Fera 5 získava podporu LGA 1700. Čo staršie chladiče SilentiumPC?

Časť chladičov SilentiumPC bude s LGA 1700 kompatibilná tento rok, časť až začiatkom budúceho

SilentiumPC prichádza s plánom podpory LGA 1700 pomerne neskoro. Je za tým aj to, že zatiaľ jediný chladič, ktorý k novej pätici Intelu nainštalujete, je Fera 5. Ostatné, typicky staršie modely rozšírenie podpory ešte len očakávajú, ale už teraz máme k tomu nejaké podrobnosti. Bude existovať viac montážnych súprav podľa toho, aký chladič vlastníte. Snáď najrozšírenejší model Fera 3 môže ale procesory Alder Lake chladiť už tento mesiac.

Chladičov s podporov novej pätice Intel LGA 1700 je stále pomerne málo. O tom, ako postupne pribúdajú, vás pravidelne informujeme. A síce to je už možno trochu nuda, tak rozhodne to na HWCoolingu povinnosť. Špeciálne v prípade SilentiumPC, ktorých chladiče sú v našich končinách mimoriadne populárne pre svoj atraktívny pomer chladiaceho výkonu k cene.

Momentálne LGA 1700 podporuje iba najnovší chladič SilentiumPC – Fera 5. Avšak treba si dať na to pozor. Tykať sa to má až nových šarží, ktoré sa ešte len teraz expedujú do obchodov a nejaké prvé kusy (Fera 5 so spojovacím materiálom k LGA 1700) snáď do nich už aj odišli. Pôvodné balenia z apríla a i neskorších mesiacov tohto roka montážne príslušenstvo k LGA 1700 ešte neobsahujú. Pri kúpe s cieľom použitia na procesore Alder Lake je preto dôležité sa u predajcu informovať, či je už dodávka pripravená aj na nové mainstreamové pätice Intel. Natívna podpora LGA 1700 sa má tykať všetkých variantov Fera 5. To znamená základného chladiča (SPC303), modelu s dvoma ventilátormi Fluctus (SPC303), ale aj osvetleného Fera 5 ARGB (SPC305).

O Fera 5 sa budú ale zrejme zaujímať väčšinou takí používatelia, čo kupujú kompletne novú zostavu, vrátane chladiča. Pri modernizácii počítača len kúpou základnej dosky, procesora a prípade pamätí (ak teda nezostanete pri DDR4) bude ale snaha súčasný chladič zachovať, typicky to bude mimoriadne rozšírený model Fera 3 (SPC144). K nemu bude už v priebehu tohto mesiaca (v novembri) SilentiumPC ponúkať rozširujúci súpravu s označením LGA1700 AC1. Tá bude kompatibilná aj s chladičmi Fortis 3 (SPC130) či dokonca Grandis 2 (SPC154), ktorý sa už nepredáva a je v archíve medzi ukončenými produktmi.

Správa však neuvádza podporu k Fortis 3 RGB či Fortis 3 Evo ARGB, hoci „obyčajný“ Fortis podporovaný je a úchyty na základni nevyzerajú byť odlišné. V niečom však zrada byť môže, ale takisto sa nedá vylúčiť ani to, že SPC skrátka tieto chladiče do výpisu pridať zabudol. Podobne je to aj v prípade Grandis 3 (SPC274) a Grandis 3 Evo ARGB (SPC275). Grandis 3 podporovaný je, ale variant s ARGB už na zozname chýba. Tento chladič bude s LGA 1700 kompatibilný až budúci rok, niekedy v prvom kvartáli. Preň už bude potrebná iná montážna súprava ako pri predošlých chladičov a síce LGA1700 AC2. Tá bude podporovať aj malý chladič Spartan 4, ktorý bude na Alder Lake použiteľný až po vydaní úspornejším modelov Core i5-12400(F), Core i5-12100 či Pentií G7400(T). Tie by mali na trh prichádzať tiež niekedy skraja nového roka.

Pre doteraz vydávané procesory, najmä pre Core i9-12900K, by dávali zmysel kvapalinové chladiče SilentiumPC zo série Navis. Rozšírenie podpory je ale takisto naplánované až na Q1/2022.

SilentiumPC neuvádza, či budú tieto súpravy aj v samostatnom predaji, ale prirodzene si budete môcť o ne môcť požiadať, bezplatne. Pôjde o tradičný spôsob žiadosti cez kontaktný formulár, kde pre úspešný priebeh doložíte nejaké doklady k tomu, že je si o doplnkové príslušenstvo nárokujete oprávnene.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB

Už jsme psali o nových procesorech Alder Lake, které Intel na CES 2022 vydal nebo představil (65W a 35W desktopové modely, 45W modely pro notebooky9–28W mobilní verze). Ale firma také předběžně oznámila jednu další desktopovou novinku: Core i9-12900KS. Intel tento vůbec nejbrutálnější (míněno co do výkonu) procesor Alder Lake potvrdil, ukázal a už i řekl, kdy se začne prodávat. A také už víme, díky čemuž má své extrémní takty. Celý článok „Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů

Včera jsme zde probírali oficiální vydání 7nm notebookových procesorů Intel Alder Lake, které se uskutečnilo minulý týden na CES 2022. Intel zatím přímo na trh vypustil jen 45W modely řady H, která je určená pro herní a jiné podobné výkonné modely. Úspornější procesory pro ultrabooky a pro mainstream budou tedy formálně vydané až později, ale Intel už také předběžně představil jejich parametry, takže se můžeme podívat i na ně. Celý článok „Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů“ »

 •  
 •  
 •  

PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI

Procesory Alder Lake od Intelu přinesl v listopadu do desktopových PC (do notebooků nakonec ne) podporu PCI Expressu 5.0. Vysoké propustnosti jsou teď nejužitečnější pro SSD, ale platforma Alder Lake zrovna pro sloty M.2 PCI Express neposkytuje. Ale přece jen se SSD do PCI Expressu 5.0 dočkáme. MSI teď s Phisonem odhalilo disky Spatium, které mají provedení karty do slotu PCIe 5.0, takže absenci podpory v M.2 obcházejí. Celý článok „PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *