase narážka na GeForce Experience, který vyžaduje účet Nvidia).
Až letos se v Nvidii rozhoupali a zveřejnili betaverzi připravované aplikace, která má nahradit jak původní ovládací panely GeForce, tak modernější GeForce Experience. Nabídne moderní rozhraní, obejde se už bez přihlašování, přibudou nové funkce a některé z těch méně používaných zmizí. Aplikace je stále ve vývoji, takže je pravděpodobné, že od vydání článku ještě přibude řada funkcí, některé se změní, jiné přestěhují a některé zmizí.
Dnes se v rychlosti podíváme na základy nové aplikace a jednu z novinek – HUD pro zobrazení údajů z monitoringu. Volně tím navážeme na článek o měření latencí.
Když se v nastavení proklepete dostatečně hluboko, zjistíte, že umí zobrazit víc hodnot, než je zřejmé na první pohled. Na překryvných údajích z aplikace Nvidia totiž můžete ve hrách s API Reflex kromě běžných údajů zobrazit i aktuální latence systému, tedy jak dlouho hře trvá, než zareaguje na vstup z ovladače.
Betaverzi Nvidia App můžete stáhnout přímo ze stránek Nvidie. Instalace je snadná, jen si dávejte pozor na stav přepínačů. Ve výchozím nastavení je totiž aktivní automatická optimalizace nainstalovaných her a aplikací.
Pokud nestojíte o to, aby vám aplikace Nvidia změnila aktuální nastavení her na jiné podle hardwaru, který používáte, deaktivujte možnost Optimalizovat hry a kreativní aplikace. Sám jsem při první instalaci přehlédl, že jde o přepínač. O nic nepřijdete, nastavení můžete optimalizovat kdykoliv.
V aktuální verzi aplikace 11.0.1.147 šest hlavních položek a na nich jsou ještě další záložky:
- Domů
- Ovladače
- Grafika
- Nastavení programu
- Globální nastavení
- Systém
- Displeje
- Video
- Výkon
- Můj stroj
- Uplatnit
- Nastavení
- Funkce
- Oznámení
- O aplikaci
Screenshoty všech záložek tak s možnostmi, jaké nabízejí v aktuální verzi Nvidia App, jsou níže. Nvidii zbývá doplnit například nastavení videa.
V další kapitole se pustíme do základního nastavení. To výchozí je totiž mimořádně otravné, pokud patříte k uživatelům dvoupanelových správců souborů, jako je Total Commander. Řada klávesových zkratek z Nvidia App vám totiž bude krást obvyklé klávesové zkratky ze souborových manažerů, a rychlým proklepáním hlavních položek nenajdete, kde jejich nastavení změnit.
V HUD trochu chybí max teplota, ať už je omezená, nebo ne.
Ještě mě napadá, Adame, zkoušel jste otestovat, jestli software nemá nějakou nepřiměřenou režii? O kolik více si vlastně uzme systémových prostředků v porovnání s klasickým kontrolním panelem?
To jsem nezkoušel. Dělávám to pro kontrolu u věcí, co používám na měření, ale pozkoušet to i při dalších věcech, co se používají, a udělat nějaké srovnání, není špatný nápad. Obdobně třeba enkódování videa on the fly.
Ale bude to teda mít hodně nízkou prioritu, teď budu muset dát dohromady ostrou sestavu měřit jak prokopnutej, abych měl v grafech něco do srovnání na nové grafiky. Už v prosinci hrozí karty od Intelu.
Zatím je nová app jen v beta naštěstí, já dával teď nový ovladač a stále je tam stará dobrá přehledná aplikace, které appka od AMD nesahá v přehlednosti ani po kotníky.
Od vydání už to stihli převést do ostrého provozu, ani tam myslím nejsou nějaké významné změny.
Čekal bych, že ještě minimálně dodělají tu záložku pro nastavení barevnosti videí a pracovní plochy, zatím tam je jen odkaz do starého ovládacího panelu.
I tak se děsím toho, co všechno už nebude možné nastavit přímo z ovládacího panelu. Těch možností nastavení grafiky je v ve starém panelu mnohem víc. A věci typu optimalizace anziotropního filtrování, AO, průhlednost u AA a podobné ptákoviny se už asi nechce Nvidii udržovat a starat se o to, když je tam přidávali před deseti lety kvůli patnáct let starým hrám.
I po vydání hotové verze Nvidia App lze mít nainstalovanej funkční starej Control Panel… pak je tu ještě tweak utilitka na spoustu dalších parametrů nVidia Inspector.
Zatím. Přijde den, kdy se jim už nebude chtít udržovat ho, a pak už zbude asi jenom ten Inspector.