HAL3000 Alfa Gamer Pro – nová generácia na dosah

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Nová generácia procesorov, grafík aj herných konzol je tu a my tak vstupujeme do novej éry 4K, vysokých FPS a ray-tracingu. Problém je ale ich obmedzená dostupnosť, za čo môže viacero faktorov. Ako vstúpiť do novej éry, keď sa nedá nič kúpiť? Riešením môže byť napríklad hotová herná zostava, akú nám zaslal náš partner HAL3000. Ryzen 5000 a RTX 3000 tak môžete mať u seba doma a nielen v karte prehliadača.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

Predchádzajúce testy nám naznačili, že výkon počítača je aj pri dlhšej záťaži stabilný, čo sa potvrdzuje aj v rozbore Blenderu. Krivka s hodnotou 4,4 GHz je v CPU režime takmer rovná, čo sme tu hádam ešte nevideli. CUDA a OptiX ukazujú veľmi rozdielne grafy, čo je pochopiteľné, keďže v druhom menovanom sa CPU nevyužíva.

Pri Inteloch sme zvyknutí na hodnoty blížiace sa k 100 W a to hovorím o notebookoch. Tu vidíme opäť stabilnú krivku na úrovni 75 W, pričom výkon sa ukázal v testoch ako viac než dobrý. Počítač je tak nie len výkonný, ale aj pomerne úsporný.

Stabilné krivky taktov aj spotreby naznačujú, že rovnako vyrovnaná bude aj teplota procesora, čo sa potvrdilo. Pohybujeme sa okolo 65 stupňov s mierne stúpajúcou tendenciou. V CUDA vidíme chvíľkový skok k 70 stupňom ale potom hneď návrat. OptiX, ktorý CPU nevyužíva sa pohybuje pod 50 stupňov s miernym skokom ako pri CUDA.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX aj CUDA atakujeme hranicu 2 GHz. Režim CPU je samozrejme na minime, keďže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. OptiX býva zvyčajne o pár percent úspornejší než CUDA, no tentokrát vidíme výrazne väčší rozdiel, než býva zvykom u notebookoch. Hovoríme o takmer 70 W rozdiele, teda 130 W v OptiX a 200 W v CUDA režime. V CPU režime je spotreba okolo 17 W.

Na záver pohľad na teploty GPU. Výrazný rozdiel medzi spotrebou v CUDA a OptiX sa odrazil aj na teplotách, kde OptiX má maximálne 50 stupňov, zatiaľ čo CUDA o 15 viac. V CPU režime je grafika zohrievaná ostatnými komponentami a pomaličky rastie k 40 stupňom.

Ako už býva zvykom, grafická akcelerácia v Blenderi výrazne urýchľuje čas strávený vykreslovaním. Pri CPU režime sme takmer na 4 minútach, pričom pri CUDA je to už len 34 sekúnd a v OptiX ešte menej, 26 sekúnd. Pre porovnanie, herné notebooky mávajú zvyčajne okolo 45 sekúnd v Optix, minútu v CUDA a 5–6 minút v CPU režime. Počítač je tak približne 2× rýchlejší.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *