MSI doplnilo ponuku dosiek Z690 o vrcholový model Godlike

Vyšla extrémna doska Z690, v mnohých smeroch doposiaľ najextrémnejšia

V novembri, pri vydaní procesorov Alder Lake s otvoreným násobičom, MSI na stôl nevyložilo všetky karty. Drvivá väčšinu základných dosiek táto firma síce vydala už vtedy, jednu si však šetrila na neskôr. Ak ste sa nazdávali, že Z690 Ace je strop, tak mylne. Ten definuje až Z690 Godlike. S LGA 1700 navyše najhonosnejšia doska MSI posúva doterajšiu výbavu modelov pre mainstreamové platformy.

Nebýva to síce pravidlo, ale väčšina dosiek MSI „Godlike“ vychádza v prvej vlne spolu s lacnejšími modelmi. Teraz je to ale trochu inak a najvybavenejšia základná doska MSI pre platformu Intel LGA 1700 vychádza takmer v trojmesačnom oneskorení. Že to zhuba takto nejako bude naznačoval už minuloročný informačný únik, v ktorého hľadáčiku sa objavila aj MEG Z690 Godlike.

Výbavou táto doska nadväzuje na MEG Z690 Ace, ktorá bola doteraz tým najvybavenejším, čo malo MSI pre procesory Alder Lake v ponuke. MEG Z690 Godlike je ale trochu z iného cesta. V prvom rade sa jedná už o dosku formátu E-ATX. Širšie vyhotovenie charakterizovalo aj staršie „Godliky“, ale až takto široký nebol žiadny z predchodcov. A veruže 310 mm nemávajú ani niektoré HEDT modely s pamäťovými slotmi z oboch strán pätice.

Takto široká je doska aj preto dôvodu, že sprava, vedľa  slotov DIMM na pamäte, má Z690 Godlike panel s 3,5″ displejom LCD (matrica IPS). Ten je dotykový a slúži na ovládanie a monitorovanie hardvérovej aktivity. Prichytený je k doske magneticky a v prípade potreby môžete jeho polohu aj zmeniť a umiestniť ho napríklad niekde na plech skrinky.

Veľká plocha PCB sa využíva aj na vyvedenie nadštandardného poštu slotov M.2 na SSD. Tých je celkovo až šesť. Dva sú pripojené k CPU, pričom jeden podporuje PCIe 5.0 a zvyšné už „iba“ starší štandard 4.0. Všetky sloty M.2 (M-key) sú plnohodnotné, štvorlinkové, aj keď niektoré linky sú, prirodzene, zdieľané so konektormi SATA.

Hlavná paráda je ale okolo pätice CPU. Napájacia kaskáda (VRM) má 22 fáz so 105-ampérovými MOSFETmi. Celková prúdová kapacita je až 2310 A. S ohľadom na to, že použité RAA210040 podľa Renesas dosahujú typicky najvyššiu efektivitu pri 30 až 45-percentnom zaťažení, by to mohlo byť zaujímavé aj pre majiteľov s na krv pretaktovanými Core i9-12900K s najvýkonnejšími vodnými okruhmi. To býva aj realita pracovných zostáv, u ktorých je kladený dôraz na čo najvyšší výkon CPU. MEG Z690 Godlike má osloviť ale aj nadšencov, respektíve hardvérových e-športovcov, ktorí majú vzťah k extrémnemu pretaktovaniu napríklad tekutým dusíkom (LN2).

Na vysoký odber majú byť lepšie pripravené aj pasívy VRM. MSI zdôrazńUje použitie teplovodivých podložiek s tepelnou vodivosťou 7 W/mk (to je takmer na úrovni Thermal Grizzly Minus Pad). Pasívy VRM sú potom pomerne členité a ten na Vcore má dokonca tradičné tenké plátky, ktoré oproti typickým hrudkám hliníku výrazne zväčšujú vyžarovaciu plochu. O rovnomerné pokiaľ možno čo najrovnomernejšie využívanie pasívov sa stará heatpipe.

   

Sloty DIMM a PCIe ×16 sú s podporou najnovších štandardov. V prípade PCI Express je to štandard 5.0 (u obidvoch), pamäte sú podporované typu DDR5. Oficiálne pre vybrané moduly do 6666 MHz.

Interne má potom MEG Z690 Godlike dva konektory na pripojenie 20-gigabitových portov USB 3.2 gen. 2×2, vzadu sú potom dva konektory USB-C/Mini DisplayPort s podporou Thunderbolt 4 a šesť 10-gigabitových portov USB-A. Na jeden z dvoch dostupných konektorov RJ-45 sa viaže 10 Gb adaptér Aquantia AQC113CS a 2,5 Gb je už Intel I225-V 2.5G LAN. Kompletné parametre s výpisom všetkych súčastí sú už dostupné na produktových stránkach MSI.

Cena? Vysoká, veľmi vysoká – 2262 eur, respektíve 54 990 Kč s DPH. Dosky v obchodoch ešte nenájdete, prvé kusy sa ešte len budú posielať a objavovať skladom by sa mali začiatkom marca. Nákup bude ale nutný zrejme zo zahraničia, dovoz k nám sa neplánuje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *