Máme tu historicky najťažší jednovežový chladič. Je od ID-Cooling

Najnovší chladič ID-Cooling má iba jednu vežu, ale superťažkej váhy

Čerstvo oznámený chladič SE-226-XT ide trochu proti prúdu. Zatiaľ čo pre výkonnostnú špičku chladičov na procesor je obvyklé rozdelenie pasívu na dve časti, tu sa nič podobné nekoná. A to i napriek tomu, že novinka ID-Cooling preváži aj mnohé dvojvežové chladiče s dvoma ventilátormi. Aj ten je tu iba jeden. Dva sú na výber aspoň varianty (chladiča). Ale pozor, ten s osvetlením ARGB je potenciálne slabší.

Firma ID-Cooling vydala pomerne hrubý vežovitý chladič, SE-226-XT. Väčšinou sa radiátory s väčšou vyžarovacou plochou v strede oddeľujú ventilátorom, SE-226-XT to má však inak.

Medzi priekopníkov podobných konštrukcií patria chladiče Scythe Ninja, aj keď novinka ID-Cooling má proporčne bližšie k sérii Mugen. Predsa len je pasív chladiča IDC v hrubých obrysoch skôr kváder (Mugen) než kocka (Ninja). Napriek tomu treba poznamenať, že oproti SE-226-XT je Mugen 5 kolibrík. Rozdiel v hmotnosti je naozaj výrazný, novinka IC-Cooling je zhruba o tretinu ťažšia. S uvádzanými 1300 g ide zrejme o vôbec najťažší chladič s jednou vežou. Ľahší je aj Jonsbo HX6250 (1150 g) a taká Noctua NH-D15 má viac iba o 20 g. A to s oboma ventilátormi, takže pasív bude mať zase ľahší. A teoreticky ťažší, než je obvyklé, môže byť aj ventilátor.

Ako sa ID-Cooling SE-226-XT dostal až na takto vysokú hmotnosť môžeme len odhadovať. Zase až taký hrubý (78 mm) ani vysoký (154 mm) ten pasív nie je. A ani rebrá sa nezdajú byť výrazne hustejšie, než je obvyklé. Na konečnej hmotnosti sa ale podieľa aj vrchný okrasný plát z brúsenou úpravou povrchu (zrejme hliníka) a robustne pôsobí aj vrch základne, respektíve spona, cez ktorú sa chladič upevňuje k pätici.

   

Veľká výhoda oproti dvojvežovým chladičom je tu z pohľadu kompatibility s pamäťovými modulmi. Pasív je tu od slotov DIMM vytočený tak, že nezasahuje ani nad ten prvý. To je pri širších chladičoch s dvoma vežami osadenými ventilátormi nedosiahnuteľné, keďže druhý ventilátor pridáva na hrúbke minimálne 25 mm a do dostatočne výraznom vytočení pasívu (na to, aby sa konštrukcia chladiča vyhla RAM) to bude pre zmenu kolízia s ventilátorom na výduchu skrinky. Ku kompatibilite s RAM tu treba ešte podotknúť ešte i to, že chladič počíta aj s high-endovými platformami, na ktorých sú sloty DIMM z obidvoch strán pätice. Z toho dôvodu je prvých sediem rebier skrátených, aby sa pod ne zmestili aj moduly vybavené vysokými pasívmi.

Naopak najväčšia nevýhoda hrubých jednovežových chladičov môže byť práve v horšej efektivite, respektíve v slabšom ochladzovaní plochy rebier, ktorá je ďalej od ventilátora, než to býva pri twin-toweroch. Pri vhodnej zvolenom ventilátory by to však nemuselo byť nijako zvlášť kritické. Pozoruhodné je, že ID-Cooling tu operuje z dvoma rôznymi ventilátormi. Tu treba zmieniť, že chladič SE-226-XT je dostupný v dvoch variantoch.

Jeden má prívlastok „Black“ a druhý „ARGB“. Okrem rozdielu v osvetlení rotora je tu i rozdiel v kľúčových parametroch a v tvare listov rotorov, hoci formát obidvoch je 120 mm. Variant Black používa TF-12025-Black, ktorý má podľa parametrov aj napriek nižšej rýchlosti (do 1800 ot./min) až o 35 % vyšší prietok (129,4 m3/h) a 8,5 % vyšší statický tlak (2,16 mm H2O) než variant s ARGB ventilátorom DF-12025-ARGB-XT. Ten je pri svojom maxime aspoň o 3,7 dBA tichší, hoci je teda o 200 otáčok rýchlejší. Rozdiel v maximálneho výkonu bude ale zrejme minimálny, čo naznačuje TDP 250 W, ktoré je pri obidvoch chladičoch rovnaké.

Iné naprieč použitými ventilátormi sú aj ložiská. Zatiaľ čo osvetlený ventilátor má dvojité guľôčkové, tak čierny, bez LED, je vybavený hydraulickými ložiskami. Porovnaniu hodnôt MTBF sa ID-Cooling taktne vyhýba. Pasív je identických a v prípade obidvoch variantov rebrá pretkáva šesť teplovodivých trubíc, ktoré majú byť k základni riadne prispájkované.

Výrobca pri chladiči prízvukuje aj na pevnú montáž a vysokú bezpečnosť aj pri agresívnejšej preprave tak na procesoroch Intel ako i AMD. Príslušenstvo už zahŕňa aj montážny materiál pre Intel LGA 1700, ale takisto pre všetky ostatné používané pätice (Intel LGA 1200, 2066 a AMD AM4), vrátane dosluhujúcich LGA 115x či 2011. Niekomu ale môže chýbať podpora AM3 a starších pätíc AMD.

A najlepšie na koniec. Odporúčaná cena za SE-226-XT Black je iba 40 eur a za SE-226-XT ARGB je to o 5 eur viac. Horšie je, že ID-Cooling českí ani slovenskí predajcovia nevedú a chladič si budete musieť objednať zo zahraničia.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment

Malých a naozaj lacných chladičov na procesory je máličko. Nízka cena znamená aj nízke marže, čo výrobcom príliš nevonia. Teda, ako ktorým… Nedostatok tohto typu chladičov teraz ale čiastočne kompenzuje Gelid. BlackFrore je konštrukčne podobný kus hardvéru ako Spartan 4 SilentiumPC. Chladič Gelidu môže byť potenciálne ešte lacnejší a pritom má navyše špeciálnu povrchovú úpravu rebier. Celý článok „Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment“ »

 •  
 •  
 •  

Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W. Celý článok „Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *