Toshiba brzo vydá 26TB HDD s MAS-MAMR. Příští rok už 30TB

Nová technologie MAS-MAMR a bezprecedentní počet ploten: HDD čeká velký skok

Toshiba, třetí ze zbývajících výrobců pevných disků, obvykle neprodukoval různé ambiciózní plány slibující, že za dejme tomu 5–10 let budou mít HDD kapacity třeba 50 nebo 100 TB, což se pak většinou nevyplní. Firma ale teď překvapila roadmapou, podle které by měl přijít průlom v kapacitách už v následujících dvou letech: skoro za rohem má údajně 26TB a 30TB disky, což by znamenalo, že se kapacita disků za dva roky zvedne o 50 %. 

SSD vzaly (magnetickým/mechanickým) pevným diskům většinu trhu PC a také z nich učinily přehlížený hardware. Ale pokud potřebujete hodně úložného prostoru, jsou HDD stále bezkonkurenční, protože za ekvivalentní kapacitu flashových úložišť se pořád hodně prohnete. Dnes jsou nebo brzo budou na trhu HDD s kapacitami 18–20 TB (a nově by měly existovat i 22TB od Seagate, ale se SMR).

Toshiba má ale nakročeno k tomu, aby se tyto kapacity naráz hodně posunuly. V nejbližších letech se má skoro současně objevit několik nových technologií, díky nimž se kapacitu povede zvedat o dost rychleji proti dost stagnujícímu tempu v posledních letech.

Toshiba ve své roadmapě uvádí, že chystá disky s kapacitou 26 TB na účetní rok 2022, což je dost možná už letos. Účetní rok Toshiby je posunutý o tři měsíce, takže toto období reálně představuje duben 2022 až březen 2023. Dostupnost těchto nových disků by tedy mohla nastat až na začátku příštího kalendářního roku.

MAS-MAMR

Podle roadmapy bude tato kapacita zdá se dosažena kombinací dvou věcí. Toshiba už má ve své nejnovější generaci HDD s kapacitou 18 TB a 20 TB vydané před rokem záznamovou technologii FC MAMR (Flux Control Microwave Assisted Magnetic Recording). 26TB disk bude mít její pokročilejší verzi, kde bude záznam na plotnách hustší. Tato nová technologie se označuje MAS-MAMR – Microwave Assisted Switching Microwave Assisted Magnetic Recording.

MAS-MAMR je technologie vyvinutá ve spolupráci s TDK coby dodavatelem čtecích/záznamových hlav a Showa Denko K.K. coby dodavatelem ploten. Používá zdvojené spin-torque oscilátory (Field Generation Layer Spin Torgque Oscillator, FGL STO), které generují mikrovlnné záření, jímž záznamová hlava působí na plotnu. To zvyšuje energetický stav v materiálu v místě, kde se má uskutečnit zápis, což podobně jako zahřívání laserem u HAMR dovoluje vyrobit hustější, ale stále trvanlivý záznam, který by se za normální teploty či stavu energie nedal dosáhnout.

Schéma záznamové technologie MAS-MAMR s dvojicí FGL STO a jejich oscilační spektrum (Zdroj: Toshiba)

Už loni první zkušební verze těchto disků potvrdily, že MAS-MAMR funguje: Toshiba uvádí, že použití zlepšilo kvalitu záznamu v experimentálním zařízení o 6 dB. Toto zlepšení dává prostor k většímu zahuštění záznamu a tedy zlepšení kapacity.

Zlepšení kvality záznamu při experimentálním použití MAS-MAMR (Zdroj: Toshiba)

10 ploten

Současně ale také v discích přibude další plotna navíc. Zatímco doteď bývalo maximum u 3,5″ HDD devět ploten (za podmínky, že jsou plněné héliem, jinak šest), Toshiba v těchto discích nově naštosuje rovnou deset ploten. To je mimochodem cíl, který byl dopředu oznámený již v roce 2019. Pravděpodobně by to mohlo být díky tomu, že plotny budou tenčí a ze skla, což je technologie, která je již také vyvíjená dlouhou řadu let. HDD také asi bude dále plněno héliem. Toshiba této technologii zvyšující počet ploten říká „Multi Stacking“.

Kombinace těchto dvou technologií přinese ony 26TB disky, které by měly vyjít nebo být oznámené někdy v onom fiskálním roce 2022, tedy do dubna 2023. Jejich první nasazení bude v tzv. nearline řadě disků, což jsou HDD pro servery a velká enterprise úložiště/NAS. Další odvozené modely pro jiné trhy včetně toho našeho spotřebitelského asi mohou vyjít se zpožděním.

Skleněné plotny pro disky s nadstandardním počtem ploten (Zdroj: Hoya)

30TB pevné disky za dva roky, už 11 ploten

Vývoj kapacit ale má být odvázaný i potom. Snad hned v následujícím fiskálním roce Toshiba plánuje přijít s rozšířením kapacity na rovnou 30 TB, což je proti dnešku nárůst o 50 %. tyto disky mají také využívat MAS-MAMR. Hlavní pokrok v těchto discích bude přidání zase další plotny, tentokrát bude HDD mít rovnou 11 ploten. Toto samo by mělo kapacitu navýšit o 10 % (tj. minimálně o 2,6 TB proti předchozí generaci). Zbytek chybějící do 30TB asi Toshiba získá určitým navýšením hustoty záznamu na každé plotně.

Tyto 30TB disky plánuje Toshiba na účetní rok 2023, což by tedy mělo znamenat, že budou uvedené mezi dubnem 2023 a březnem 2024.

Roadmapa budoucích HDD a zvyšování kapacit u disků Toshiba (Zdroj: Toshiba, via: techPowerUp)

Navyšování počtu ploten znamená, že stoupnou výrobní náklady těchto disků, což bude poněkud brzdit snižování ceny za jeden gigabajt prostoru, které bychom rádi viděli. Na druhou stranu je docela nadějné to, že se tyto průlomy v kapacitě povedly bez nasazení technologie HAMR, jejíž dlouholeté odkládání budí pochyby o tom, zda bude opravdu prakticky vhodná pro širokou škálu HDD, i těch spotřebitelských. MAMR vypadá výrazně méně komplikovaně a tato technologie by proto mohla být použitá i v lidovějších discích.

HAMR: 35–40 TB

Ovšem i HAMR má Toshiba v plánu, nasazení této technologie přijde u této firmy po MAS-MAMR snad někdy v účetních letech 2025 a 2026. První generace nearline HAMR disků má dosáhnout kapacity 35 TB asi pořád s 11 plotnami. Poté má v další generaci být prolomena bariéra 40 TB, což by bylo plus minus zdvojnásobení proti tomu, co je dostupné dnes. Protože ale už je to podmíněné technologií HAMR, je toto už třeba brát s rezervou, protože HAMR je právě jedním z receptů na ony nerealistické roadmapy z minulých let slibující vysokokapacitní HDD, z nichž potom nic nebylo a po pár letech jsou dost komické.

Na rozdíl od toho ale u disků s technologií MAS-MAMR spíš očekáváme, že skutečně na trh přijdou a toto navýšení kapacity bude realita. Byť samozřejmě nemůžeme vyloučit, že se Toshibě i u MAMR přihodí nějaké zpoždění ve vydání.

Zdroje: Toshiba, techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SSD spolehlivější než HDD? Dle studie mají poruchovost podobnou

V květnu jsme tu měli zprávu o studii firmy Backblaze, která zveřejňuje statistiky poruchovosti pevných disků, provozovaných její službou. Když Backblaze začala uvádět také statistiky poruch SSD, které používá jako systémové disky serverů, vypadalo to nejdřív, že vykazují řádově lepší výsledky. Teď ale přichází nová čísla, podle kterých je to o dost horší a vypadá to, že nakonec úmrtnost SSD může být skoro stejná jako u HDD. Celý článok „SSD spolehlivější než HDD? Dle studie mají poruchovost podobnou“ »

 •  
 •  
 •  

Domáci tlmič na platňové disky. Lepší než čokoľvek komerčné

Zlatá éra HDD je nenávratne preč a paradoxom je, že sa ani počas nej výrobcom skriniek nikdy nepodarila základná vec. Zhotoviť uchytenie, ktoré by neprepúšťalo na skelet žiadne vibrácie, čo v skutočnosti nie je nič zložité. A vedzte, že aj takáto drobnosť rapídne zvyšuje celkovú hlučnosť počítača. Pozrite sa na výsledky jednoduchej konštrukcie s diskom na gumičkách v porovnaní s kontaktným použitím „kov na kov“. Celý článok „Domáci tlmič na platňové disky. Lepší než čokoľvek komerčné“ »

 •  
 •  
 •  

Test: 6× HDD WD – viac než RGB. Všetky farby po 1 TB

Ktorý z diskov je najzaujímavejší do kancelárie, na prácu s fotkami, s videom, na operačný systém a aký na hry či do náročného servera? A je Red naozaj vhodne navrhnutý do sieťových úložísk? To zistíte v tomto praktickom porovnaní výkonu, spotreby a hlučnosti jednotlivých modelov. Rozdiely sú značné a výsledky prekvapivé. Zelený, modrý, červený, fialový, čierny alebo zlatý? Celý článok „Test: 6× HDD WD – viac než RGB. Všetky farby po 1 TB“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *