Máme zoznam chladičov BeQuiet! s podporou AMD AM5

BeQuiet! na platforme AMD AM5. Ako je to s chladičmi CPU

BeQuiet! vydal oficiálne stanovisko k tomu, ktoré z ich chladičov podporujú novú platformu AMD s päticou AM5/LGA 1718. Fyzicky je možné nainštalovať takmer všetky modely, ale aj tak sa uistite, či náhodou nemáte Čierneho Petra. Dobré je vedieť i to, že pre úplnú kompatibilitu nestačí iba správna rozteč dier, ale aj správny chladiaci výkon. Na najvýkonnejšie procesory Ryzen 9 BeQuiet! odporúča iba dva chladiče.

Na nových procesoroch Ryzen 7000 a pätici AMD AM5/LGA 1718 z konštrukčného hľadiska nezostal „kameň na kameni“, ale v mnohých prípadoch nepotrebujete nový chladič. AMD totiž urobilo všetko pre to, aby bolo možné použiť modely s podporou AM4. Z doterajšieho systému (AM4) sú vyhovujúce nielen rozmery (diery okolo pätice a celková výška proceora v pätici), ale napríklad aj prítlak na piny. To bola tiež určite jedna z vecí, ktorú AMD optimalizovalo tak, aby nebolo potrebné zahadzovať zabehnuté montážne systémy. Drvivú väčšinu starších chladičov s podporou AMD AM4 tak nainštalujete aj na AM5.

To, že je možné chladič pripevniť na procesor v pätici, však ešte neznamená, že bude všetko fungovať ako švajčiarske hodinky. Slabšie chladiče nemusia mať dostatočný chladiaci výkon na to, aby udržali prevádzkové teploty na dostatočne nízkych hodnotách za každých okolností. Z toho dôvodu BeQuiet! pre najvýkonnejšie procesory triedy Ryzen 9 odporúča iba kvapalinové chladiče Silent Loop 2 s 280360-milimetrovým radiátorom. Taký Dark Rock Pro 4 má síce TDP až 250 W, čo presahuje aj PPT (230 W) Ryzen 9 7950X, ale ani to nemusí pre Ryzeny 9 Raphael zrejme vždy stačiť. Podľa kritérií BeQuiet! by mal byť chladič v tomto prípade výraznejšie naddimenzovaný. Ryzeny 7000 sa v porovnaní s inými procesormi pri rovnakej spotrebe chladia predsa len výrazne horšie.

Pre procesory Ryzen 7 7700X a Ryzen 5 7600X má už ale Dark Rock Pro 4 veľkú rezervu podobne ako celý rad ďalších chladičov. Z vežovitých Medzi ne patrí Dark Rock 4, Dark Rock Slim, Shadow Rock 3, Shadow Rock Slim 2, Pure Rock 2 (vrátane variantu FX) a Pure Rock Slim 2. Ďalej sú podporované lacnejšie vodníky Pure LoopPure Loop 2 FX vo všetkých veľkostiach a nakoniec z top-flow chladičov sú to Dark Rock TF2Shadow Rock LP, ktorý už zrejme v záťaži neprepočujete a jeho ventilátor bude dosahovať vyšších otáčok, keďže sa jedná o pomerne malý chladič. Tichý nebude prirodzene ani menší vežovitý chladič Pure Rock Slim 2.

Medzi modelmi s montážnou súpravou AMD AM4 je iba jeden chladič BeQuiet!, ktorý nemá uvádzanú podporu AM5 – Shadow Rock TF2. Teoreticky je kompatibilný aj tento chladič, ale BeQuiet! sa radšej od neho v súvislosti s použitím na platforme AM5 dištancuje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4

AMD má teď pro desktop na nové platformě AM5 čipletové procesory Ryzen 7000 s kódovým označením Raphael, které na rozdíl od předchůdců poprvé obsahují integrovanou grafiku. Ta bývala předtím dostupná jen u tzv. APU jako bylo Raven Ridge, Renoir a Cezanne, což byly monolitické procesory určené primárně pro notebooky. O nové generaci takových APU pro socket AM5 zatím nebyly zprávy, ale teď se objevil doklad, že se na nich pracuje. Celý článok „APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4“ »

  •  
  •  
  •  

Je tu B650 deska pro Ryzen 7000 jen za 143 €. A výbava není zlá

Od příchodu procesorů AMD Ryzen 7000 loni na podzim se kritizuje, že jejich platforma AM5 je o dost dražší než dosavadní AM4. Jednak za to můžou paměti DDR5, které jsou vyžadované, ale poměrně vysoká byla i cena desek: nejlevnější na podzim začínaly až okolo 5000 Kč. Teď se to už snad mění. AMD v létě slíbilo, že nejlevnější desky budou od 125 $, a teď se takový model opravdu objevil. A dokonce nemá čipset A620, stále jde o B650 desku. Celý článok „Je tu B650 deska pro Ryzen 7000 jen za 143 €. A výbava není zlá“ »

  •  
  •  
  •  

24GB a 48GB paměti DDR5 nejdou na Ryzenech, čeká se na opravu

Bývaly doby, kdy u procesorů Intel nešlo rozběhnout novější moduly s vyšší kapacitou (stávalo se to s DDR2 a DDR3), zatímco u AMD fungovaly. Trošku to svádí k předsudku, že když teď na trh přicházejí paměťové moduly DDR5 s neobvyklou „nebinární“ kapacitou 24 GB a 48 GB, mohly by na platformě AMD fungovat automaticky. Není to ale pravda, zdá se, že zatím jedou jen s procesory Intel a Ryzeny 7000 je budou umět až po budoucí aktualizaci. Celý článok „24GB a 48GB paměti DDR5 nejdou na Ryzenech, čeká se na opravu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *