Máme zoznam chladičov BeQuiet! s podporou AMD AM5

BeQuiet! na platforme AMD AM5. Ako je to s chladičmi CPU

BeQuiet! vydal oficiálne stanovisko k tomu, ktoré z ich chladičov podporujú novú platformu AMD s päticou AM5/LGA 1718. Fyzicky je možné nainštalovať takmer všetky modely, ale aj tak sa uistite, či náhodou nemáte Čierneho Petra. Dobré je vedieť i to, že pre úplnú kompatibilitu nestačí iba správna rozteč dier, ale aj správny chladiaci výkon. Na najvýkonnejšie procesory Ryzen 9 BeQuiet! odporúča iba dva chladiče.

Na nových procesoroch Ryzen 7000 a pätici AMD AM5/LGA 1718 z konštrukčného hľadiska nezostal „kameň na kameni“, ale v mnohých prípadoch nepotrebujete nový chladič. AMD totiž urobilo všetko pre to, aby bolo možné použiť modely s podporou AM4. Z doterajšieho systému (AM4) sú vyhovujúce nielen rozmery (diery okolo pätice a celková výška proceora v pätici), ale napríklad aj prítlak na piny. To bola tiež určite jedna z vecí, ktorú AMD optimalizovalo tak, aby nebolo potrebné zahadzovať zabehnuté montážne systémy. Drvivú väčšinu starších chladičov s podporou AMD AM4 tak nainštalujete aj na AM5.

To, že je možné chladič pripevniť na procesor v pätici, však ešte neznamená, že bude všetko fungovať ako švajčiarske hodinky. Slabšie chladiče nemusia mať dostatočný chladiaci výkon na to, aby udržali prevádzkové teploty na dostatočne nízkych hodnotách za každých okolností. Z toho dôvodu BeQuiet! pre najvýkonnejšie procesory triedy Ryzen 9 odporúča iba kvapalinové chladiče Silent Loop 2 s 280360-milimetrovým radiátorom. Taký Dark Rock Pro 4 má síce TDP až 250 W, čo presahuje aj PPT (230 W) Ryzen 9 7950X, ale ani to nemusí pre Ryzeny 9 Raphael zrejme vždy stačiť. Podľa kritérií BeQuiet! by mal byť chladič v tomto prípade výraznejšie naddimenzovaný. Ryzeny 7000 sa v porovnaní s inými procesormi pri rovnakej spotrebe chladia predsa len výrazne horšie.

Pre procesory Ryzen 7 7700X a Ryzen 5 7600X má už ale Dark Rock Pro 4 veľkú rezervu podobne ako celý rad ďalších chladičov. Z vežovitých Medzi ne patrí Dark Rock 4, Dark Rock Slim, Shadow Rock 3, Shadow Rock Slim 2, Pure Rock 2 (vrátane variantu FX) a Pure Rock Slim 2. Ďalej sú podporované lacnejšie vodníky Pure LoopPure Loop 2 FX vo všetkých veľkostiach a nakoniec z top-flow chladičov sú to Dark Rock TF2Shadow Rock LP, ktorý už zrejme v záťaži neprepočujete a jeho ventilátor bude dosahovať vyšších otáčok, keďže sa jedná o pomerne malý chladič. Tichý nebude prirodzene ani menší vežovitý chladič Pure Rock Slim 2.

Medzi modelmi s montážnou súpravou AMD AM4 je iba jeden chladič BeQuiet!, ktorý nemá uvádzanú podporu AM5 – Shadow Rock TF2. Teoreticky je kompatibilný aj tento chladič, ale BeQuiet! sa radšej od neho v súvislosti s použitím na platforme AM5 dištancuje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *