Dva 2,5 GbE a sloty M.2 pre SSD na karte PCIe. Novinka Qnap

Nová sieťová karta s 2,5 GbE a úložiskovými slotmi M.2 je už v predaji

Qnap posilňuje rozširujúce karty. Tentokrát ale poňal koncepciu trochu inak než pri predošlých a okrem možnosti pripojenia SSD má v rámci série QM2 prvýkrát i sieťový adaptér, na ktorý sa viažu dva 2,5-gigabitové konektory RJ-45. To je nesporne pozoruhodná kombinácia, no skôr, než sa pre túto kartu nadchnete, tak sa zoznámte s jej architektúrou. Tá nejaké kompromisy predsa len obnáša.

Extra porty na pevnú sieť či ďalšie SSD sa môžu hodiť do sieťového úložiska, ale i do stolového počítača. Špeciálne do tých menších formátu SSF, kde sa tých konektorov do dosku zase až toľko nezmestí. Pomocou rozširujúcej karty, ako je nová QM2-2P2G2T, sa dá aj vcelku obyčajný počítač povýšiť na slušnejší server. A takisto je možné týmto spôsobom rozšíriť aj obyčajnejší NAS s priemernou výbavou.

Karta QM2-2P2G2T podporuje rozhranie PCI Express 3.0 ×4. Z pohľadu sieťovej výbavy obsahuje radič Intel I225-LM a dva konektory RJ-45 s priepustnosťou 2,5 Gb/s. Väčšiu časť plochy zaberajú dva sloty M.2 (M-key) s možnosťou inštalácie 80 mm dlhých SSD, pre ktoré je pripravený aj väčší pasív s ventilátorom. Dokonca sú vyvedené i termočlánky, podľa ktorých sú regulované otáčky.

To už je ale vzhľadom na pripojenie PCIe 3.0 ×4 pomerne veľa vecí. A teraz prichádzajú na rad tie kompromisy. Pre každý zo štyroch konektorov (2× 2,5 Gb RJ-45 + 2× M.2) sú vyhradené iba dve linky a preto je na karte riadiaci obvod, ktorý medzi nimi prepína.

Všetky možnosti naraz nevyužijete. Buď budete teda používať dva sieťové konektory a žiadne SSD alebo naopak, prípadne jeden konektor pre pevnú sieť a jeden pre SSD. Pri SSD však ešte treba počítať s dvoma vecami. Jednak s výhradnou podporou PCIe, čo znamená, že napríklad WD Red SA500 M.2 (SATA), ktorý je optimalizovaný práve pre NASy, je mimo hru. Ale taký SeaGate IronWolf 510 (tiež SSD určené prioritne na použitie v sieťovom úložisku) už vyhovuje – podporuje PCI Express. Ani pri ňom to však nebude úplne bez obmedzení. Oba sloty M.2 sú totiž iba dvojlinkové, zatiaľ čo väčšina SSD PCIe využíva štyri linky.

Na cachovanie by nižšia priepustnosť slotov nemusela byť taká skľučujúca a i možná akcelerácia sekvenčného zápisu bude obmedzovaná rýchlosťou sieťového pripojenia.

Karta sa dodáva s dvoma záslepkami PCI Express. So štandardnou a z polovičnou do typicky serverových skriniek 2U. Qnap QM2-2P2G2T sa už predáva za 187 dolárov a skladom je dostupný aj priamo v obchode Qnap.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *