Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur

Parametre, detaily a montáž

Lacných a súčasne kvalitne navrhnutých počítačov je nedostatok. O to viac teší premyslený dizajn all-in-onu XPC X50, ktorý sa prehupol už do 6. generácie. Ponúka mnohé: displej, robustné mobilné telo, odolnosť proti prachu a kvapalinám, pasívny chod a stredobodom je nový úsporný Kaby Lake. Skĺbiť toto všetko v zmysluplný celok sa podarilo nadmieru elegantne. Nakoniec, presvedčte sa sami.

Základné parametre


Detaily a montáž

Na úvod je dôležité upozorniť, že Shuttle tento počítač zamýšľa najmä ako riešenie ku registračným pokladniam, informačný počítač do obchodov pre verejnosť (Kiosk) a tento koncept je vhodný napríklad aj na použitie do prednáškových miestností a podobne.

Dizajn šasi výrobca z generácie na generáciu nemení. A hoci majú niektorí fajnšmekri cez estetiku výhrady k zastaranému vzhľadu, funkčný návrh je zvládnutý na výbornú. To je zrejme i dôvod, prečo sa za tie roky nezmenil. Napriek tomu, že ide o low-end, plášť počítača je mimoriadne pevný. Vyhotovený je z tvrdeného plastu. predok je lesklý, čo vyzerá dobre do momentu prvých odtlačkov a škrabancov. Čelný panel je inak jednoduchý, až na web kameru a dobre umiestnené stereo reproduktory. Tie mimochodom hrajú pekne. Výkon je síce nižší, no prednes je frekvenčne dobre vyvážený, neskreslený, a zvukový výstup pripadá do úvahy aj na počúvanie hudby popri práci.

Dominantou zadného panelu je masívne oceľové rameno s poriadnymi pántmi. Uhol prispôsobenia je naozaj široký a okrem stojana funguje i ako držadlo na prenášanie. Šikovné, praktické a pevné.

   

Na ceste dovnútra treba najprv odstrániť okrasný kryt, pod ktorým je konzola a na nej upevnený stojan. Po jej odskrutkovaní potom ešte veko drží štyrmi skrutkami. Prístup ku komponentom a celkovo prácu s nimi hodnotíme kladne. Všetko je perfektné dostupné a montáž je naozaj pohodlná.

      

Procesor a čipset zdieľajú spoločný blok, ku ktorému je pripojená jedna heatpipe predávajúca teplo do pekne naddimenzovaného radiátora so širokými rozstupmi. Šikovne je vyriešené i chladenie PCB pod napäťovými regulátormi CPU. Teplo je cez podložku odvádzané do plechového podnosu. K dokonalosti chýba snáď už iba antivibračné uchytenie disku. Pozícia na 2,5 “ je jedna a dopĺňa ju plnohodnotná M.2 (80 mm/NVMe) na SSD. Za pozornosť stojí i vyvedenie externého USB vnútri skrinky. To sa hodí typicky na stále pripojenie adaptéra Wi-Fi.

      

Displej (15,6″) už až tak nenadchne. S ohľadom na začiatku článku spomínanú optimalizáciu počítača pre konkrétne účely vyhovuje bez väčších problémov, na multimediálne použitie však príliš vhodný nie je. Statický kontrast je iba 260:1, rozlíšenie je nízke (1366 × 768 px) a úzky je i farebný priestor (viď diagram na titulnej fotografii, merané sondou X-rite iDisplay Pro). Najviac mimo je pritom modrý kanál. Vyváženie bielej je vcelku slušné. Chválime aj rovnomernosť podsvietenia bez výraznejšieho presvitania či tmavých miest.

   

Horšie je to s pozorovacími uhlami, tie sú i na pomery TN podpriemerné. Panel je inak dotykový s podporou jedného dotyku súčasne, na zmenu tlaku síce nepočúva, ale reaguje výborne. Kontaktná vrstva je rezistívna a jej povrch sa uživí aj v prostredí s vyššou vlhkosťou vzduchu. To môžu byť i veľké kuchyne. Displej neodradia ani mastné prsty a zvládne i hrubé umývanie handrou, keď už nemáte nič iné po ruke. Stupeň krytia má IP54. Konštrukcia spĺňa jeho požiadavky, môže polemizovať. Pri streikajúcej vode vo všetkých uhloch by zvrchu, cez perforáciu, asi niečo presiaklo. Aj keď drobnejšia struktúra sa snaží tomu čo najviac zamedziť.

Najvážnejšiu výhradu máme k intenzite jasu LCD. Na maxime sme namerali iba 148 cd/m2, čo pri vo svetelnejšom priestranstve znamená slabšiu viditeľnosť. Po jemných krokoch, pekne lineárne, je možné jas znížiť až na úroveň 7,15 cd/m2. Rozdiel v spotrebe medzi maximálnou a minimálnou svietivosťou je 2,4 W.

      


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *