Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur

Metodika

Lacných a súčasne kvalitne navrhnutých počítačov je nedostatok. O to viac teší premyslený dizajn all-in-onu XPC X50, ktorý sa prehupol už do 6. generácie. Ponúka mnohé: displej, robustné mobilné telo, odolnosť proti prachu a kvapalinám, pasívny chod a stredobodom je nový úsporný Kaby Lake. Skĺbiť toto všetko v zmysluplný celok sa podarilo nadmieru elegantne. Nakoniec, presvedčte sa sami.

Metodika

Základom testov sú 4 stupne tepelnej záťaže. Tie sú zvolené s ohľadom na praktické používanie. Najnižšou záťažou je režim „idle“, viac sa komponenty zahrejú pri prehrávaní videa (120Mb HEVC). Zase o kúsok ďalej je prevod nekomprimovaných fotiek do JPEG a najvyššiu záťaž simuluje IntelBurnTest (5 GB). Po každom meraní sú komponenty externým ventilátorom ochladzované na východiskovú teplotu. Každý z testov trvá 15 minút, po ktorých už teploty výrazne nestúpajú. Málinko síce áno, čo je pri pasívnych riešeniach prirodzené, po pol hodine a pri maximálnej záťaži je nárast v rozmedzí 2 – 3 °C.

Teploty odčítavame jednak z interných snímačov CPU, čipsetu a SSD (Crucial MX300), jednak pomocou termočlánkov, ktoré sú v kontakte s puzdrom pamäťového čipu RAM (2× 4 GB Silicon Power SP004GBSFU240N02) a najviac zahrievajúceho sa MOSFETu na napájacej kaskáde.

   

Spotreba je meraná 5 minút pred koncom každého z režimov, kedy power meter Extech 380801 posiela dáta do nezávislého počítača. Z toho vzniká 150 vzoriek meraní, z ktorých priemernú hodnotu zapisujeme do grafov. Tieto merania prebiehajú pri 100% jase displeja.

   

Výkonnostné testy

Počas behu vyššie uvedených prevádzkových testov súbežne sledujeme i výkonnostné možnosti. Pri prehrávaní videa to, aká je priemerná doba jedného framu. V grafoch je čas v milisekundách. Ideálny stav je v tomto prípade 16,7 ms, čo je prevrátená hodnota k 60 fps. V teste prevodu nekomprimovaných fotografií (10MB NEFy) do JPEGu je dôležité, koľko ich procesor stihne previesť za fixný čas 15 m. Všetky prevádzkové vlastnosti si môžete nakoniec s výkonom prepojiť aj v IntelBurnTeste (Custom: 5 GB), ktorého výstupom sú GFLOPs.

Konverzia fotografií je nastavená s ohľadom na zachovanie čo najvyššej kvality

Ďalej používame niekoľko testov, pri ktorých meriame iba výkon. Z praktických je to kódovanie 40Mb FHD videa kodekmi H.264 a H.265 so všetkými dostupnými kodérmi. Používané nastavenia zodpovedajú tým, ktoré ilustrujú screenshoty z používateľského rozhrania HandBrake (v1.0.7).

      

Predstavu o herných možnostiach potom vytvára jazda zasneženým Empire Bay v hre Mafia II. Cez PresentMon logujeme prvých 70 sekúnd druhej kapitoly. Výstupom je priebeh frame times, ale i minimálne a priemerné fps.

Grafické nastavenia v hre Mafia II

Na záver, na lepšie porovnanie i mimo našu internú datábazu, výkon testujeme v dobre rozšírených syntetických benchmarkoch. V CineBench R15 a základných testoch 3DMarku, tzn. Fire Strike, Sky Diver, Cloud Gate a Ice Storm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *