Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2

Windows 11 začnou vyžadovat instrukci POPCNT, chybějící na starších CPU

Když vyšly Windows 11, měly poměrně striktní hardwarové požadavky například s povinným TPM2, což chvíli dělalo spoustě lidí vrásky. Oficiálně navíc podporují jen velmi omezený seznam nových procesorů s nejasnou hrozbou, že na starších nemusí například fungovat budoucí aktualizace. Nyní Microsoft potichu utáhl šrouby. Naštěstí ne tak, že by opravdu začal vymáhat tento seznam, ale systém přestane fungovat na řadě starších procesorů.

Přes ony drsné oficiální požadavky bylo doteď stále možné dostat Windows 11 na prakticky všechny počítače, na nichž fungují Windows 10, byť to může vyžadovat triky při instalaci, jako třeba modifikace instalačního média (což vám ale může udělat i přímo utilita Rufus, používaná k jeho vytváření, takže nejde o nic těžkého). Nyní ale Microsoft chystá aktualizaci Windows 11 označenou 24H2 (je to ona verze, která přináší různé AI funkce a jednu dobu se mělo za to, že vyjde jako Windows 12) a tato aktualizace zvyšuje nároky na procesor.

Nový požadavek od verze 24H2

Jak upozornil Bob Pony na Twitteru, Windows 11 24H2 není od insiderovského sestavení 25905 podporováno na procesorech, které postrádají jednu specifickou instrukci – POPCNT (jde o operaci, která spočítá, kolik bitů je ve vstupní binární hodnotě nastavených na „1“). A v tomto případě to opravdu znamená, že bez ní systém nefunguje.

Tip: Hardwarové požadavky Windows 11: největší problém jsou CPU

Windows 11 bez ní od této verze nejsou schopné nabootovat, protože jsou s jejím použitím zkompilované. POPCNT mají používat různé komponenty systému včetně ovladačů USB, ale i samotného jádra. Nebude asi triviální nějak je všechny opatchovat, aby bez této instrukce fungovaly, nemluvě o tom, že by neseděly digitální podpisy binárek.

Důvod, proč Microsoft najednou začal předpokládat, že CPU má instrukci POPCNT, bude nejspíš spočívat v tom, že to zjednoduší kód. Nebo s touto instrukcí natvrdo počítají nějaké knihovny, které jsou do systému nově integrované, a nikomu už se nechce je upravovat, aby POPCNT používaly jen volitelně. Předpoklad, že POPCNT je vždy dostupná, dost možná dovolil zredukovat počet různých verzí kódu, které jsou v binárkách přítomné, a vedlo k úsporám v množství operační paměti, kterou systém Windows konzumuje. Nemusí tedy jít o žádnou schválnost.

Core 2 Duo a Quad vyřazené ze hry, Phenom žije dál

Dobrá zpráva je, že POPCNT je podporována i na poměrně starých procesorech. Nejde zdaleka o to, že by se teď Windows 11 dala používat už jen na těch explicitně podporovaných procesorech novějších než z roku 2017–2018. Zdá se, že postižené budou jenom architektury, které jsou nyní starší než 15 let, byť v některých případech asi stále mohou být používány.

Špatná zpráva je to hlavně pro procesory Intel. POPCNT totiž chybí v kdysi velmi populárních procesorech Core 2 Duo a Quad (a ve všem starším od Intelu), a to ve všech jejich verzích. Například čtyřjádro Core 2 Quad Q6600, které asi leckomu vydrželo hodně dlouho, i jeho rychlejší verze, tímto ve Windows 11 skončily. Toto je asi nejvážnější dopad celé věci. Fungovat nebudou ani Celerony a Pentia odvozené od Core 2.

Intel Core 2 Duo E8200 (Autor: ExtraHardware / Cnews)

POPCNT nemají ani klasické procesory Atom založené na původní in-order architektuře. U nich bude problém také s hrubým výkonem, byť někoho pořád asi může lákat jejich nízká spotřeba. Levné netbooky s těmito procesory typicky ale mají i příliš málo RAM, toto tedy nebude taková ztráta jako Core 2 Duo a Quad, na nichž asi stále uživatelé fungují. Nyní budou nuceni zůstat na Windows 10, kterým se ovšem pomalu blíží konec podpory (poté se takový hardware ovšem bude dát pořád používat s Linuxem).

Nejstarší procesory Intelu, které již umí POPCNT a bude na nich od verze 24H2 dál fungovat Windows 11, jsou Nehalemy, tedy první generace procesorů Core i7/i5/i3 (cokoliv s tímto značením a odvozené Celerony a Pentia tedy už jsou v pořádku). Fungovat budou i následné klasiky jako generace Sandy Bridge, Ivy Bridge a vše po nich. První procesory Nehalem jsou z podzimu 2008, tedy přes 15 let staré.

Mobilní Core i3/i5 Arrandale od Intelu. Šlo o 32nm procesor odvozený od architektury Nehalem/Westmere, který už obsahoval v podstatě čiplet s GPU/northbridgem byl 45nm (Zdroj: Intel)

Úsporné procesory Atom, Celeron a Pentium s tzv. malými jádry instrukci POPCNT mají od doby čipů Bay Trail s architekturou Silvermont – tedy od chvíle, kdy dostaly moderní out-of-order architekturu. Tyto procesory se objevily v roce 2013, tedy přes 11 lety.

U AMD přestane fungovat architektura K8

Procesory AMD v tomto případě zestárly o trochu lépe. Odstřižené budou procesory s architekturou K8, tedy Athlony / Turiony 64 a X2 a od nich odvozené Semprony. Ale všechny procesory s architekturou K10 už z roku 2007 (Phenomy a od nich odvozené Athlony a později APU Llano) už POPCNT mají, ačkoliv jinak jsou na tom s podporou novějších instrukčních rozšíření hůře než Core 2. Windows 11 by s nimi stále měl být kompatibilní.

AMD Athlon 64

Pozdější procesory FX a APU založené na jádrech z rodiny Bulldozer/Piledriver/Steamroller/Excavator také všechny POPCNT podporují. Je samozřejmě přítomná i ve všech jádrech linie Zen. A tuto instrukci mají také malá jádra Bobcat (2011) a Jaguar (2013), takže i na počítačích s těmito úspornými čipy by měly Windows 11 nadále fungovat (ač na seznamu oficiálně podporovaných CPU žádný z nich není).

Aktualizováno (15.2. 2024):

Microsoft již podobnou epizodu jednou měl. Někdy okolo roku 2018 se do Windows 7 dostaly aktualizace, které vyžadovaly instrukční rozšíření SSE2 a rozbíjely počítače bez těchto instrukcí. SSE2 jsou instrukce zavedené v Pentiu 4 (2000) a Athlonu 64 / Opteronu (2003). Do té doby přitom Windows 7 běžely na mnohem starších procesorech včetně architektury i586 (mohli jste je experimentálně dostat třeba na Pentium nebo AMD K6).

Tehdy nebyl dopad velký, protože tou dobou byly Athlony XP (Pentia III byla asi irelevantní již totálně) podstatně více zastaralou platformou, po jejich vydání došlo k prudkému rozvoji výkonu, kapacit RAM, expanzi dvou a více jader a prakticky všechny takové počítače byly do roku 2017 až 2018 nahrazeny (obvykle asi dosloužily s Windows XP a na Windows 7 upgradovány nebyly).

Dnes je situace trochu jiná a reálně asi budou nějací uživatelé zasaženi, protože Core 2 (přes už o dost nižší jednovláknový výkon) zůstává ještě relativně použitelným počítačem pro obvyklé činnosti (pokud v průběhu času bylo úložiště vyměněno za SSD). Tato PC obvykle ale asi nyní běží s Windows 10. Pokud máte v provozu nějaké Core 2 Duo nebo Core 2 Quad aktualizované na Windows 11, můžete se pochlubit v komentářích.

Zdroj: Bob Pony, Windows Central

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AMD aktualizací vypnulo část jádra Zen 4. Výkon by ale měl zůstat

Procesory AMD s architekturou Zen 5 po vydání dostávaly různé aktualizace vylepšující Windows (zejména ale šlo o aktualizaci Windows, která přímo v procesoru a firmwaru desek nic neměnila). Vypadá to, že u procesorů s předchozí architekturou Zen 4 místo toho došlo k drobné změně negativní, kdy jedna z aktualizací odebrala dříve aktivní funkci v jádrech. Z jakého důvodu, ví jenom AMD. Ale zdá se, že dopad by neměl být nijak významný. Celý článok „AMD aktualizací vypnulo část jádra Zen 4. Výkon by ale měl zůstat“ »

  •  
  •  
  •  

AMD chystá Radeon RX 8600 XT a RX 8800 XT. Spotřeba 220 W?

Intel v úterý odhalil svoje nové grafiky Arc generace Battlemage. První sice vyjdou již teď v prosinci, ale brzo budou muset čelit nové generaci Nvidie a AMD. To chystá Radeony RX 8000 s architekturou RDNA 4 k odhalení příští měsíc a jejich podoba se postupně rýsuje. AMD teď zdá se prozradilo dvě hlavní karty v kódu ovladačů ROCm (určených pro výpočetní nasazení a umělou inteligenci). A informace začínají utíkat i od partnerů. Celý článok „AMD chystá Radeon RX 8600 XT a RX 8800 XT. Spotřeba 220 W?“ »

  •  
  •  
  •  

Skok v ray tracingu: Radeon RX 8800 XT se prý vyrovná RTX 4080

V poslední době se nám scházely drby a informace k novým grafikám Nvidie a teď i Intelu, který má v následujících dnech vydat novou generaci karet Arc „Battlemage“. Teď je tu konečně i něco ke grafikám od AMD – ke generaci Radeon RX 8000 s novou architekturou RDNA 4, která by měla přijít krátce po novém roce. Karty se údajně začínají vyrábět a z čínských rýžových luhů a pandových hájů přicházejí i první zvěsti o výkonu. Celý článok „Skok v ray tracingu: Radeon RX 8800 XT se prý vyrovná RTX 4080“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. Aktualizoval jsem Core2Duo na Ubuntu, použitelné to stejně není, bouře ve sklenici vody.
    Kdyby byli v Microsoftu frajeři, tak by aktualizací zlikvidovali funkčnost všech nepodporovaných procesorů. Za to bych jim tleskal. 🙂
    Asi bych to měl vysvětlit. Jde o to, že v práci nám nainstalovali Windows 11 na Ivy Bridge a Skylake, jsou tam tyhle počítače dost rozšířené. Nepřeji IT nic špatného, ale kdyby to tam lidem ze dne na den přestalo fungovat, tak by ajťáky stáhli z kůže, zajímalo by mě, co by se tam dělo. 🙂

    1. a ten stav tam je preto, ze ajtaci su lenive prasce, ktorym sa nechce menit pocitace, alebo preto, ze vedenie povedalo „ivyB staci, Jozko hod tam win11!!“ Porozmyslaj nad tym…

      1. Manager chce mít na všech PC ve firmě jeden systém, podobně jako chce jednoho dodavatele hardwaru, softwaru, …. Je to logické, chce si ujednodušit život. Ajťák má dvě možnosti, říct, že to nejde, že současný hardware Win11 nepodporuje. Nebo v tomto případě řekl, že to nějak půjde, což je pro managera ideální. Nemusí vydat žádné peníze na hardware a má jeden nejnovější software.
        Já bych řekl, že to nejde a o rovnácích na ohejbáky bych se nezminil. Ale mě se nikdo neptal. Takže můžu jen snít, že Microsoft rovnák zlomí a bylo by zajímavé sledovat, jestli to odnese manager nebo ajťák. 🙂

    2. Proto maji lepsi firmy ajtaka co se venuje WSUSu a studuje co ktery update dela.
      Ty podezrele proste nepusti.
      Je to takovy rovnak na vohejbak , ale v dobe kdy naroky na kancelarsky-vyrobni PC stagnuji je financne vyhodne takoveho cloveka platit, pac usetris za upgrade stovek/tisicu stroju.

      1. Jasný, za mě to není standardní. Každá firma může aspoň z části nasadit linux, když nechce updatovat Windows. Stejně tak není kam spěchat s přechodem na Windows 11 a na starých PC klidně mohli zůstat stále podporované Win10. Mezitím se aspoň část PC mohla vyměnit za nové, IT by mělo méně práce s přeinstalací a zbytek by zvládlo až by to bylo opravdu nutné, teda během příštího roku, možná během druhé poloviny příštího roku.

        1. IT v komercni firme je uplne jina ryba nez si doma spravovat tri kompjutry.
          Doma si upgradujes proto ze ti to bavi, nebo o tom kamaradi mluvi.
          Ve firme je dobre se ptat co to prinese, co to usetri a co to bude stat ?
          Dnes je vcelku bezne mit 10-15 let stare PC, pac na 3 predchozi otazky jsou odpovedi – nic,nic, hafo. Mas vyrobnii firmy ktera si jede vice mene to same, tim ze utratis za kompjutry milion ti neprinese zadne navyseni v produktivite tak proc bys to mel delat ?

          1. Pak je ovšem relevantní se ptát, proč bys měl upgradovat na Windows 11?
            Pokud budeš chtít něco certifikovat a dodržovat nějaká ISO, tak je stejně neplníš, ať už upgraduješ neoficiálním způsobem nebo zůstaneš na starém systému.
            Kdyby ty procesory do Kaby Lake šlo upgradovat oficiálně, tak něřikám nic proti, ale vymýšlet nějaké ochcávky je právě ve firmením prostředí postavené na hlavu.
            O domácích PC nepíšu, to je úplně něco jiného a taky mám doma jeden Skylake s Windows 11, kdyby mi to však MS ukončil, tak to plně chápu a holt se zařídim s tím PC jinak.

              1. S neaktuálním OS nebo s nějakýma neoficiálníma instalacema neprojdeš certifikačním procesem na bezpečnost a když projdeš, tak v případě nějakého průseru a následné kontroly si zaděláváš na problém. A je to tak dobře, protože nějaké kašlem na to, ono to nějak dopadne, tak by bylo zahackované všechno a všude.

                1. Odbihas od tematu. Certifikacni „proces na bezpecnost“ je interni smernice. Nema zadnou vazbu na ISO. Napises si jinou smernici a je vse ok.

                  Znovu, muzes mi dat link na ISO ktere vyzaduje urcitou verzi OS nebo procesoru ?

          2. vo vyrobe ano, v kancelariach dozrela doba menit sandy/ivy B i3ky za nieco novsie, lebo to uz je na hrane pouzitelnosti. Vo firme mas ne/vyhodu v tom, ze menis velke skupiny pocitacov, lebo nechces jak dement mat kazdy pc iny. Skupina pocitacov urcena na xy moze mat potom 1 image v zalohe, ked sa cokolvek pokazi, nahodis win z image a mas komplet vsetko ako bolo. Alebo potom druha varianta, active backup for business a uz nikdy neinstalujes windows na dany pocitac, obnovis zo zalohy na zelany datum proste cely/e disk/y

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *