Fractal Design „sCompactnil“ skrinky Meshify 2 (Lite) RGB

Fractal Design Meshify 2 Compact RGB/Lite

Mínus 20 litrov. O toľko sú nové skrinky Meshify 2 Compact RGB a Lite menšie od Meshify 2 RGB/Lite bez slova Compact v označení. S ohľadom na mainstreamové PC konfigurácie sa pritom kompatibilita s komponentmi prakticky vôbec nezhoršila. Miesta na stole (alebo pod ním) zato ušetríte pomerne dosť. Meshify 2 Compact sú tradične k dispozícii v rôznych farebných vyhotoveniach s rôznymi bočnicami, ale i s rôznymi ventilátormi.

Nebolo to až tak dávno, čo sme na HWC testovali skrinky Meshify 2 (RGB a Lite RGB). Tie sú v základných črtách charakteristické nadštandardnou podporou veľkých chladičov či širokých dosiek (E-ATX), od čoho sa odvíjajú ale aj väčšie rozmery nad rámec priemerných midi-towerov.

Nové skrinky Meshify 2 Compact (RGB a Lite) sú však výrazne menšie, hlavne sú výrazne kratšie. So 424 mm do hĺbky zasahujú menej o 118 mm. Takisto sú ale skrinky Meshify 2 Compact  užšie, to o 30 mm (celkovo 210 mm). Výška (475 mm) sa pritom zachovala, aby skrinka neprišla o podporu 360 mm kvapalinových chladičov v prednej pozícii, za maskou. Tak či onak sa rozmery výrazne zmenšili a čo je dôležité, stopa, respektíve základňa sa zmenšila o takmer 32 %. Hmotnosť potom klesla o približne štvrtinu (22 %).

   

Daňou za to je, že skrinku už nepodporuje dosky formátu E-ATX (tak ako väčšie Meshify 2) a končí na formáte ATX. Najväčší rozdiel je v podpore radiátorov vo vrchnej pozícii, do ktorej už 420 mm radiátor nedostanete a maximum je 240-milimetrový. Tie sa ale obvykle aj najviac predávajú a skrinky Meshify cielia práve na masy a na väčšinové konfigurácie. Do týchto rámcov zapadajú aj cenovo. Pri podpore radiátorov v stropnej pozícii Fractal Design upozorňuje na to, že je vhodné sa držať s výškou pasívov pamätí (RAM) pod 40 mm. To nepriamo znamená, že vodníky (a zrejme už i tie najrozšírenejšie typu AIO s celkovou výškou okolo 54 mm) budú zasahovať do priestoru základnej dosky. Dobré je preto si okrem výšky pamäťových modulov overiť aj výšku pasívov VRM, ktoré často bývajú ešte bližšie hrany PCB základných dosiek a teda i samotnému chladiču.

Zúženie skrinky (na 210 mm) má vplyv najmä na teoretické obmedzenie podpory vežovitých chladičov. Tu však treba poznamenať, že bolo z čoho ukrajovať a neexistuje veľa chladičov, ktoré by na výšku presahovali 169 mm, ktorú Meshify 2 Compact podporujú. Týmto zúžením profilu sa trochu zmenšil aj priestor na vedenie kabeláže poza základnou doskou, z pôvodných 30 mm (u Meshify 2) na 17–28 mm. Aspoň tak to Fractal Design uvádza v špecifikáciách.

Na 2,5/3,5″ úložiská sú štyri pozície, z ktorých dve (šuplíky v spodnom tuneli) sú zdieľané a dve (na plechu podnosu základnej dosky) sú vyhradené pre 2,5″ SSD/HDD. Grafickú kartu môžete osadiť dlhú, eventuálne až do 345 mm (v prípade použitia vežovitého chladiča), respektíve do 315 mm (ak je za čelným panelom nainštalovaný kvapalinový chladič).

Počet ani výber ventilátorov sa oproti väčším skrinkám Meshify 2 nezmenil. Varianty Meshify 2 Compact (Lite) RGB majú štyri. Vstupné aj výstupné sú verzie ventilátorov s podsvietením. Použité sú ventilátory Aspect 12 (RGB), ktoré nájdete aj v našich testoch. Na vrchnú časť môžete volitelne doplniť dva 120/140 mm, poprípade do tunela môžete osadiť jeden 120 mm ventilátor. Podmienkou ale je vybrať zdielaný šuplík pre uložiská.

Meshify 2 Compact RGB je dostupná v dvoch variantoch – v čiernom a v čierno-bielom, vždy s čírim temperovaným sklom na mieste ľavej bočnice. Meshify Compact 2 Lite je až v troch variantoch. Dva sú trojventilátorové – White TG Clear a TG Light tint a tretí je štvorventilátorový – RGB Black TG Light Tint. Pýtate sa, v čom sa Meshify 2 Compact Lite RGB Black TG Light Tint líši od Meshify Compact 2 RGB Black TG Light Tint? Napríkald v tom, že skrinka „Lite“ nemá ventilátory s podporou PWM (ale iba s DC regulaćiou) a oproti non-Lite variantu má aj menej portov USB (nemá USB-C). Podrobnejšie sa rozboru bude Martin venovať budúci týždne v testoch, v ktorých sa mimo iné dozviete aj to, aký majú menšie rozmery skriniek Meshify 2 Compact (Lite) vplyv na chladenie.

Dlžní sme vám ešte ceny. Tie by mali začínať niekde nad hranicou 100 eur za verziu Lite bez ventilátorov ARGB. Každý prídavok, ako je napríklad už i len osvetlenie ventilátorov alebo odstránenie prívlastku Lite, cenu dvíha. O presnyćh sumách ale zatiaľ prehľad nemáme.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre. Celý článok „Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých“ »

 •  
 •  
 •  

Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB

V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB. Celý článok „Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *