PC s GTX 1080 velké jako papír A5: ASRock dostal GPU do Mini-STX

Mini-STX, ale s grafickou kartou

O deskách Mini-STX od ASRocku tu byla řeč nedávno. Tato značka se ale v souvislosti s malými počítači tohoto formátu ozývá znovu. Právě totiž vydala novou verzi svého na Mini-STX založeného barebonu DeskMini. Ovšem v nestandardní verzi, která se trochu vymyká původní ideji. Verze DeskMini označená GTX nebo RX (proč, o tom za chvíli) totiž už není odkázána na integrovanou grafiku, ale má uvnitř přídavné GPU.

DeskMini GTX/RX je pozoruhodné hned ve dvou směrech. Za prvé je to první z těchto minipočítačů, který podporuje nové až šestijádrové procesory Intel Coffee Lake, tedy například Core i5-8400 nebo i7-8700, z těch s 65W TDP. Právě uváděná nová verze totiž používá čipovou sadu Z370 potřebnou pro nová šestijádra. Ovšem pozor na to, že na trhu se vyskytuje také stejně pojmenovaná starší verze tohoto počítače ještě s čipsetem B250, který umí jenom procesory Skylake a Kaby Lake.

Pár centimetrů navíc

Druhá specialita je, že DeskMini GTX/RX nemá uvnitř standardní desku Mini-STX, jakou ASRock instaluje do DeskMini 110. Místo toho vyvinul speciální prodloužený formát PCB, na němž je zhruba v místech, kde mají Mini-ITX desky PCI Express, také slot pro instalaci samostatné grafiky. Ovšem je uložený na plocho a osazují se do něj vodorovně moduly MXM, tedy grafické karty pro notebooky. Na ně se pak upevní shora chladič podobný tomu pro procesor.

Deska Z370M-STX MXM uvnitř barebonu DeskMini GTX/RX

Kvůli tomuto uspořádání je šasi asi o 6 cm delší, ale vzhledem k vysokému hernímu výkonu to není zas tak velká daň. Považte: regulérní DeskMini má půdorys 15,5 × 15,5 cm a výšku 8,0 cm (objem je 1,92 litru). Rozšířená verze s grafickou kartou MXM zabírá 15,5 × 21,3 cm v půdorysu a je vysoká 8,2 cm (objem 2,7 litru). Plocha, kterou skříň zaberá na stole, je sotva větší než papír formátu A5, délkou jej přesahuje o 3 mm, šířkou o 7 mm.

Porovnání se standardním formátem Mini-STX

MXM grafiky až po GeForce GTX 1080

A grafické karty se do tohoto prostoru dají posadit docela silné: ASRock by měl barebony nabízet s notebookovými verzemi GeForce GTX 1080 (DeskMini GTX 1080), GeForce GTX 1060 3GB (DeskMini GTX 1060) a Radeonem RX 580 s 8 GB paměti (DeskMini RX 580). Chladič pro grafiku by zřejmě měl být přiložen v balení. Používá pasiv s radiálně se rozbíhajícími žebry a velký axiální ventilátor uprostřed, tedy něco podobného, jako je často vidět na krátkých „Mini-ITX“ provedeních grafických karet.

DeskMini má díky samostatné grafice širší možnosti připojení obrazovek, vzadu najdete čtyři výstupy: DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 a Mini DisplayPort ze samostatné grafiky a HDMI 1.4 z integrovaného Intelu. Vnitřní konektivita obnáší obvyklé dva sloty SO-DIMM pro paměti DDR4 a M.2 pro Wi-Fi, ale pokud jde o úložiště, mají tyto desky něco navíc. Nacházejí se na nich místo jednoho tři sloty M.2 s konektivitou PCI Express 3.0 ×4 pro SSD, plus ještě dva porty SATA (ve skříni je místo pro dva 2,5″ disky). Zvenku je na skříni osm portů USB, z toho šest USB 3.0 a jeden typu C, což je na minipočítač také docela dobré. A dostalo se dokonce i na RGB LED, uvnitř je pro svítidla header.

Rozložení portů a slotů na horní a spodní straně PCB

Je asi jasné, že kvůli výkonným grafikám bude mít tato verze DeskMini o dost vyšší maximální spotřebu. Napájení je stále externí, ale je potřeba silnější adaptér. Ten dodávaný má výkon 270 W při napětí 19 V a rozměr takové „nabíječky“ bude větší než obvykle. Přesto by tento desktopek měl být co do poměru velikosti a herního výkonu hodně atraktivní. Ve formátu Mini-ITX se mu asi obtížně přiblížíte a přitom je v jeho skříňce pořád snadný přístup k pamětem nebo CPU.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Udoo Bolt, 12×12cm minideska s APU Ryzen a DC napájením

Procesory AMD by se teoreticky skvěle hodily do minipočítačů díky tomu, že jejich integrovaná GPU mají docela dobrý herní výkon a mohou zastoupit samostatnou grafiku. Bohužel ale na trhu dosud nebyly Mini-STX desky nebo mini PC typu NUC, které by to využívaly. Toto vakuum ale teď zaplní aspoň jedna deska: Udoo Bolt. Zajímavá je malými rozměry, použitím mobilního APU Ryzen a také DC napájením. Celý článok „Udoo Bolt, 12×12cm minideska s APU Ryzen a DC napájením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete

Zmysluplné veci vždy radi podporíme. Jednou takou je aj barebone Shuttle DH02U. Pozoruhodný je tým, že v škatuľke s objemom menším než 1,35 litra koexistuje s procesorom aj samostatná grafika. Výrobca sa tak nebojí experimentovať a pracuje s vnútorným priestorom na hranici súčasných možností, čo je obdivuhodné a praktické zároveň. A takéto železo môžete čoskoro vlastniť. Celý článok „Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

NUCy s 10nm procesory Cannon Lake mají samostatné GPU Radeon

Už několik let vyrábí Intel minipočítače a barebony NUC. Letos se mezi nim má objevit docela zajímavá novinka: model se samostatnou grafikou. Ovšem ne ve stylu highendového modelu Hades Canyon (v kterém je procesor Kaby Lake-G s grafikou Vega). Intel teď vydá NUC s levnějším Radeonem v klasickém šasi a také asi za menší cenu. A tento model navíc asi bude jedním z prvních počítačů s 10nm procesorem Intelu – což spolu možná souvisí. Celý článok „NUCy s 10nm procesory Cannon Lake mají samostatné GPU Radeon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *