HDPLEX H3 V3: malá Mini-ITX skříň, která pasivně uchladí 80W CPU

Vyšší a o pár centimetrů schopnější verze HDPLEXu H1

Skříně HDPLEX si vypracovaly docela dobrou pověst mezi příznivci zcela nehlučných pasivních PC. Už několik let tato firma vyrábí různé skříně z masivního hliníku, ve kterých je chlazení kompletně obstaráno jen a pouze převodem tepla z procesoru či GPU na vnější plášť, který ho vyzařuje do okolí. Nyní HDPLEX vypustil zajímavou novinku: skříň H3 V2 pro Mini-ITX počítače – třeba pro HTPC, ale nejen pro ně.

Skříň H3 V2 je postavená přesně na šířku Mini-ITX desky, protože je ale vepředu ponecháno místo pro zdroj a po stranách zase slušný kousek přidávají žebrované bočnice, je celková masa větší: rozměry jsou 27 × 26,4 mm a výška skříně pak 9,3 cm. Půdorys skříně je stejný jako u menšího typu H1, jen výška šasi se o polovinu zvedla. To dovoluje dovnitř dostat bohatší výbavu. Čelo skříně je pro elegantní vzhled ponecháno zcela bez ozdob či jakýchkoli funkčních prvků, v jednolité ploše z broušeného hliníku tvořené 1,5 cm silným panelem. Konektory USB a audia i vypínač se schovávají po levé straně v žebrované bočnici.

HDPLEX H3 V2 používá k chlazení šest 6mm heatpipe, které přenášejí teplo z hardwaru do levé a pravé bočnice z masivního hliníku, kam se uchytí do připravených kontaktních drážek a přišroubují krycím blokem. Druhý konec každé heatpipe se zafixuje do podobného bloku osazeného na procesor. Protože se heatpipe dají v drážkách bloku a bočnic před dotažením posouvat, není tento chladící systém závislý na přesném konkrétním umístění socketu na desce. Je jen třeba, aby měl správnou výšku a nějaké komponenty nebo konektory okolo neblokovaly cestu heatpipe.

Instalace HDPLEX H3 V2, heatpipe ještě nejsou upevněné krycími bloky

Skříň tímto způsobem podle specifikací dokáže uchladit procesor s TDP až 80 W (upgrade z modelu H1, kde bylo maximum 65 W), což zřejmě platí tehdy, pokud se využijí obě bočnice. Alternativně je možné pro chlazení CPU použít jen pravou stranu skříně za připojení všech šesti heatpipe, to když je cesta k levé bočnici zablokována kartou v slotu PCI Express. Ovšem přípustné spotřeby pro tuto jednostrannou konfiguraci ve specifikacích nejsou. Podporovány jsou desky jak pro procesory Intel (LGA 1155–1151 a LGA 775), tak i AMD (sockety AM2–AM4 a FM1–FM2+).

Instalace všech heatpipe na jednu stranu při osazení kart PCI Express

Novinka: pozice pro karty PCI Express

Ve standardní pozici desky je místo na jednoslotovou low-profile kartu PCI Express. Ovšem kromě toho má skříň H3 V2 ještě jednu pozici pro karty plné výšky uloženou naplocho nad základní deskou – karta se pak instaluje do riseru (ploché kabelové prodlužky). Tento slot by měl být využitelný také pro instalaci záslepky s nějakými I/O porty vyvedenými z desky (přídavného USB, nebo třeba paralelního portu). Při pohledu na dispozici se zdá, že by se grafická karta v této pozici snad také dala pomocí heatpipe propojit na jednu jednu z bočnic, ale HDPLEX o takové možnosti nic neříká, takže potřebný blok a trubice asi nejsou v nabídce. Ve skříni je také místo na celkem vysoký počet disků: do prostoru nad desku je možné instalovat až čtyři 2,5″ notebookové disky SSD nebo HDD, nebo dva 2,5″ typy a jeden velký 3,5″ disk. Pokud ale využijete místo pro kartu v riseru, o dvě ze čtyř pozic přijdete, protože s ním kolidují.

HDPLEX H3 V2 zezadu, lze vidět kartu PCI Express v horní pozici

Čím je skříň HDPLEX H3 V2 ještě speciální, jsou možnosti napájení. Protože standardní zdroj potřebuje ventilátor nebo alespoň průvan, uvnitř tohoto typu skříně by se použít nedal. HDPLEX ale nabízí vlastní napájecí zdroje, které se v těchto skříních instalovat dají. Skládají se z AC/DC zdroje, který se přišroubuje zevnitř na čelo skříně (kvůli chlazení) a může mít výkon 160, 300 nebo až 400 W. Tento zdroj v uzavřeném kovovém pouzdru dodává stejnosměrné napětí, které je pak konvertováno modulem podobným PicoPSU na různé větve a konektory standardu ATX. Tudíž pro pasivní provoz nemusíte shánět desku s DC napájením a počítač může mít zdroj kompletně uvnitř.

Pasivní skříně jsou coby speciální produkt poněkud drahá legrace a je tomu tak i v tomto případě: cena je stanovená na 240 dolarů. HDPLEX H3 V2 je již v tuto chvíli v prodeji a to ve dvou variantách: zatímco tělo je vždy v černé povrchové úpravě, čelní panel můžete mít buď černý, nebo (hliníkově) stříbrný.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *