Alternativa DLSS přímo ve Windows, použije AI akceleraci na NPU

Automatic Super Resolution pomocí AI se chystá do Windows 11 24H2

Vedle Nvidie a jejího DLSS tu máme FSR od AMD a XeSS od Intelu. Aby toho nebylo málo, chystá vlastní upscaling pro hry také Microsoft. Jeho řešení má být zabudované ve Windows, ale vedle her ho prý bude možné používat ve všech možných aplikacích. A toto škálování bude založené na AI a má být schopné běžet na akcelerátorech různých výrobců, takže by nebylo tak omezující (v tom smyslu, že vás váže na jednu značku GPU) jako DLSS.

V insiderovském sestavení Windows 11 verze 24H2 (tedy plánovanému k vydání na druhou polovinu roku) byly objeveny známky, že Microsoft plánuje vlastní škálovací technologii. Toto sestavení obsahuje v nastaveních v sekci voleb pro grafiku nově šoupátko pro zapnutí funkce „Automatic Super Resolution“. Tento přepínač už má i popisku a ta říká, že funkce „používá umělou inteligenci k zlepšení plynulosti a detailů v podporovaných hrách“.

Tento upscaling by tedy asi měl jako DLSS (nebo XeSS v AI režimu dostupném na kartách Arc) používat neuronovou síť. Zatím není jasné, zda by případně také měl integrovanou temporální rekonstrukci, která je pro kvalitu upscalingu patrně více důležitá, než použití AI. Pokud by upscaling Microsoftu byl čistě „2D“ neboli spatiální, byl by asi někde na úrovni DLSS 1.0 a horší než současné FSR 2.x/3.x a DLSS 2.x/3.x.

Podporované hry, ale také ruční nastavení pro jednotlivé aplikace

To, že popis u funkce mluví o o podporovaných hrách, by ale mohlo znamenat, že se super resolution funkce od Microsoftu možná také bude opírat o nějakou asistenci ze strany hry, takže asi není vyloučeno, že temporální rekonstrukci přinese.

Je ale zajímavé, že v nastaveních Windows se zřejmě bude dát nastavit použití Automatic Super Resolution pro jednotlivé aplikace. To zase může naznačovat, že by to mohlo fungovat i bez asistence programu samotného, podobně jako vynucení škálování Radeon Super Resolution na úrovni ovladačů. A zejména se zdá, že by mohlo jít tuto funkci použít nejen ve hrách, ale i v jiných aplikacích, na snímcích, které se objevily na Twitteru, se například dala zapnout pro aplikaci Kamera.

Tato Automatic Super Resolution by zřejmě mohla používat různé NPU jednotky přítomné v procesorech, jako je Ryzen AI v procesorech AMD, nebo NPU procesorů Intel (přítomná v Meteor Lake jeho následovnících, ne v Alder Lake / Raptor Lake). Podobně nejspíš bude podporována i AI jednotka v ARM procesorech Qualcomm Snapdragon X Elite.

Akcelerace by ale nejspíš mohla umět použít i AI jednotky v samostatných GPU od Nvidie nebo Intelu, nebo přímo obecné výpočetní jednotky samostatných GPU (u Radeonů), to asi bude záviset na tom, pro jaký všechen hardware bude implementována.

Procesory Intel Meteor Lake přinášejí samostatnou specializovanou NPU pro aplikace umělé inteligence (zdroj: Intel)

Zatím není jisté, zda tato funkce bude skutečně přítomná v onom vydání 24H2, protože Microsoft někdy novinky po prvotním vyzkoušení v insiderovském buildu stáhne a znovu je třeba zveřejní až později. Zatím také funkce není uživatelsky viditelná, je třeba upravit registry, aby se ukázala.

Podle mnoha zpráv chystá firma aktualizaci Windows, která má být silně zaměřená na AI funkce a toto by mohla být jedna z nich. Dříve se mluvilo o tom, že vyjde pod označením Windows 12, aktuální zprávy zase říkají, že bude zachováno číslo verze a tato aktualizace by snad měla být právě tím Windows 11 „24H2 Update“.

Zdroj: VideoCardz, PhantomOfEarth

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DirectSR, sjednocený upscaling ve hrách je tu. Vzal si něco z FSR

Před nedávnem se objevily informace o technologii DirectSR, kterou chystá Microsoft jako novou součást API DirectX, nad nímž je postavená většina her pro PC. DirectX standardizuje mnoho věcí včetně API pro 3D grafiku, s DirectSR se k tomu přidá rozhraní, přes které hry budou moci snadno používat upscaling, jako je DLSS. A to bez toho, aby musely přímo podporovat všechna různá řešení výrobců GPU, každé zvlášť. Celý článok „DirectSR, sjednocený upscaling ve hrách je tu. Vzal si něco z FSR“ »

  •  
  •  
  •  

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

DirectSR: Sjednocení DLSS, XeSS a FSR, konec nekompatibility

Už by to mělo být pět let, co Nvidia začala prosazovat do her upscaling s první generací DLSS spojenou s grafikami GeForce RTX 2000. Tento přístup se uchytil a nyní mají jak AMD, tak Intel vlastní alternativy FSR a XeSS. Velká nevýhoda je, že každá z těchto technologií se do her musí přidávat zvlášť. Záchranou teď může být Microsoft, který z upscalingu dělá standardní součást DirectX, takže už nebudete omezení tím, čí GPU vlastníte. Celý článok „DirectSR: Sjednocení DLSS, XeSS a FSR, konec nekompatibility“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. „byl by asi někde na úrovni DLSS 1.0“
    Len to nie, DLSS 1.0 bol odpad, horší ako škáľovanie zabudované v monitore.

    Predpokladám že by to skôr bolo niečo na štýl LS1 v aplikácii Lossless Scaling na STEAMe, trochu lepší ako FSR, ale furt s nevýhodou že nemá vektory z hry. Keby AMD zakomponovalo LS1 do FSR priblížilo by sa DLSS a furt by to bežalo na všetkom tak ako FS1.
    Inak super appka, dokáže robiť upscaling čohokoľvek windowed (hry, aplikácie, video…), človek si môže vybrať algoritmus, pribudla podpora frame generation… samozrejme má svoje obmedzenia. Anime upscaler vyzerá super pre pixel hry, problém je že človek musí zvoliť dostatočne nízke rozlíšenie aby to správne upscalovalo a vtedy je GUI prakticky nečitateľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *