ASRock by mohl přijít s Mini-STX deskami pro procesory AMD

Mini-STX už nejen pro procesory Intel?

Malé počítače máme rádi, a tak se nám zavděčil formát Mini-STX, který přinesl desky ještě menší než Mini-ITX, ale stále s plnohodnotnými socketovými procesory. Mini-STX nedovoluje použít externí grafické karty, takže by pro ně byly zajímavou volbou procesory AMD se svojí relativně silnou integrovanou grafikou. Desky Mini-STX se pro ně doposud nevyráběly, vypadá to ale, že by to mohl změnit ASRock.

Ačkoliv oficiálně nic neoznámila, tato firma se myšlenkou vyrábět tento formát desek pro procesory AMD interně zabývá. Na Small Form Factor Forum v pátek jeden z jejích zaměstnanců vložil příspěvek, dle kterého možnost STX desky platformy AM4 aktuálně sondují, i když tyto pokusy jsou asi jen v začátcích. Na fotografiích tento člověk z ASRocku ukázal šasi z Mini-STX barebonu DeskMini, boxovaný chladič Ryzenu 3 2200G (který je však příliš vysoký, aby se dovnitř vešel), ale hlavně jakýsi prototyp Mini-STX desky, která je evidentně určená pro procesory AMD. Lze na ní vidět černý socket s dírami pro piny, nikoliv patici typu LGA, jaké používá Intel.

Právě tato fotka by mohla naznačovat, že ačkoliv se ve firmě na možnost navrhnout AM4 desku údajně jen „zběžně podívali během čínského nového roku“, ASRock asi o takový produkt má zájem. Prototyp na fotce ještě není pro Ryzeny (socket AM4), nebo tak aspoň nevypadá.  Zaměstnanec ASRocku v příspěvku sám prozrazuje, že firma již dříve vyvinula desku Mini-STX se socketem FM2+ pro starší 28nm APU Kaveri a Godavari, a právě ta je nejspíš na obrázku. Držáky pro uchycení chladiče odpovídají těm pro socket FM2+ a sloty SO-DIMM jsou zdá se určené pro paměti DDR3. I existence Mini-STX desky pro FM2+ je ovšem novinka, ASRock žádnou takovou neprodává a nemá ji na webu. Z tohoto konkrétního projektu asi mezitím sešlo, ale nový model pro AM4 by snad mohl mít větší štěstí.

Prototyp desky Mini-STX pro procesory AMD od ASRocku, zřejmě pro APU do socketu FM2+. Fotku zveřejnil přímo zaměstnanec firmy

Důvod, proč se Mini-STX deska platformy FM2+ nedočkala vydání, by mohl vězet v problémech s chladiči. Podle stejného člověka z ASRocku potřebují sockety procesorů AM4 hodně volného místa okolo, což může na PCB formátu Mini-STX o rozměru 14,0 × 14,7 cm být kritická překážka. Zatímco Intel používá montážní díry s roztečí 75 × 75 mm (a dovnitř této zóny lze umístit některé napájecí komponenty), AMD mělo u starších socketů obdélníkové uspořádání děr 95 × 47 mm, přičemž boxové chladiče potřebují ještě nějaké místo po stranách. Podle zaměstnance ASRocku vzniklá deska nakonec byla kompatibilní jen s věžovými chladiči, což se pro mini PC nehodí.

Zde asi nezbývá než doufat, že změna montážních děr u socketu AM4 pomůže (nyní je rozměr 90 × 54 mm) nebo se podaří vše potřebné na desku dostat třeba díky použití čipsetů X300/A300. Ty mají mít menší spotřebu (možná by tedy mohly být zespodu PCB) a velikost právě pro účely kompaktních PC. Tyto čipsety ale zatím žádný výrobce desek nebo PC nepoužil, takže nevíme, zda je AMD kvůli nezájmu třeba nepohřbilo.

Zda se tedy Mini-STX desky pro Ryzeny dostanou do prodeje, zatím není jisté. Bohužel nevíme, jestli pracovníci ASRocku možnost takové desky pro Ryzeny sondovali přímo na zadání svých šéfů, nebo jen nezávazně ze zvědavosti, aniž by za tím byly nějaké konkrétní plány. Existence prototypu STX desky pro starší APU by ale měla znamenat, že ASRock je ochoten něco podobného vyvinout. Navíc u Ryzenů teď může počítat s větším zájmem, než v případě méně úspěšných starších APU. A právě podle toho, zda by Ryzen v Mini-STX chtělo dost zákazníků, by pro ASRock mohl  být nejdůležitější faktor v rozhodování.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4. Celý článok „ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má Mini-STX počítač a desku pro Coffee Lake: DeskMini 310

Protože máme rádi kompaktní PC, sledujeme se zájmem formát Mini-STX, který přinesl ještě menší alternativu desek Mini-ITX – stále s použitím vyměnitelných desktopových procesorů, ale také už standardně počítající jen s DC zdroji. ASRock, který je jedním z hlavních propagátorů formátu Mini-STX, teď přišel s novým modelem barebonu DeskMini a s ním také novou deskou, která na platformu přinese šestijádrové procesory, ale také nižší cenu. Celý článok „ASRock má Mini-STX počítač a desku pro Coffee Lake: DeskMini 310“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Moderný desktop podľa HWCooling.net. Základ Mini-STX

Je to zvláštne, no stolové počítače v hrubých črtách už viac ako dvadsať rokov stagnujú. Stále sa vo väčšine prípadov stavajú na štandarde ATX v prerastených toweroch. Z racionálneho hľadiska by však takýto koncept mal byť okrajový, vytlačený SFF. Tradičný PC môže byť totiž maličký, výkonný a tichý zároveň. A pritom jeho výbava vás takisto nemusí nijako obmedzovať. Celý článok „Moderný desktop podľa HWCooling.net. Základ Mini-STX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *