Dual-Hz: Rozlišení 4K i režim 1080p s 480 Hz v jednom monitoru

Technologie Dual-Hz by mohla být velkým přínosem v herních monitorech

Závěr roku přinesl velmi zajímavou novinku v herních monitorech. Do těch se čím dál víc dostává technologie OLED a LG teď vytvořilo unikátní panel a herní monitor na základě této technologie, který řeší jeden „problém prvního světa“, a sice dilema, zda si na hraní pořídit monitor s vysokým rozlišením, nebo naopak FullHD, ale s velmi vysokou obnovovací frekvencí vhodný pro soutěžní hraní. OLED od LG zdá se zvládne oboje.

UltraGear 32GS95UE a Dual-Hz

Firma LG odhalila herní monitor označený UltraGear 32GS95UE, který přináší funkci či technologii pojmenovanou Dual-Hz, mimo jiného. Jde o OLED monitor s rozlišením 3840 × 2160 bodů (alias 4K) na úhlopříčce 32 palců. Při tomto rozlišení podporuje obnovovací frekvenci 240 Hz, což je také docela dobré.

Ovšem ona technologie Dual-Hz umožňuje přepnout monitor do režimu s rozlišením 1920 × 1080 bodů. A v tomto režimu se obnovovací frekvence zvyšuje na 480 Hz, což je téměř na absolutní špičce dnešních herních LCD (specializované modely jdou až na 540 Hz, ale zlepšení proti 480 Hz nebude zas tak velké). Mezi režim 4K @ 240 Hz a FullHD @ 480 Hz lze přepínat jedním tlačítkem (horkou klávesou, joystickem ovládání na monitoru).

Využití je asi jasné – pokud budete hrát single-playerovou hru, RPG nebo adventuru, kde si chcete užít bohatou grafiku, nastavíte si 4K, ovšem pokud půjdete hrát nějaké multiplayerové střílečky, můžete z monitoru rychle udělat specializovaný „eSports“ monitor. A 4K monitor je samozřejmě také vhodnější jako hlavní monitor na běžnou práci, úpravy fotek, sledování videa a tak dále.

Jak je to realizováno, zatím LG neupřesňuje. Režim se sníženým rozlišením by mohl používat blok 2×2 bloků jako jeden pseudopixel, což možná elektronika displeje dokáže využít ke zrychlení obnovování. Také by teoreticky mohlo jít o to, že by polovina 4K pixelů kreslila v rozlišení FullHD liché snímky, zatímco polovina by se vypnula, a pak pro sudé snímky by se to prohodilo. Toto by bylo byla ta horší možnost – snad brzo uvidíme, jak tato technologie pracuje.

I použití OLED panelu místo LCD také přináší jako vždy své výhody. Odezva panelu má být jen 0,03 ms, což sebou nese výrazně snížené rozmazání v pohybu. OLED také samozřejmě má výrazně lepší podání černé a kontrast, neboť svítí samotné pixely a ne podsvit, takže černá je skutečně černá (mimo světlo odražené z okolního prostředí, samozřejmě). Monitor podporuje HDR se známkou DisplayHDR True Black 400 (neplést s běžným DisplayHDR 400, které má pochybnou kvalitu), pokrývá 98,5 % barevného prostoru DCI-P3. Na druhou stranu je u OLED zase nevýhoda postupného stárnutí (opotřebení OLED bodů) a riziko trvalého vypalování obrazu.

UltraGear 32GS95UE s technologií Dual-Hz

Monitor UltraGear 32GS95UE používá adaptivní obnovování FreeSync Premium Pro (a má také známku G-Sync Compatible od Nvidie), vstupy jsou DisplayPort 1.4 a dvě HDMI 2.1. LG také integrovalo reproduktory Pixel Sound s podporou DTS Virtual:X. Reproduktory jsou schované za panelem. Stojan má plné možnosti ergonomie (nastavení výšky i pivot).

Další model od Asusu

Technologii přepínání mezi 4K a FullHD režimem s vyšší obnovovací frekvencí bude LG integrovat patrně přímo do panelů, takže toto by mělo být dostupné i od dalších výrobců herních OLED monitorů. Již se ozval Asus, který oznámil monitor ROG Swift OLED PG32UCDP se stejnými parametry. Také u tohoto monitoru bude na výběr mezi rozlišením 4K při 240 Hz a FullHD při 480 Hz, pravděpodobně je v něm tentýž panel od LG.

Asus ROG Swift OLED PG32UCDP (zdroj: Asus, via: VideoCardz)

Tyto monitory by zřejmě měly jít do prodeje během roku 2024, měly by být předvedené na CES v lednu.

Zdroje: LG, ComputerBase, VideoCardz, Asus

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

VESA AdaptiveSync Display 1.1a: Certifikace pro Dual-Hz monitory

O vánočních prázdninách jsme tu probírali herní monitor LG s technologií „Dual-Hz“. Vypadá to, že takovéto LCD (či OLED monitory), které jsou schopné při sníženém rozlišení obnovovat na vyšších frekvencích než normálně při plném rozlišení, by se teď mohly stát běžnějším úkazem. VESA je totiž zahrne do standardu Adaptive-Sync Display 1.1a a tuto funkci budou uvádět certifikační loga zaručující, že vyšší frekvence opravdu budou fungovat. Celý článok „VESA AdaptiveSync Display 1.1a: Certifikace pro Dual-Hz monitory“ »

  •  
  •  
  •  

Asus odhalil OLED herní monitory řady ROG Swift, bez ventilátorů

Během německého herního veletrhu Gamescom se zdá se spustila menší lavina herních monitorů používajících už technologii OLED. Nejdřív odhalil Samsung širokoúhlý prohnutý model s rozlišením 7680 × 2160 bodů, zřejmě první monitor využívající DisplayPort 2.1. Také Asus ale přinesl hráčské OLED, a to rovnou dva modely. Oba patří do řady ROG Swift, jeden ale bude pro příznivce prohnutých 21:9 a druhý pro 16:9 tradicionalisty žádající 4K. Celý článok „Asus odhalil OLED herní monitory řady ROG Swift, bez ventilátorů“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení

Zakřivené monitory se staly populární volbou pro hry, kde pomáhají pocitu „ponoření“. Pracovat ale se zakřivenou obrazovkou stále i mimo hry asi není ideální. S panely OLED je teď ale možné mít „transformeří“ monitor, který lze zakřivit a zase zploštit podle momentální potřeby. Takto fungující monitor s „variabilní křivostí“ teď představil Corsair na Gamescomu. A kromě tohoto unika to bude hodně schopný HDR herní monitor i sám o sobě. Celý článok „Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. pro HD je hranicni pouzitelne rozliseni 27″. Stejne tak pracovni monitor 32 palcu je pro vetsinnu lidi uz moc at je rozliseni jake chce.

    Jako napad je to dobre, jen to udelejte na mensim rozmeru.

  2. Asi tomu nebudete chtít ani věřit, ale už mám nějaký 4K monitor několik let a světe div se, umí se to ve hře přepnout taky na 1080p. Není k tomu potřebná žádná spešl technologie. A navíc já mám doma rolety, takže mi tam sluníčko nejde. Proto nepotřebuju vypalovací OLED, ale mám obyčejné LCD s mnohem hezčíma barvama s 99% abobeRGB.

    Jestli mohu nějaké doporučení, tak bych šéfredaktorovi doporučil, víc prohlížet, co sem pastnou přispěvatelé za tiskové zprávy od výrobců. Ono pokud nechcete být takový ten technologický bulvár typu cnews, tak je dobré ty publikované zprávy přebírat a zveřejňovat jen to, co je opravdu něčím podložené. Předpokládám, že nejsem jediný, kdo sem chodí právě kvůli tomu, že tu tiskovky běžně na rozdíl od jiných nepastujete.

    Jinak teda jsem fanoušek 32″ monitorů a zásadně s 2560×1440, což je na tuto velikost ideální. Windows se totiž stále ještě nenaučily se dokázat dynamicky přizpůsobovat rozlišení na základě úhlopříčky, takže na 32″/4K není nic moc ve Windows vidět a zvětšení měřítka spoustu věcí rozhasí. Zároveň je to rozlišení na té velikosti monitoru ideální i ve hrách a nepotřebuje to úplné dělo.

    Jinak ale úplně bych ty 32″ monitory nevnucoval ostatním, protože ano, setkal jsem se s lidmi, kteří říkají, že je ta plocha moc velká a nedokáží se u ní soustředit. Naštěstí tento problém já nemám. Chápu teda, že někdo chce 27″, ale je tam trochu problém, že 2560×1440 je na té velikosti stále poměrně moc velké rozlišení, body jsou moc malé a naopak 1920×1080 už se dost lidem na té velikosti zdá málo a body jsou moc velké, proto těch 32″ je v tomhle víc optimální.

    Co se týká 3840×2160, tak to mám na 42″ monitoru (nahrazuje mi TV), není to pracovní monitor. Určitě bych 4K na menším monitoru nechtěl, tohle je minimum na 4K.

    Jo a abych byl kompletní, tak na tom, že nikdo na světě nedokáže využít žádné výhody nad 200 Hz panel, dokonce ani profi esportovci, se nic nezměnilo. Cokoli víc je jen placebo.
    Pořád platí, že především pro starší lidi, kteří zrovna nehrají Call of Duty, stačí 60 Hz panel a výhody vyššího rozlišení využít nedokáží, protože ty oči už nejsou co bývaly a sám jsem toho důkazem. Mladším ročníkům už bych ty populární 144 Hz a 165 Hz displeje docela doporučil a pokud se někdo zabývá esportem víc profesionálně, asi může mít smysl, aby šel i do 240 Hz displeje, ale cokoli nad tím je podobná marketingová kravina jako ty 100 megapixel ve foťácích dnešních mobilních telefonů. 🙂

    1. Hele, mohl bych se rozepsat, jako jistý nejmenovaný grafoman, jak moc s tebou nesouhlasím. Ale co se týče toho obnovování, tak bych si vážně přál, aby se pro příští rok ustavilo 120Hz za standard i u nejlacinějších monitorů. A jsem toho názoru, že tu vyšší nejvíce frekvenci ocení zrovna ti starší, s unavenějšíma očima.

      1. Proč? Na LCD nic nebliká, ten obraz je konstantní a mění se jen tam, kde se něco hýbe. Ano, potom to, co se hýbe, musí být nějak synchronizováno a k tomu je použit právě ten obnovovací čas, teda těch v základu 60 Hz. Vem si, že běžně filmy mají obnovovací čas 25 nebo 30 Hz. A léta to lidem stačilo a někteří hollywoodští tvůrci se dokonce 60 Hz filmům brání. Přitom ano, na filmech často vidíme to rozsekání obrazu, protože prostě 30 obnovení za sekundu je pro většinu pohyblivých scén málo a lidské oko to prostě vidí nespojitě.
        Ale 60 Hz je dvojnásobek toho, co tu léta máme a u staršího člověka, kde už oko vidí samo o sobě ten obraz máznutý, není zaostření při změně obrazu o jedno pole tak dobré, aby tu nespojitost vidělo.
        Stejně tak dnes stále nedokáže grafická karta ve vyšších rozlišení vykreslovat obraz rychleji než v 60 Hz v počítačových hrách, k čemu by mi byl 120 Hz monitor?
        Jiným případem jsou hráči rychlých her typu Call of Duty, kdy ti mladí opravdu dají i 200 Hz, tam jim vyšší obnovovací frekvence rozhodně nerozporuji.

        1. Stručně, procházení obsahu stále více situovaného do úzkého pruhu orientovaného na výšku s ohledem na mobilní platformy i práce s okny vy všších rozlišeních je díky vyšší obnovací frekvenci příjemnější a pohodlnější.

    2. — „bych šéfredaktorovi doporučil, víc prohlížet, co sem pastnou přispěvatelé za tiskové zprávy od výrobců. Ono pokud nechcete být takový ten technologický bulvár typu cnews, tak je dobré ty publikované zprávy přebírat a zveřejňovat jen to, co je opravdu něčím podložené“

      Hoci takéto honosné tituly nemám úplne svojené, ale asi to bude adresované mne.

      Čo konkrétne máte na mysli? Tlačové správy sem-tam publikujeme, ale sú riadne označované ako PR článok alebo je hneď za začiatku upozornenie (pokiaľ je tam značný vklad redakčnej práce, ako sú napríklad tematické testy technológií Nvidie), že ide o predmet platnej spolupráce. Tiež by som sa bez týchto vecí zaobišiel, ale z niečoho musíme fungovať aj my. Verím, že v tomto smere obťažujeme čitateľa menej ak tí, čo PR veci prezentujú ako nezávislé recenzie alebo to majú všetko postavené na negatívnom marketingu s trochu (dosť) pomýlenými závermi. 🙂

      Ak ide o túto správu k monitorom, tak zrovna Jano tie suverénne tvrdenia výrobcov dosť tlmí, preberá sa nimi a aj pravdivostnú hodnotu tých vyfiltrovaných spochybňuje slovnými spojeniami typu „mohlo by byť“ (ale nemusí).

      1. Jestli si musíme vykat, tak nevěděl jsem, že to tu šéfujete a ano, mám na mysli tuhle zprávu. Vždyť tam není nic navíc, nikdo ten monitor neviděl, jen LG vydalo tiskovku, že má něco, co umí každý monitor. Určitě se nakonec ukáže, že to bylo jen obyčejné PR a žádná nová technologie v tom není.

        1. Pri tých spravodajských novinkách je to často dosť zložité, špeciálne pokiaľ ide o mainstreamové témy okolo monitorov. Človek vždy musí pracovať len s tým, čo má k dispozícii a toho obvykle nebýva veľa nebýva. V testoch je to iné, z nich vychádza unikátne poznanie…

          PS: V pohode môže byť tykanie, aj keď ja to budem písať asi furt takto podľa rovnakého vzorca. 🙂

    3. „bych ty 32″ monitory nevnucoval ostatním, protože ano, setkal jsem se s lidmi, kteří říkají, že je ta plocha moc velká a nedokáží se u ní soustředit.“

      Presne tohle jsem mel na mysli. Zajimave je ze 27″ + 21″ najednou snesu, ale jednu 32″ ne. Proste mne to nuti moc kroutit hlavou nebo si to dam dal a pak jsou pismenka moc mala. U te doplnkove 21″ ta plocha navic nevadi/nerusi pac tam je treba vzdalena plocha nebo monitoring nebo tak neco kam clovek mrkne jednou za cas, a zaostreno mas bezne na tu 27 ktera se vejde cela do zorneho uhlu najednou a ZAROVEN se da vsecko precist.

      1. jj, mám takovou kolegyni v práci, nevadí ji 2×24″, ale 32″ je moc. 🙂 A je to určitě, jak píšeš, prostě se soustředí jen na hlavní monitor, kdežto na druhém má pomocné věci, kterým se věnuje jen, když potřebuje.
        Na druhou stranu já sám u 24″ monitoru trpim a i 27″ je pro mě teď už málo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *