PC s GTX 1080 velké jako papír A5: ASRock dostal GPU do Mini-STX

Mini-STX, ale s grafickou kartou

O deskách Mini-STX od ASRocku tu byla řeč nedávno. Tato značka se ale v souvislosti s malými počítači tohoto formátu ozývá znovu. Právě totiž vydala novou verzi svého na Mini-STX založeného barebonu DeskMini. Ovšem v nestandardní verzi, která se trochu vymyká původní ideji. Verze DeskMini označená GTX nebo RX (proč, o tom za chvíli) totiž už není odkázána na integrovanou grafiku, ale má uvnitř přídavné GPU.

DeskMini GTX/RX je pozoruhodné hned ve dvou směrech. Za prvé je to první z těchto minipočítačů, který podporuje nové až šestijádrové procesory Intel Coffee Lake, tedy například Core i5-8400 nebo i7-8700, z těch s 65W TDP. Právě uváděná nová verze totiž používá čipovou sadu Z370 potřebnou pro nová šestijádra. Ovšem pozor na to, že na trhu se vyskytuje také stejně pojmenovaná starší verze tohoto počítače ještě s čipsetem B250, který umí jenom procesory Skylake a Kaby Lake.

Pár centimetrů navíc

Druhá specialita je, že DeskMini GTX/RX nemá uvnitř standardní desku Mini-STX, jakou ASRock instaluje do DeskMini 110. Místo toho vyvinul speciální prodloužený formát PCB, na němž je zhruba v místech, kde mají Mini-ITX desky PCI Express, také slot pro instalaci samostatné grafiky. Ovšem je uložený na plocho a osazují se do něj vodorovně moduly MXM, tedy grafické karty pro notebooky. Na ně se pak upevní shora chladič podobný tomu pro procesor.

Deska Z370M-STX MXM uvnitř barebonu DeskMini GTX/RX

Kvůli tomuto uspořádání je šasi asi o 6 cm delší, ale vzhledem k vysokému hernímu výkonu to není zas tak velká daň. Považte: regulérní DeskMini má půdorys 15,5 × 15,5 cm a výšku 8,0 cm (objem je 1,92 litru). Rozšířená verze s grafickou kartou MXM zabírá 15,5 × 21,3 cm v půdorysu a je vysoká 8,2 cm (objem 2,7 litru). Plocha, kterou skříň zaberá na stole, je sotva větší než papír formátu A5, délkou jej přesahuje o 3 mm, šířkou o 7 mm.

Porovnání se standardním formátem Mini-STX

MXM grafiky až po GeForce GTX 1080

A grafické karty se do tohoto prostoru dají posadit docela silné: ASRock by měl barebony nabízet s notebookovými verzemi GeForce GTX 1080 (DeskMini GTX 1080), GeForce GTX 1060 3GB (DeskMini GTX 1060) a Radeonem RX 580 s 8 GB paměti (DeskMini RX 580). Chladič pro grafiku by zřejmě měl být přiložen v balení. Používá pasiv s radiálně se rozbíhajícími žebry a velký axiální ventilátor uprostřed, tedy něco podobného, jako je často vidět na krátkých „Mini-ITX“ provedeních grafických karet.

DeskMini má díky samostatné grafice širší možnosti připojení obrazovek, vzadu najdete čtyři výstupy: DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 a Mini DisplayPort ze samostatné grafiky a HDMI 1.4 z integrovaného Intelu. Vnitřní konektivita obnáší obvyklé dva sloty SO-DIMM pro paměti DDR4 a M.2 pro Wi-Fi, ale pokud jde o úložiště, mají tyto desky něco navíc. Nacházejí se na nich místo jednoho tři sloty M.2 s konektivitou PCI Express 3.0 ×4 pro SSD, plus ještě dva porty SATA (ve skříni je místo pro dva 2,5″ disky). Zvenku je na skříni osm portů USB, z toho šest USB 3.0 a jeden typu C, což je na minipočítač také docela dobré. A dostalo se dokonce i na RGB LED, uvnitř je pro svítidla header.

Rozložení portů a slotů na horní a spodní straně PCB

Je asi jasné, že kvůli výkonným grafikám bude mít tato verze DeskMini o dost vyšší maximální spotřebu. Napájení je stále externí, ale je potřeba silnější adaptér. Ten dodávaný má výkon 270 W při napětí 19 V a rozměr takové „nabíječky“ bude větší než obvykle. Přesto by tento desktopek měl být co do poměru velikosti a herního výkonu hodně atraktivní. Ve formátu Mini-ITX se mu asi obtížně přiblížíte a přitom je v jeho skříňce pořád snadný přístup k pamětem nebo CPU.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G

Shuttle sa obvykle vo svojich počítačoch nedrží štandardizovaných formátov a komponenty si ohýba podľa vlastných predstáv. Nedávno sa firme podarilo zostrojiť pozoruhodný barebone, ktorý pri doteraz nevídaných, malých rozmeroch pojme i GTX 1050 Ti so slotom PCI Express. V teste nájdete, ako hlučný (alebo tichý?) tento dizajn môže byť a kedy už dochádza k strate výkonu zapríčinenej prehrievaním. Celý článok „Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

První pasivně chlazená Mini PC s 25W procesory/APU Ryzen

V minipočítačích typu NUC se procesory Ryzen od AMD ještě skoro vůbec neobjevily, i když je to škoda. Třeba proto, že APU Raven Ridge mají o dost lepší integrovanou grafiku než všudypřítomné Intely. Jako snad skoro první případ se nyní na trhu objevily minipočítače s Ryzeny od firmy Trainquil PC. Ty jsou založené na APU Ryzenech se spotřebou do 25 W a jsou zároveň pasivně chlazené svým hliníkovým žebrovaným šasi. Celý článok „První pasivně chlazená Mini PC s 25W procesory/APU Ryzen“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má Mini-STX počítač a desku pro Coffee Lake: DeskMini 310

Protože máme rádi kompaktní PC, sledujeme se zájmem formát Mini-STX, který přinesl ještě menší alternativu desek Mini-ITX – stále s použitím vyměnitelných desktopových procesorů, ale také už standardně počítající jen s DC zdroji. ASRock, který je jedním z hlavních propagátorů formátu Mini-STX, teď přišel s novým modelem barebonu DeskMini a s ním také novou deskou, která na platformu přinese šestijádrové procesory, ale také nižší cenu. Celý článok „ASRock má Mini-STX počítač a desku pro Coffee Lake: DeskMini 310“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *