Domáci tlmič na platňové disky. Lepší než čokoľvek komerčné

Tichý harddisk, odmena za šikovné ruky

Zlatá éra HDD je nenávratne preč a paradoxom je, že sa ani počas nej výrobcom skriniek nikdy nepodarila základná vec. Zhotoviť uchytenie, ktoré by neprepúšťalo na skelet žiadne vibrácie, čo v skutočnosti nie je nič zložité. A vedzte, že aj takáto drobnosť rapídne zvyšuje celkovú hlučnosť počítača. Pozrite sa na výsledky jednoduchej konštrukcie s diskom na gumičkách v porovnaní s kontaktným použitím „kov na kov“.

Stíšiť pevný disk nedeštruktívnou cestou (tj. bez znižovania AAM) pomocou dostupného príslušenstva je o trochu zložitejšie než kedysi. Teda, pre bežných spotrebiteľov. Z trhu zmizlo i to málo silent boxov, čo bolo. Aj keď, tie sa nikdy nevyznačovali vysokou efektivitou. Šum platní síce uzavretá konštrukcia čiastočne pohltila, no chvenie na skrinku šírila ďalej. Pripevnenie k šasi bolo realizované obvykle cez stále tvrdú gumu či silikón. Podobne, ako je tomu v prípade symbolických antivibračných uchytení, ktoré zvykne mať diskový kôš v každej lepšej skrinke. Tieto prvky síce nejaký zmysel majú, ale ich účinnosť je pomerne nízka.

Vynikajúcim riešením býval HDD Vibration Killer od TichéPC. Mnohí si isto spomeniete na dve lyžiny inštalujúce sa do 5,25″ šachty. Vibrácie sa strácali v pene, ktorá bola medzi upínacími časťami k disku, resp. ku skrinke. Už ale ani toto nekúpite.

Každopádne, taká inštalácia mechanických diskov cez krajčírske gumičky nedáva vibráciám žiadnu šancu. Nadšenci o tomto riešení vždy vedeli, no nikto z výrobcov PC skriniek sa k takémuto uchyteniu neodhodlal. To vás však isto neodradí od toho, aby ste si pripravili nejakú vlastnú konštrukciu. My sme na testovacie účely navrhli jednoduché stojany s gumičkami a porovnali výslednú hlučnosť s položením na kovovú podložku. Testy v obidvoch prípadoch prebiehajú v odhlučnenom boxe a snímač hlukomeru (Reed R8080) je od diskov 10 cm.

Namerané hodnoty nájdete tradične v grafoch, kde môžete sledovať dopad na hladinu hluku v prípade všetkých aktuálnych jednoplatňových diskov WD. V režime mimo záťaž sa točia iba platne a ramienko je v pokojnom stave. Je vidieť, že samotné platne hlučnosť navršujú iba mierne, o nejaké 2 dBA. Zato zrazených -12 dBA v prípade Goldu pri seekovaní pri náhodnom zápise maličkých blokov je už rozdiel markantný, čo poviete?

Výsledky

Pozn.: na lepšiu orientáciu v grafoch môžete radenie ľubovoľne upravovať podla vybraných kritérií. Napríklad voľbou rovnakého modelu (HDD), vytvoríte vedľa seba dvojice (s antivibračným uchytením a bez neho).Prvý scenár, disky testované na kovových podložkách, ktoré dokážu poriadne rozozvučaťAk máte magazín HWCooling radi, podporte nás.
Iba vďaka vašej pomoci môžeme naďalej fungovať a vydávať časovo náročný obsah na pravideľnejšej báze.
Za každý jeden príspevok ďakujeme!

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SSD spolehlivější než HDD? Dle studie mají poruchovost podobnou

V květnu jsme tu měli zprávu o studii firmy Backblaze, která zveřejňuje statistiky poruchovosti pevných disků, provozovaných její službou. Když Backblaze začala uvádět také statistiky poruch SSD, které používá jako systémové disky serverů, vypadalo to nejdřív, že vykazují řádově lepší výsledky. Teď ale přichází nová čísla, podle kterých je to o dost horší a vypadá to, že nakonec úmrtnost SSD může být skoro stejná jako u HDD. Celý článok „SSD spolehlivější než HDD? Dle studie mají poruchovost podobnou“ »

 •  
 •  
 •  

Test: 6× HDD WD – viac než RGB. Všetky farby po 1 TB

Ktorý z diskov je najzaujímavejší do kancelárie, na prácu s fotkami, s videom, na operačný systém a aký na hry či do náročného servera? A je Red naozaj vhodne navrhnutý do sieťových úložísk? To zistíte v tomto praktickom porovnaní výkonu, spotreby a hlučnosti jednotlivých modelov. Rozdiely sú značné a výsledky prekvapivé. Zelený, modrý, červený, fialový, čierny alebo zlatý? Celý článok „Test: 6× HDD WD – viac než RGB. Všetky farby po 1 TB“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

 1. pri takomto uchytení diskov sa každá manipulácia s pc stáva adrenalínovým športom o vlastné dáta kde neustále hrozí riziko vypadnutia disku z uchytenia. osobne by som radšej do otvorov na boku disku (alebo možno ešte lepšie do tých naspodku disku) dal na skrutky buď väčšie podložky alebo nejaké oká a gumičky upevnil na ne.

  1. No, záleží na tom, ako si kto tú pavučinu upletie. Keď pôjdu nejaké gumičky aj pozdĺžne disku a nie len jedným smerom, tak verím, že sa z nich disk nevytrasie ani pri manipulácii s PC. Tá naša pavučinka nie ja samozrejme návodom, ako to má byť v reálnej skrinke zafixované, ale len na ukážku toho, o koľko až to môže byť tichšie oproti bežným upevňovacím systémom. Každopádne, konštrukcia na rovnakej báze bola v praxi použitá (aj keď asi so silnejším a možno menej efektívnym zovretím) v Antec Solo/P150:

   Antivibračné gumené krúžky dávajú na skritku medzi disk a diskový kôš výrobcovia bežne, efektivita takéhoto riešenie je ale podtatne nižšia. Vibrácie nerušia úplne, len ich zmierňujú. Furt je tam pevné spojenie kov/kov cez tu skrutku a tie podložky sú obykle furt tvrdé a tenké. Cez tie očká to však znie dobre. Predstavujem si to tak, že by sa k disku napevno naskturkoval nejaký pliešok, z ktorého by išlo očko a cez to by sa následne prevliekli gumičky pripevňujúce sa k 5,25″ šachte.

 2. Veru Vibration Killer je super, len s dostupnosťou bol často problém a teraz už bez šance. Svojho času som si prezieravo nakúpil asi 5 ks do zásoby, ale už sa mi dávno rozchytali. Aj tak je to asi jediná vec čo ma brzdí vymeniť Fractal R4 za niečo „moderné“ bez 5,25″ koša. Každopádne už sa dá dnes rozmýšľať aj nad úložiskom bez platňových diskov, aj keď je to samozrejme o dosť drahšie. Ale už to nie sú také astronomické sumy za TB ako pár rokov dozadu. Kto si vystačí s 2-3 TB, tak už sa celkom dá stráviť.

  1. Možno znova budú, Vibration Killeri… uvidíme, Gabo ich úplne nepochováva 🙂 Ale jasné, ten záujem o takéto riešenia je už o dosť nižší. A podpora skriniek im už tiež veľmi neprihráva. A ako píšeš, 1TB SSD kúpiš už za 270 eur + máme fungujúci cloud, čiže toho miesta lokálne zase toľko ani netreba…

   Holt HDD sú už low-end a je otázkou, či nenáročných používateľov, ktorí šetria na hardvéri, vôbec takéto otázky zaujímajú. Či majú hlučnejší nebo tichší počítač. Ale snáď sa ich zopár ešte stále nájde. Hlavne je ale dobré vedieť, že neodvibrovaný a perfektne odvibrovaný HDD významne určuje hlučnosť celej zostavy.

   1. Jak, ze se nepodarilo? Zalman ZM-2HC2 byla jedna z prvnich vlastovek, Silentmaxx HD-Silencer dalsi, Scythe Himuro (asi top) se da porad dneska sehnat. Pak je tu jeste Accutake, SilenX…
    HDD jsou low-end? Dafuq? Low-end jsou tak akorat ty sroty, co si davaj lidi domu v podobe „WD Green“ a podobnych krapu, ktery jsou pomalejsi nez jejich 10-15 let stary predchudci. Pristup k disku byl rychlejsi, diky absenci vetsiny uspornych funkci. 2TB/7200ot stoji porad slusny peniz a nevsiml jsem si, ze by zajem o ty disky nejak extremne klesl.
    Veseni HDD na gumickach se delalo v dobe vyvrglanych ST Medalist atd. a letopocet jeste zacinal jednickou.
    Nebo je tohle jenom nejaky retro clanek? jestli ano, tak je spatny nazev.

    1. Lowend nebol možno správny výraz, ale je fakt, že z SSD sa stal mainstream, v princípe každá „kancelárska“ zostava si už dnes vystačí bez platne a začína to byť aktuálne aj pre bežné domáce herné/multimediálne PC s priemernými nárokmi na úložisko.

     Na článku nevidím nič retro. Síce sú dnes platňové disky omnoho kultivovanejšie /hlavne tie pomalšie/, ale zároveň aj ostatné komponenty za tie roky stíchli, takže úmerne k tomu je stále hluk disku aktuálna téma. Hlavne keď výrobcovia skriniek riešia odvibrovanie ozaj len symbolicky.

     Mne išlo len o to, že ak sa dnes chce niekto seriózne zbaviť hluku HDD, tak okrem týchto stišovacích vychytávok už má alternatívu v SSD a nemusí už kvôli tomu predať barák.

     1. Zalman ZM-2HC2 mi nedávno kolega doniesol ukázať ako raritku a cieľom tohto čuda bolo asi viac HDD chladiť než tlmiť jeho vibrácie. Aj keď tá konštrukcia je teda celkovo podivná – vzhľadom na plochu tých postranných pasívov a vôbec nízku spotrebu/zahrievanie diskov, je tam tých heatpipe asi viac než by bolo primerané. Ale crozumiem, ielom bolo asi i to, aby to nejako efektne vyzeralo a hlavne držalo pokope.

      V Acutake Dark Disc 2, čo ak sa nemýlim bol jeden z najlepšie hodnotených klonov drahého Silentmaxxxu, som svojho času vytriedal celý rad HDD. A veru, efektivita týchto konštrukcií nebola nijako ohurujúca. Šum platní síce mierne tlmili, ale ten teda nebol tým, čo bolo treba riešiť. Uchytenie týchto a podobných boxov bolo cez furt dosť tvrdé gumy a vibrácie sa na kostru skrinky veselo prenášajú. A aj keď nejaké tlmenie tam bolo, výsledný efekt bol podstane horší než pri zavesení disku na dlhé gumičky.

      Z vyššie uvedeného dôvodu a i preto, že sa drvivá väčina komerčných riešení už nepredáva, si myslíme, že je je to téma naopak dosť aktuálna. Hlavne, keď je konfrontovaná s aktuálnou ponukou HDD. O tom, že má neodvibrované alebo slabo odvibrované uchyteniu disku veľmi výrazný vplyv na celkovú hlučnosť počítača asi nemusí byť reč. A to tento test zahŕňa iba tichšie jednoplatňové disky.

      Pri porovnaní výkonu HDD s SSD sa snaď komplexne dá hovoriť o low-ende. Hlavne pri menších kapacitách, v ktorých sú cenovo dostupné už i SSD (200 – 250 eur za Crucial MX300, ktorý považuejeme za strednú triedu, nie je zase až taká pálka). Je jasné, že 6TB Red alebo 10TB Gold je už samostaná kategória, kde už človek nerozmýšla, či nezoberie v tejto kapacite SSD…

   2. „či nenáročných používateľov, ktorí šetria na hardvéri“

    A to je kdo? Ti co si koupí 6jádro, budgetovou desku, k tomu plácnou 256 GB SSD WD Green a pak honí každý snímek ve hrách při 1080p nebo kancelářská krysa, které celý den u ucha bzučí rádio Impuls a o šelestu disků nic neví? 😀

    Píše se rok 2020 a 1TB SSD jsou stále drahé. Těch pár sec při loudování her či startu widlí za to nestojí, protože se stále neoptimalizuje a po 3 updatech od mikrosoftu jde vše rapidně dolů.

    Zkuste si na 1TB SSD hodit swap u systému s 16 – 32 GB ram a používat hibernaci. Disk půjde do kytek raz dva. Nemluvě o SLC cache a dalších legráckách.

    A ten, kdo to se svými daty myslí aspoň trochu vážně si pořídí 2 disky na externí zálohu dat. 😉

    1. Zaradil by som tam obe skupiny. Tak kancelárske zostavy ako aj low-budgetové herné. Pri nich tú požiadavku na 1 TB úložného priestoru (a v tejto cenovej to inak cez HDD nejde) vídavam dosť často. 256 GB na 3 – 4 už nestačí a 256 GB SSD + 1TB už nehrá do karát najlepšiemu pomeru cena/výkon. Pokiaľ sa teda bavíme o tých čo najvyšších fps za čo najmenej peňazí. 🙂

 3. Servus Lubo,
  Vsechny tyhle chladice fungovali/funguji tak jak mely. To co zpusobovalo „nefunkcnost“ (a zpusobuje dodneska) je nizka uroven kvalit skrini. Pokud se nekoupi case ve stredni tride (3-5k), tak je to vsechno stejne zraly na vyplne z dynamatu/podlozek pod mys/korku/bitumenu.
  to je problem vsech tech „hlinikovejch krabic s gumou“. Pokud se pul kilo hliniku rozvibruje, samozrejme bude vibrovat i protistrana at uz se pouzije sebelepsi guma, pokud sam profil ulozeni je proste zmetek. Guma musi byt tvrda, protoze musi utlumit nejvysi vykyvy vibraci a propoustet jen nizsi, rekneme „srovnany“. Potoze to, co dovede case rozzvonit je zmena frekvence, co narusi uz soucasnou frekvenci …
  Zalman ZM-2HC2 je scifi dite doby. V roce 200x byl performance disk maly primotop, co atakoval v divnoskrini okolo 60C bez problemu. Zalman byl staven presne na tohle, odvest teplo pres HP „nekam“, kde se o to postara vzduch. Ja jsem je montoval tehda na ukriceny Raptory a bylo to uzasny ticho.
  jeste k tomuhle gumickovymu ulozeni. Prestal jsem ho pouzivat presne v okamzik, kdy prvni takhle ulozeny disk sletel v casu „nekam“, kde rozklepl cip GPU. ty gumicky totiz spuchri metelesku blesku (konstantni namahani vytvari trhlinky, kde se teplo postara o ususeni gumy a pak uz jenom „tuk“). Kdyz uz, tak pouzivat gumicky z automotive, kde se tak nejak pocita s teplotama 100C+-. olejem, benzinem atd … (silikonovy prepady pro naftaky napr)
  (pozn pod carou: ani ultra ticha skrin chvalena vsude mozne, neni zarukou, ze opravdu je ticha, spoustu skrini jsem „rozdunel“ jenom diky tomu, ze jsem je sikovne nakrmil komponenty, co jdou vibracemi proti sobe).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *